Okolje

Evropski teden zmanjševanja odpadkov: Stran pa ne bomo metal'!

V Evropski teden zmanjševanja odpadkov, ki poteka do 24. novembra, so se vključili tudi mariborski šolarji, ki so se danes v okviru projekta EU Youth Cinema: Green Deal udeležili projekcije filma START UP FOR A REASON.

. . .

V Evropski teden zmanjševanja odpadkov, ki poteka do 24. novembra, so se vključili tudi mariborski šolarji, ki so se danes v okviru projekta EU Youth Cinema: Green Deal udeležili projekcije filma START UP FOR A REASON. Evropski teden zmanjševanja odpadkov je namenjen ozaveščanju čim širše javnosti o trajnostni rabi svetovih virov. V boj proti odpadkom se je povezalo že več deset tisoč prostovoljcev po vsej Evropi, ki v svojih lokalnih skupnostih širijo sporočilo o trajnostni potrošnji in krožnem gospodarstvu. Lani je bilo v 29 sodelujočih državah uradno registriranih in izvedenih več kot 14.500 ukrepov in akcij.

V EU letno zavržemo več kot 59 milijonov ton hrane


Tema letošnjega Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov je zmanjševanje odpadne hrane. Vsako leto v Evropski uniji proizvedemo več kot 59,2 milijona ton odpadne hrane ali kar 132 kg na prebivalca. Ti podatki so še bolj alarmantni, če upoštevamo, da si več kot 37 milijonov ljudi v Evropski uniji vsak drugi dan ne more privoščiti kakovostnega obroka. Odpadna hrana v Evropi naj bi bila po tržni vrednosti ocenjena na 132 milijard evrov, velike posledice pa pušča tudi v količini emisij toplogrednih plinov, povezanih na primer z uporabo poljščin, sladkovodnih virov in gnojil za proizvodnjo hrane. Večina proizvedene odpadne hrane nastane v gospodinjstvih (več kot polovica), gostinstvu in maloprodaji. 


Rešitev je jasna: spremeniti moramo način proizvodnje, porabe in distribucije hrane v Evropi. Ukrepi in navdihujoče pobude, okrepljene v Evropskem tednu zmanjševanja odpadkov, so namenjene spodbujanju lokalnih in javnih organov, zasebnih podjetij, združenj, šol in vsakega posameznika, da ponovno razmislijo o svojih praksah ravnanja s hrano in povečajo ozaveščenost o okoljskih, gospodarskih in družbenih vplivih odpadne hrane.


Prihaja generacija sprememb


Uradni partner Evropskega tedna zmanjševanja odpadkov je tudi letos projekt EU Youth Cinema: Green Deal, financiran s strani Evropske unije. Projekt je namenjen učencem in učiteljem v 12 evropskih državah in jih vabi k dialogu prek kinematografskih dogodkov, platforme za pretakanje www.euyc.green ter spletnih razprav in pogovorov v živo. Koordinator projekta v Sloveniji je Združenje EPEKA.


Tematski kinematografski dogodek je tokrat potekal v Cineplexx Maribor, kjer so si učenci z več šol ogledali film START UP FOR A REASON in razpravljali o relevantnih temah. Francoski dokumentarni film, režiserjev Mehdija Balamissa in Adilsona Borgesa, prikazuje mlade vplivne podjetnike iz držav v razvoju, ki se borijo za boljši svet. V Papui Novi Gvineji, Keniji, Indoneziji in Amazoniji z inovativnimi idejami rešujejo najbolj pereče svetovne probleme, kot so nezanesljiva preskrba s hrano, izobraževanje, onesnaževanje s plastiko in krčenje gozdov


Skupaj smo močnejši

Projekt EU Youth Cinema: Green Deal, ki je bil po uspešni prvi ediciji v Sloveniji podaljšan za dve leti je na voljo popolnoma brezplačno po zaslugi programa Ustvarjalna Evropa MEDIA in glavnih sponzorjev: Vienna Insurance Group s slovensko izpostavo zavarovalnice Wiener Städtische, avstrijsko Ministrstvo za podnebje (BMK), avstrijsko Društvo za zbiranje avdiovizualnih gradiv (VAM) in Cineplexx, ekskluzivni kinematografski partner v 11 državah in 33 mestih.

Hannes Gürtl, MSc, direktor zavarovalnice Wiener Städtische, podružnice v Ljubljani je ob tem dejal: „Naravno ekološko okolje ter empatično, vključujoče in pravično družbeno ravnanje so ključnega pomena za izpolnjeno življenje in uspešno gospodarsko dejavnost. Trajnost je v interesu nas vseh, še posebej, če upoštevamo napredujoče podnebne spremembe, ki so postale naša nova realnost. 'EU Youth Cinema: Green Deal' predstavlja pomemben prispevek k bogatenju znanja in ozaveščanju o podnebni strategiji EU, kar z veseljem podpiramo. Ponosni smo, da je trajnost tudi sestavni del našega poslovnega modela".

Ni naključje, da tudi avstrijsko Ministrstvo za podnebje podpira ta čezmejni filmski projekt. Avstrija je ena izmed vzornih držav pri ravnanju z odpadki. Vsako leto se na lokalni, občinski ali regionalni ravni izvajajo številni projekti preprečevanja nastajanja odpadkov in ukrepi proti smetenju, zato s projekti, kot je ta, izkušnje delijo z ostalimi državami članicami. 

Vsak je dobrodošel


EU Youth Cinema: Green Deal vabi vse k sodelovanju v inovativnem zelenem programu za prihodnost. Tudi če niste učenec ali učitelj, si lahko ogledate več filmov brez registracije in brezplačno neposredno na zeleni platformi za pretakanje www.euyc.green

Učitelji, ki bi želeli odkriti celotno filmsko zbirko in dostopati do didaktičnega gradiva, pa izpolnite brezplačno prijavo na www.youth-cinema.eu/si. Postopek registracije je preprost in traja le nekaj minut.

Naredimo torej Evropo bolj zeleno – skupaj!

VIR: Neža Hrovat

. . .

Editor

Avtor pri si24.news