Da bi izdaja gradbenih dovoljenj v primerih nadomestitvenih gradenj potekala čim bolj usklajeno in tekoče, je bil predstavnikom upravnih enot in občin na včerajšnjem srečanju v Celju predstavljen proces izdaje gradbenih dovoljenj glede na prostorske akte, sprejete na podlagi zakona o obnovi.
Da bi izdaja gradbenih dovoljenj v primerih nadomestitvenih gradenj potekala čim bolj usklajeno in tekoče, je bil predstavnikom upravnih enot in občin na včerajšnjem srečanju v Celju predstavljen proces izdaje gradbenih dovoljenj glede na prostorske akte, sprejete na podlagi zakona o obnovi.
Srečanje z upravnimi enotami in občinami prizadetih območij z namenom, da se poenoti, uskladi in pospeši postopke izdaje gradbenih dovoljenj za nadomestitvene gradnje | Avtor: Ministrstvo za naravne vire in prostor
Vlada je z namenom hitrejše ter dolgoročno vzdržne popoplavne obnove z Zakonom o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev uvedla tako imenovano lokacijsko preveritev. Gre za nov instrument prostorskega umeščanja, katerega namen je poenostavitev in pohitritev postopka pridobivanja gradbenega dovoljenja na prizadetih območjih.
Kot primer dobre prakse se je na srečanju predstavila Mestna občina Slovenj Gradec, ki je prva sprejela lokacijsko preveritev, na podlagi katere je Upravna enota Slovenj Gradec že izdala gradbeno dovoljenje. Postopek sta predstavila načelnica Irena Sešelj in župan Tilen Klugler, ki je ob tem poudaril, da je na podlagi te zakonodaje in ob takšnem sodelovanju mogoče speljati sprejem prostorskega akta in pridobiti gradbeno dovoljenje v le treh mesecih.
Srečanje, na katero so bili vabljeni predstavniki 23 prizadetih občin in desetih upravnih enot, je v Narodnem domu v Celju organiziralo Ministrstvo za naravne vire in prostor. Gre za še en korak v prizadevanjih ministrstva in aktualnega vodstva, da občinam pomaga pri sprejemanju občinskih prostorskih aktov.
Strokovni sodelavci iz Ministrstva za naravne vire in prostor so na današnjem srečanju predstavili trenutno stanje glede prostorskih aktov v 23 najbolj prizadetih občinah po poplavah avgusta 2023. Podrobneje pa so predstavili tudi nove zakonodajne rešitve, ki jih je prinesel zakon o obnovi, in postopke za izdajo gradbenih dovoljenj na tej podlagi. Na ta način se bodo tudi upravne enote lahko pravočasno in ustrezno pripravile na vloge za izdajo gradbenih dovoljenj.
Zbrane so uvodoma nagovorili državni sekretar v kabinetu predsednika vlade in vodja vladne službe za obnovo Boštjan Šefic, državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Jure Leben, državni sekretar na Ministrstvu za javno upravo Jure Trbič in državni sekretar na Ministrstvu za naravne vire in prostor mag. Miran Gajšek. »To je eden od dogodkov, ki je pomoč vam, občinam, da čim prej pridete do izvedbenih aktov za ljudi, ki se bodo morali seliti. To je glavna prioriteta našega ministrstva in te vlade,« je poudaril mag. Gajšek in se vsem občinam in svojim sodelavcem zahvalil za uspešno sodelovanje. »To seveda ne gre čez noč, a vesel sem, da počasi že vidimo konec, ko boste vse občine sprejele svoj prostorski izvedbeni akt.«
VIR: Ministrstvo za naravne vire in prostor