Na Bledu bo poleti leta 2026 vrata odprl Muzej Lah, nov muzej sodobne umetnosti. V njem bo shranjena obsežna umetniška zbirka Fundacije Lah, ki sta jo zbiratelja Igor in Mojca Lah gradila tri desetletja in bo prvič dostopna javnosti.
Muzej Lah so arhitekturno zasnovali v biroju David Chipperfield Architects, ki ga je ustanovil britanski arhitekt in Pritzkerjev nagrajenec sir David Chipperfield. Ponašal se bo z več kot 5.000 m2 uporabne površine, v njem pa bodo razstavljena dela priznanih mednarodnih in slovenskih umetnikov in umetnic, kot so Anselm Kiefer, Joseph Beuys, Ilya in Emilia Kabakov, William Kentridge, Zoran Mušič in Neue Slowenische Kunst, ter nekaterih najprodornejših sodobnih umetnikov in umetnic, kot so Anne Imhof, Theaster Gates in Hito Steyerl.
Zbirka obsega več kot 800 del več kot 100 mednarodnih in slovenskih umetnikov in umetnic ter odraža različne perspektive in življenjske izkušnje od obdobja od leta 1945 do danes – od zgodovinskih, socioloških in filozofskih pogledov do globoko osebnih umetniških pripovedi.
Stavba muzeja zavzema edinstven položaj pod Blejskim gradom, nedaleč od jezera in z gorami v ozadju. Obdana z gozdom, stoji v osrčju naravne jase, ob pobočju, za njo pa se razprostira vrt, na katerem bodo razstavljene ključne skulpture iz zbirke, kar bo obiskovalcem omogočalo doživetje umetniških del obdanih z naravo.
Lokalni partner projekta, odgovoren za pripravo celotne projektne dokumentacije, je projektantsko podjetje Elea iC d.o.o.. Krajinsko ureditev in oblikovanje zunanjih ambientov muzeja pa dopolnjuje zasnova biroja Bruto, ki se osredotoča na subtilno integracijo stavbe v naravno in urbano okolje.
Muzej Lah ne bo le prostor za razstavljanje umetnosti, temveč tudi dinamično kulturno središče, namenjeno lokalni skupnosti in obiskovalcem iz tujine. V muzeju bodo knjižnica, raziskovalno središče, restavracija, muzejska trgovina in različne galerije, v katerih bo mogoče organizirati razstave, predstave, koncerte, filmske projekcije in izobraževalne dejavnosti. Muzej Lah si bo z raznovrstnostjo vsebin prizadeval spodbujati kritične in refleksivne razprave o sodobnem času in človeštvu.
Sira Davida Chipperfielda sva izbrala za arhitekta, saj že dolgo občudujeva njegovo delo, ki uteleša načela in vrednote, ki so blizu tudi nama – diskurz, razumljivost, načelnost in umirjeno moč. Že od samega začetka sva bila prepričana, da mora ta projekt prevzeti David. V čast nama je sodelovati z nekom, čigar arhitektura se tako poglobljeno ujema z duhom umetnosti in samim krajem. Zaradi sposobnosti in vizije ustvarjanja dostojanstvenih in intimnih prostorov je idealen partner. Vse vljudno vabiva, da nas obiščete prihodnje poletje.«
Igor in Mojca Lah, ustanovitelja Muzeja Lah
»Navdih za našo arhitekturno zasnovo smo našli na lokaciji samega muzeja in v čudovitem naravnemu okolju Blejskega gradu. Različne volumne muzejske stavbe enotijo poševne strehe, ki so prekrite s strešniki in odražajo umestitev muzeja v samo pobočje hriba. Stavbo opredeljuje serija dvoran, dvorišč in teras, ki ustvarjajo idealno okolje za umetnostno zbirko in obiskovalcem obenem vzbujajo močan občutek okoliške pokrajine. Veseli nas, da bo muzej postal pomembna kulturna pridobitev za regijo in še
en razlog, da ljudje obiščejo ta lepi kraj.«
Sir David Chipperfield
»Muzej Lah bo visoka dodana vrednost za Bled, veličine te pridobitve se v kraju verjetno niti povsem še ne zavedamo. Območje obrobja grajskega hriba bodo zaokrožile dodatne vsebine s področja kulture in umetnosti, ki jih sami, kot lokalna skupnost, nikoli ne bi mogli postaviti na ogled domačinom in obiskovalcem. Slednji bodo zaradi Muzeja Lah imeli priložnost preživeti dlje časa na Bledu. Mnogi, ki jim je sodobna umetnost blizu, bodo izključno zaradi te pridobitve obiskali Bled. Verjamem, da tudi izven vrhuncev turistične sezone, ko se Bled lahko doživi povsem drugače, globlje, bolj doživeto. Za domačine iz bližnje in širše okolice, ne le za naše občane, pa bo Muzej Lah privilegij. Obiskati nekaj v domačem okolju, zaradi česar bodo drugi prepotovali pol sveta, je zagotovo prednost. Morda navdih in priložnost za izobraževanje, občudovanje, širjenje spektra razumevanja in dojemanja sporočilnosti sodobne umetnosti.«
Anton Mežan, župan Občine Bled
»Izgradnja Muzeja Lah pod Blejskim gradom pomeni pomemben kulturni mejnik tako za Bled kot za širšo regijo. V sosesko Blejskega gradu, mistično zgodovinsko pokrajino z najstarejšimi sledovi človekovega bivanja, prestižni muzej sodobne umetnosti prinaša svežo umetniško dinamiko in odpira prostor za dialog med tradicijo in sodobnostjo. S svojo prisotnostjo bo okrepil razvoj arhitekturnega in kulturnega turizma ter s tem pomembno povečal kulturno vrednost kraja.«
Lea Ferjan, direktorica Zavoda za kulturo Bled
VIR: bled.si
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

Rekordne Športne igre mladih 2025: več k...

Samsung širi globalni doseg funkcije za...

Zakaj je pomembno dokončati celotno cepi...

Začasno bodo ugasnili peč, odpuščanj naj...

Poleti leta 2026 se bo na Bledu odprl Mu...

Slovensko-srbski poslovni forum

Ni ga čez klasiko!

Ko se zvečeri, poletje zre v nebo – in v...

Nastaja prva slovenska soseska, grajena...
