Pred pričetkom zimske sezone so Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ), Združenje Slovenia Outdoor, Združenje slovenskih žičničarjev in Slovenska turistična organizacija (STO) predstavili novosti gorskih centrov in vpliv izvedenih investicij na krepitev obiska obiskovalcev izven zimske turistične sezone.
Pred pričetkom zimske sezone so Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport (MGTŠ), Združenje Slovenia Outdoor, Združenje slovenskih žičničarjev in Slovenska turistična organizacija (STO) predstavili novosti gorskih centrov in vpliv izvedenih investicij na krepitev obiska obiskovalcev izven zimske turistične sezone. Letošnji pozitivni kazalniki so vzpodbuda za nadaljnja vlaganja in potrditev upravičenosti izvedenih investicij v gorskih centrih, pri čemer se turistični produkt smučanje in žičnice ponaša tudi z nizkim ogljičnim odtisom. STO tudi v letu 2024 izvaja intenzivne promocijske aktivnosti, s katerimi ljubitelje zimskega oddiha navdušuje za obisk gorskih centrov ter številna doživetja v zimski sezoni 2023/2024. Združenje Outdoor Slovenija in Združenje slovenskih žičničarjev sta poudarila odlične rezultate investicij pri doseganju cilja prestrukturiranja smučarskih centrov v gorske centre s celoletno ponudbo in predstavila novosti, ki so ljubiteljem smučanja na voljo to zimo.
Gorski centri so gostom ponudili privlačne produkte tudi izven zimske turistične sezone, kar je okrepilo obisk centrov v mesecih izven zimske turistične sezone. V poletni sezoni 2024 so v gorskih centrih zabeležili za 30 % več prevozov kot poleti 2023 oziroma skupno 1 milijon prevozov. V istem obdobju so gorski centri zabeležili pol milijona oz. za 20 % več obiskovalcev kot v primerjalnem obdobju lani.Letošnji pozitivni kazalniki so vzpodbuda za nadaljnja vlaganja in potrditev upravičenosti izvedenih investicij v gorskih centrih. Analize nemških in avstrijskih kolegov so pokazale, da je multiplikativen učinek vlaganj v tovrstno infrastrukturo 1:5-7.Investicije gorskih centrov so znatno prispevale k dvigu kakovosti infrastrukture in ponudbe aktivnega oddiha gorskih središč tekom celega leta, kar pomembno prispeva k krepitvi razvoja celoletnega slovenskega trajnostnega turizma.Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport je s tremi razpisi v letu 2022 in v letu 2023 za investicije v turistične nastanitve, naložbe v prestrukturiranje gorskih centrov in namestitve ter investicije v javno turistično infrastrukturo izvedel enega največjih investicijskih ciklov v slovenskem turizmu. Na vseh treh javnih razpisih je ministrstvo s sofinanciranjem v višini 142 milijonov evrov evropskih in javnih sredstev spodbudilo investicije v slovenskem turizmu v skupni višini 359 milijonov evrov. Gre za sredstva iz Sklada za okrevanje in odpornost, iz sklada React EU in sredstva proračuna Republike Slovenije.
Izjave in več informacij je na voljo v medijskem središču STO .
VIR: STO