Gospodarstvo

Na posvetu naslednikov v podjetjih predvsem o prenosu izkušenj na mlajše

Družinska podjetja so hrbtenica slovenskega gospodarstva, saj predstavljajo več kot 80 odstotkov vseh podjetij, zato je uspešen prenos lastništva izrednega pomena. Nujno je, da se znanje in izkušnje prenesejo na naslednike, pri tem procesu pa želi pomagati tudi država, je bilo slišati na današnjem srečanju prevzemnikov in naslednikov podjetij.

. . .

Kranjska Gora, 5. januarja - Družinska podjetja so hrbtenica slovenskega gospodarstva, saj predstavljajo več kot 80 odstotkov vseh podjetij, zato je uspešen prenos lastništva izrednega pomena. Nujno je, da se znanje in izkušnje prenesejo na naslednike, pri tem procesu pa želi pomagati tudi država, je bilo slišati na današnjem srečanju prevzemnikov in naslednikov podjetij.

Kot je na srečanju v Kranjski Gori dejal direktor Spirit Slovenija Rok Capl, se vsako družinsko podjetje prej ali slej sooči s prenosom lastništva na naslednjo generacijo.

"Ta proces je zahteven in pogosto dolgotrajen, kar dobro razumemo tudi v agenciji Spirit. Zato smo leta 2019 vzpostavili nacionalno točko za prenos lastništva, kjer podjetjem nudimo podporo, nasvete in spodbudo. Z veseljem opažamo, da vse več podjetij pričenja s procesom prenosa pravočasno in premišljeno," je poudaril.

Na dogodku z naslovom Dobri temelji za globalno prihodnost, ki sta ga ob robu svetovnega pokala v alpskem smučanju za ženske v Kranjski Gori organizirala gospodarsko ministrstvo in Spirit, je potekala tudi okrogla miza o uspešnem prenosu lastništva.

Na njej so prevzemniki in lastniki družinskih podjetij s strokovnjaki razpravljali o uspešnem prenosu lastništva podjetja, predstavili pa so tudi različne oblike sprememb lastništva. Svetovalka pri podjetju Ernst & Young Mojca Emeršič je predstavila izkušnje s svetovanjem družinskim podjetjem pri prenosu lastništva, predstavnik podjetja Jason Črt Gorjanc pa proces priprave družinske ustave.

Vodja programa za usposabljanje naslednikov pri Centru za podjetniško podporno okolje (CEED) Andrej Šolinc ter predstavnika podjetja Stroka Produkt Tin in Sandi Markon so se ustavili predvsem pri pomenu družinskih odnosov, strateškega načrtovanja in vizije. Poudarili so, da je pri prenosu najpomembnejši celostni pristop. Prenos vodenja na naslednika je kompleksen in dolgotrajen proces, za katerega naslednik potrebuje ustrezno znanje, ki pa ga lahko dobi od svojih predhodnikov, so poudarili.

Direktor Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Danijel Lamperger je podjetnike, ki so pred prenosom lastništva, pozval, da se posvetujejo s tistimi, ki so ta proces že opravili. Tovrstna praksa se v Sloveniji premalo uporablja, je pa izredna koristna, je poudaril.

Ob tem je dejal, da številna slovenska mikro in majhna podjetja procesa prenosa lastništva ne opravijo, ker nimajo ustreznih znanj. "Tu pa lahko pomagata Spirit in OZS," je izpostavil. S tem se je strinjal tudi predsednik OZS Blaž Cvar, ki je poudaril, da je za uspešen prenos pomemben tudi pogum. Prenos lastništva je administrativni proces, ki ga je potrebno začeti pravočasno, država in OZS pa lahko pri tem uspešno pomagata, je dodal.

Predsednik uprave Ljubljanske borze Marko Bombač je zbranim podjetnikom delil izkušnje podjetij s kotacijo na borzi ter osvetlil možnosti, ki jih podjetja lahko izkoristijo pri prenosu lastništva ali iskanju dodatnih virov financiranja. Kot je dejal, lahko podjetje na kapitalskih trgih lažje pridobi kapital, se hitreje razvija in raste. Udeležencem je predstavil tudi pilotni projekt Ljubljanske borze in agencije Spirit, in sicer Partner program, s katerim želita podjetjem približati kapitalske trge.

Na srečanju so podelili tudi priznanja najmlajšim prevzemnikom družinskih podjetij, ki so koristili vavčer za prenos lastništva. Priznanja so dobili Tadej Šprah iz podjetja Vulkanizerstvo TDS, Mitja Kadunc iz podjetja Avto Kadunc, Damjan Drozg iz podjetja Prevozi Drozg, Davor Bračič iz podjetja Gostilna Karla, Alen Peklar iz podjetja Avtoprevozništvo in storitve Janko Peklar, Maja Kadiš iz podjetja Panonska vas in Matic Stajnko iz podjetja Gumarstvo Stajnko.

Srečanje se je zaključilo s predstavitvijo usposabljanj in dobrih praks podjetij, ki so vključeni v nacionalno točko za prenos lastništva.

VIR: STAkrog

. . .

Editor

Avtor pri si24.news