vabimo vas na predstavitev knjige Na obeh straneh Alp, ki bo v ponedeljek, 23. junija 2025, ob 11. uri na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti, Novi trg 3, Ljubljana.
Spoštovani,
vabimo vas na predstavitev knjige Na obeh straneh Alp, ki bo v ponedeljek, 23. junija 2025, ob 11. uri na Slovenski akademiji znanosti in umetnosti, Novi trg 3, Ljubljana.
Izjemno delo o slovensko-avstrijski zgodovini bodo predstavili njeni uredniki:
·
· Oliver Jens Schmitt, redni član Avstrijske akademije znanosti, prof. za zgodovino jugovzhodne Evrope na Univerzi na Dunaju
· Peter Vodopivec, redni član SAZU, zasl. prof. za zgodovino 18. in 19. stol. na Univerzi v Ljubljani
· Arnold Suppan, redni član Avstrijske akademije znanosti, zasl. prof. za zgodovino vzhodne Evrope na Univerzi na Dunaj
Knjiga Na obeh straneh Alp: slovensko-avstrijska zgodovina obravnava poldrugo tisočletje zgodovine slovensko in nemško govorečih ljudi – današnjih Slovencev in Avstrijcev – ki so v vzhodnoalpskem prostoru stoletja živeli skupaj in oblikovali svojevrstno jezikovno in kulturno pokrajino. V tem času so si delili zgodovino ter od časov Karla Velikega živeli v isti državi s skupnim ekonomskim, socialnim in pravnim sistemom. Življenja pod skupno streho je bilo konec leta 1918 in Slovenci in Avstrijci od tedaj živijo v dveh ločenih, sosedskih državah. Knjiga pokaže, da so bili odnosi med pripadniki obeh jezikovnih in narodnih skupnosti kompleksnejši, kot bi lahko sklepali na podlagi predstav, ki so začele nastajati z oblikovanjem modernih narodov. To je bilo povezano z narodno diferenciacijo, sprva duhovno in nato fizično razmejitvijo ter z mednacionalnimi konflikti, ki so zaznamovali zlasti 20. stoletje in so tragičen ter za slovensko-avstrijske (nemške) odnose uničujoč vrhunec dosegli med drugo svetovno vojno. Zato ne preseneča, da vidijo Slovenci v zgodovinski perspektivi v severnih sosedih največjo grožnjo svojemu narodnemu obstoju, čeprav takšnih delitev in nasprotij v predmodernih in prednacionalnih obdobjih ni bilo. Medseboj - na razmerja za ta zgodnejši čas veliko bolje opisujeta pojma do - brososedstvo in solidarnost, ki povezujta Slovence in Avstrijce tudi danes v Evropski uniji.
Knjiga, ki je izšla v slovenskem in nemškem jeziku pri Cankarjevi založbi, je skupni projekt Slovenske akademije znanosti in umetnosti in Avstrijske akademije znanosti.
Iskreno nas bo veselilo, če se nam boste pridružili.
VIR: Mladinska knjiga
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

Do 7. julija spremenjen dostop do Lekarn...

SPOROČILO ZA MEDIJE ODSKOČNA DESKA NA PO...

Storitev TDX 10:30 zdaj na voljo tudi v...

Beletrinin tedenski novičnik

Elektro Maribor na Ptuju predal donaciji...

IFA 2025: Samsung napoveduje predstavite...

Vroča poletna znižanja in after-work kon...

»HR manager za en mesec«

VLADIMIR MAKUC: MEDITERANSKA FAVNA 4. 7...
