Spoštovani,
- Festival Radovljica 2019 je že dodobra zakorakal v drugo polovico. Včeraj nas je v cerkvi Marijinega oznanjenja v Velesovem na šestem koncertu navdušil švicarski organist Rudolf Lutz s svojo nekonvencionalno predstavitvijo orgelske improvizacije.
Pošiljamo vam informacije še o zadnjih štirih koncertih, ki bodo na sporedu 20.8. / 22.8. / 24.8. in 25.8.2019. Spodaj prilagamo kratke najave koncertov,
Dodatne informacije in akreditacije:
Niko Houška,
T 041 323 446
E houska@siol.net
Fotografije v visoki resoluciji so na voljo na naslednji povezavi:
https://www.dropbox.com/sh/42k05d2t4dd69dz/AAD8WKGf17H3-TD35PSzQpy1a?dl=0
***
- FESTIVAL RADOVLJICA 2019
7. KONCERT
Torek, 20. avgusta 2019, ob 20.00, Radovljiška graščina
Johann Sebastian Bach: Goldbergove variacije
Pierre Hantaï, čembalo
Spored: Johann Sebastian Bach
Po štirih Bachovih zbirkah, ki so zazvenele na festivalu v zadnjih letih, so letos na vrsti slavne Goldbergove variacije, ki jih je Bach objavil kot četrti del cikla Clavier-Übung. Njegov prvi biograf Forkel je trdil, da so nastale na pobudo ruskega veleposlanika: ta da si je zaželel skladb nežnega in živahnejšega značaja, ki bi ga razveseljevale med nespečnostjo. Pierre Hantaï jih izvaja že vse od začetka svoje izjemne kariere.
- KONCERT
Četrtek, 22. avgusta 2019, ob 20.00, Radovljiška graščina
Tradicionalna glasba iz Zahodne Hercegovine
Jure Miloš, glas, gusle, diple, svirala, lijerica
Lidija Bošković, Anja Zelenika, Andrea Kožul, glasovi
Mladi guslar Jure Miloš predstavlja s hercegovskimi pevkami tradicijo Hrvatov zahodne Hercegovine z arhaično-tradicionalnimi napevi, kot so ganga, brojkavica, sopračko pivanje, putničko pivanje, pivanje na bas in bećarac, in z glasbili, kot so gusle, diple, svirala in lijerica. Z glasbo slikajo zgodovino hrvaškega naroda od njegove naselitve na območju današnjih držav Bosne in Hercegovine in Hrvaške.
- KONCERT
Sobota, 24. avgusta 2019, ob 20.00, Cerkev sv. Petra, Radovljica
Bizantinski koral romunske pravoslavne cerkve
Vokalni ansambel Byzantion
Adrian Sîrbu, glas, glasbeno vodstvo
Dorin Ionescu, Marius-Ion Zavate, Dragoş-Gabriel Chelariu, Iulian-Vlad Zaltariov, Ioan Dulgheriu, Constantin Nichifor Hrestic, Sebastian Socol, Ionuț Copăcel, Paul-Vlăduţ Lungu, glasovi
Tradicija bizantinskega korala izvira iz svetih himnografov pravoslavne cerkve. Njegova navidezna preprostost zakriva kompleksnost lestvic in modusov, ritmov in melodičnih obrazcev, etosa in yphosa (sloga). Vokalni ansambel Byzantion nam pričara atmosfero velikonočne liturgije s spevi, kakršne so stoletja peli tako v Bizancu kakor v slavnih romunskih samostanih v Moldaviji.
- KONCERT
Nedelja, 25. avgusta 2019, ob 20.00, Radovljiška graščina
Odmevi Benetk – glasba za trobila iz mesta na vodi
The English Cornett & Sackbut Ensemble
Gawain Glenton, cink
Conor Hastings, cink
Emily White, pozavna
Tom Lees, pozavna
Adrian France, pozavna
Silas Wollston, orgelski pozitiv
Spored: Claudio Merulo, Dario Castello, Giovanni Gabrieli, Adrian Willaert, Lodovico Agostini, Giovanni Rovetta, Ottavio Bargnani, Annibale Gregori
Benetke so tesno povezane z zvokom trobil, saj so v njihovi zlati dobi tam delovali nekateri izmed najboljših cinkistov in pozavnistov vseh časov. Nastopali so na prostem in v palačah, sodelovali pri bogoslužju in spremljali praznične procesije. Obe glasbili, cink in pozavno, so cenili zaradi njune podobnosti s človeškim glasom, cink pa so primerjali tudi s sončnim žarkom, ki posije skozi mrak.