Zdravstvo

SVETOVNI DAN PLJUČNE HIPERTENZIJE: KAJ BI MORALI VEDETI O BOLEZNI, KI JO POGOSTO ZAMENJAMO ZA ASTMO?

Ob svetovnem dnevu pljučne hipertenzije Društvo za pljučno hipertenzijo Slovenije pričenja kampanjo 'Prepoznajmo pljučno hipertenzijo', s katero želi povečati prepoznavnost bolezni med splošno javnostjo in spodbuditi k zgodnjemu prepoznavanju simptomov.

. . .

Ljubljana, 5. maj 2025 – Ob svetovnem dnevu pljučne hipertenzije Društvo za pljučno hipertenzijo Slovenije pričenja kampanjo 'Prepoznajmo pljučno hipertenzijo', s katero želi povečati prepoznavnost bolezni med splošno javnostjo in spodbuditi k zgodnjemu prepoznavanju simptomov.

 

“Naš cilj je preprost – želimo, da vsak vsaj enkrat sliši za pljučno hipertenzijo in njene simptome. Le tako lahko bolniki prej pridejo do diagnoze in do ustrezne pomoči,” poudarja Tadeja Ravnik, predsednica Društva za pljučno hipertenzijo Slovenije.

 

Kaj je pljučna hipertenzija?

Pljučna hipertenzija je bolezen, ki prizadene pljuča in srce. O bolezni govorimo takrat, ko je sistolični tlak v pljučni arteriji višji od 35 mmHg, povprečni tlak v pljučni arteriji pa enak ali višji od 20 mmHg. To pomeni, da mora srce črpati proti vedno večjemu pritisku in je zato vedno bolj obremenjeno.

 

Bolniki se pogosto soočajo z nepojasnjeno zadihanostjo ob minimalnem naporu, kronično utrujenostjo, otekanjem v noge, vrtoglavico, stiskanjem v prsih in modrikastimi ustnicami. Ker se omenjeni simptomi pojavljajo tudi pri drugih boleznih, kot sta denimo astma ali kronična obstruktivna pljučna bolezen (KOPB), je prepoznavanje pljučne hipertenzije pogosto oteženo. Ravno pravočasna diagnoza lahko bistveno izboljša kakovost življenja bolnikov. Brez ustreznega podpornega zdravljenja lahko hitro napredovanje bolezni namreč pripelje do zadnje možnosti za preživetje – presaditve pljuč in/ali srca, žal včasih tudi do smrti.

 

Kampanja 'Prepoznajmo pljučno hipertenzijo'

S kampanjo želi društvo razbiti tišino okoli bolezni in tabuje, ki jo spremljajo. Ker bolniki navzven delujejo povsem zdravi, jo namreč spremlja tudi veliko nerazumevanja. »Obenem želimo s kampanjo poudariti tudi izjemen napredek, ki smo mu bili priča v zadnjih desetletjih. Če je diagnoza pljučne hipertenzije nekoč skoraj vedno pomenila prezgodnjo smrt, danes obstajajo učinkovite terapije s kombinacijo treh ali štirih zdravil, pri nekaterih oblikah bolezni tudi možnosti operativnega zdravljenja. Napredek se nadaljuje – lani je ekipa pod vodstvom kardiokirurga prof. dr. Juša Kšele v UKC Ljubljana prvič samostojno izvedla zahteven operativni poseg, imenovan pljučna endarterektomija. Gre za deseturno operacijo, med katero telo bolnika podhladijo na 18 stopinj Celzija in kirurško odstranijo krvne strdke, ki so se nabrali v žilah. Letos pa je denimo kar deset bolnikov v Sloveniji prejelo novo biološko zdravilo, ki lahko pomeni naslednji velik korak v podpornem zdravljenju bolnikov s pljučno hipertenzijo,« pojasnjuje Tadeja Ravnik.

 

Ozaveščanje bo potekalo prek intervjujev, družbenih medijev in osrednjega dogodka 'Vsak vdih šteje', ki bo potekal 12. maja 2025 na Slovenskem trgu v Kranju. »Dogodek smo želeli izvesti točno na svetovni dan pljučne hipertenzije, a nam jo je zagodlo vreme. Zato vas toplo vabimo, da se nam pridružite v ponedeljek, 12. maja, v Kranju,” dodaja Tadeja Ravnik.

 

Na dogodku bodo obiskovalci lahko:

  • spoznali značilne simptome pljučne hipertenzije,
  • govorili z zdravnikom specialistom, bolniki in člani društva,
  • in tudi sami preizkusili, kako je živeti z boleznijo, pri kateri je vsak vdih lahko izziv.

 

Osrednja aktivnost dogodka bo prilagojen šest-minutni test hoje, preko katerega bodo obiskovalci lahko izkusili, kako je dihati s pljuči bolnika s pljučno hipertenzijo. Dihanje bolnika je namreč skoraj enako dihanju zdravega človeka z nosno ščipalko in dvema slamicama v ustih, kar oteži dovod kisika v pljuča. Posledično se posameznik hitreje zadiha in zmore manj fizičnega napora. Kako izgleda šest-minutni test hoje, preverite na povezavi: https://www.youtube.com/watch?v=ENjZJCvXaDo

 

Na dogodku bodo sodelovali tudi strokovnjaki z Univerzitetne klinike Golnik:

  • doc. dr. Boštjan Rituper, dr. med., spec. pulmologije
  • Anja Ilovar Bezjak, dr. med.
  • Andraž Jug, dr. med.

 

»Pomen dogodkov, kot je 'Vsak dih šteje', je večplasten. Za strokovno javnost so nepogrešljiva priložnost za izmenjavo najnovejših spoznanj, poglabljanje razumevanja bolezni in krepitev sodelovanja, kar je temelj za boljšo obravnavo. Morda še pomembnejši so za širšo javnost, bolnike in njihove bližnje. So platforma za ozaveščanje o pljučni hipertenziji, ki kljub svoji resnosti ostaja pogosto premalo prepoznana. Zlasti pomembno je ozaveščanje o zgodnjih simptomih, saj zgodnje prepoznavanje in pravočasna diagnoza ter začetek zdravljenja odločilno vplivajo na izboljšanje prognoze in kakovosti življenja,« izpostavlja doc. dr. Boštjan Rituper, dr. med., spec. pulmologije iz Univerzitetne klinike za pljučne bolezni in alergijo Golnik.

 

Obiskovalci bodo lahko govorili z bolniki in člani društva, ki bodo z njimi delili svoje izkušnje in odgovarjali na vprašanja. Bolniki pa se bodo lahko včlanili tudi v Društvo za pljučno hipertenzijo Slovenije, kjer bolnikom in svojcem nudijo dodatne informacije, izmenjavo izkušenj in podporo pri obvladovanju bolezni. »Takšni dogodki nudijo upanje, občutek povezanosti in potrditev, da v boju z boleznijo niste sami,« še povzema doc. dr. Boštjan Rituper.

VIR: Društvo za pljučno hipertenzijo

. . .

Editor

Avtor pri si24.news