Dokumentarni film ob 30. obletnici oddaje Male sive celice
Dokumentarni film ob 30. obletnici oddaje Male sive celice
30 let, 752 oddaj, več kot 24 tisoč vprašanj. Oddaja Male sive celice že tri desetletja dokazuje, da je znanje vrednota. Premiera dokumentarnega filma bo v soboto, 31. 5. ob 10.10, ponovitev pa 16. 6. ob 17.50 na TV SLO 1.
Služba za komuniciranje RTV Slovenija
12. maj 2025 ob 15.21
Televizija Slovenija
Oddaja Male sive celice že 30 let utrjuje zavedanje, da je znanje dragoceno in vredno truda. Ni zgolj televizijska oddaja, temveč rezultat celoletnega dela v šolskih krožkih, priprav učencev in mentorjev, ter predstavlja zgled zdrave tekmovalnosti, ki spodbuja radovednost, vztrajnost in timsko delo. Priljubljenost oddaji iz leta v leto raste, na kviz se je letos prijavilo kar 175 šol (lani 161) in kar 326 ekip (lani 309). Na Hitre lončke pa se je prijavila ena šola več, in sicer 60 (lani 59). Več o letošnji jubilejni sezoni si lahko preberete tukaj.
»Male sive celice so gibanje!« Foto: Adrian Pregelj/RTV Slovenija
Prvo oddajo so na TV Slovenija predvajali 26. oktobra leta 1994. Njen idejni oče in režiser je bil Njegoš Maravič, prvi voditelj pa legendarni dramski igralec Pavle Ravnohrib, ki jo je vodil kar 22 let. Kasneje, leta 2016 , so oddajo celovito prenovili, nov koncept so ustvarjalci oddaje pripravili v povezavi s pedagoško stroko in odzivi osnovnošolcev. Izhajali so iz tega, da imajo otroci več vrst inteligentnosti, zato so v oddaji koncipirali različna vprašanja, ki naslavljajo jezikovno, glasbeno, matematično, gibalno, prostorsko in medosebno inteligentnost. »Naslavljamo teme, ki so v družbi pomanjkljive, torej bralno pismenost otrok, izkušenjsko učenje skozi eksperimente, sodelovanje v skupini skozi sodelovanje v labirintu, tako da oddaja Male sive celice daleč presega običajno »quick« kviz,« pravi recenzentka vprašanj, Sonja Čotar Konrad.
Barbara Brezavšček Stegeman, nekdanja urednica Malih sivih celic. Foto: Adrian Pregelj/RTV Slovenija
V tridesetih letih so ustvarjalci posneli 752 oddaj, gostili več kot 3200 tekmovalcev in pripravili več kot 24 tisoč vprašanj. Vsako vprašanje, ki se pojavi v oddaji, je skrbno načrtovano, strukturirano in večkrat pregledano, s čimer skušajo zagotoviti njihovo čim višjo kakovost. »Dobra vprašanja so tista, ki so ravno prav težka in ravno prav lahka, na drugi strani pa imajo neko iskrico,« pravi avtor vprašanj, Ambrož Kvartič.
Urednica oddaje, Maruša Prelesnik Zdešar. Foto: Adrian Pregelj/RTV Slovenija
Urednica oddaje, Maruša Prelesnik Zdešar, poudarja velik pomen tudi vsem mentorjem otrok. »To je oddaja, ki seže v vsako, še tako malo slovensko šolo in ji omogoči, da aktivira možgane svojih učencev na zdrav tekmovalen način.« Boža Peršič, mentorica OŠ Milojke Štrukelj Nova Gorica, izpostavlja vpliv oddaje na učence in skupnost: »Male sive celice so za vse tekmovalce izjemno močna izkušnja. Ostanejo zelo močni spomini. Vsi se jih radi spominjamo. So pa tudi izjemna življenjska izkušnja tako, kako sprejemat in zmage kot poraz in ga predelat.«
V dokumentarnem filmu o Malih sivih celicah z naslovom 30 let radovednosti boste spoznali nekatere nekdanje tekmovalce, voditelje in ostale soustvarjalce oddaje, ki bodo z gledalci delili izkušnje, občutke in želje o najbolj priljubljenem TV-kvizu za mlade. Ogledate si ga lahko v soboto, 31. 5. ob 10.10, ponovitev pa bo 16. 6. ob 17.50 na TV SLO 1 ali na RTV 365.
Spremljajte Male sive celice tudi kanalih Čist hudo, FB, IG, TIKTOK.
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

Projekt zaDravo prepričal javnost: 3. me...
KAKO JE DIHATI S PLJUČI BOLNIKA? MIMOIDO...

Fritz Lang: Ljutomer ̶ Berlin ̶ Hollywoo...

Mednarodni dan muzejev s SLOGI, v nedelj...

Beletrinin tedenski novičnik

Jasna pot z Neli Vintar - 20. 5. v Konzo...

Delna in popolna zapora Gorenjske ceste...

Najava filmske projekcije 16. 5. 2025

Digitalna osebnost leta 2025 je Jerneja...
