Kultura

Pestro avgustovsko dogajanje v Pilonovi galeriji Ajdovščina

Avgust v Pilonovi galeriji bo zaznamoval bogat program vodenih ogledov in ustvarjalnih doživetij za otroke. Pridružite se nam pri odkrivanju izjemne dediščine Vena Pilona, raznolikega opusa Pilonovih prijateljev ter slikarskega sveta Silvestra Komela.

. . .

 

Utrinek z razstave Silvester Komel. Foto: Primož Brecelj.


Spoznajte edinstven slikarski svet Silvestra Komela

Vabimo vas na ogled naše aktualne občasne razstave Silvestra Komela (1931–1983), enega ključnih slovenskih krajinarjev druge polovice 20. stoletja, ki je v Pilonovi galeriji Ajdovščina na ogled le še dober mesec, do nedelje, 13. septembra.

Kaj boste spoznali ob obisku?

Umetnikov samosvoj svet: Sprehodili se boste od osebno doživetih podob kraške pokrajine pa vse do abstraktnih, kozmičnih prostorov. 

Moč barve in svetlobe: Odkrili boste, kako lahko barvni odtenki in svetloba postanejo nosilci globokih misli, občutij ter notranjih vizij.

Univerzalni likovni jezik: Spoznali boste, kako umetnikovo delo, čeprav globoko ukoreninjeno v naš lokalni prostor, z univerzalno govorico presega domače meje.

Bi radi izvedeli več?Vabljeni, da se nam pridružite na strokovnem vodstvu, kjer bomo podrobneje osvetlili umetnikovo bogato ustvarjalno pot.

Skozi razstavo, ki jo zaznamujejo siloviti barvni izbruhi, vas bo ta četrtek, 13. avgusta, ob 17. uri popeljala direktorica galerije Tina Ponebšek.

Javno vodstvo je vključeno v ceno vstopnice.



 Vljudno vabljeni tudi na ostala javna vodstva v avgustu:



Utrinek s stalne razstave del Vena Pilona (zgoraj) in s stalne razstave del Pilonovih prijateljev (spodaj). Foto: Primož Brecelj.


Četrtek, 20. avgust, ob 16. uri:

BI RADI SPOZNALI ŽIVLJENJSKO POT IN SKRIVNOSTI VENA PILONA?


Stopite z nami v zakulisje Pilonovega ustvarjalnega sveta in pobliže spoznajte umetnikovo izrazno raznolikost ter fascinantno življenjsko zgodbo. Skozi pester svet Pilonovih del vas bo popeljala muzejska informatorka Ana Vidrih Gregorič. Javno vodstvo je vključeno v ceno vstopnice.



Četrtek, 20. avgust, ob 17. uri:

VAS ZANIMA, KAKŠNE ZGODBE PREPLETATJO DELA PILONOVIH PRIJATELJEV?

Sprehodite se z nami skozi stalno zbirko Pilonovih prijateljev in odkrijte umetniške vezi, navdihe ter zgodbe, ki spremljajo nastanek teh izjemnih del. Po razstavi, ki jo zaznamuje pestrost različnih avtorskih izrazov, vas bo popeljala kustosinja dokumentalistka Tanja Rijavec. Javno vodstvo je vključeno v ceno vstopnice.



Utrinek z razstave Silvester Komel. Foto: Primož Brecelj.


Četrtek, 27. avgust, ob 17. uri:

ŽELITE RAZSTAVO SILVESTER KOMEL SPOZNATI SKOZI OČI NJENE KUSTOSINJE?

Proti koncu meseca smo za vas pripravili še eno vodstvo po naši aktualni občasni razstavi. Tokrat boste edinstven slikarski svet Silvestra Komela spoznavali v družbi kustosinje Tanje Cigoj, ki bo predstavila umetnikov slikarski opus, ustvarjalne poudarke ter zanimivosti iz nastajanja postavitve. Javno vodstvo je vključeno v ceno vstopnice.


Katalog razstave Silvester Komel. Foto: Primož Brecelj.



Izkušnjo lahko podaljšate tudi doma!

Ob razstavi je namreč izšel tudi katalog s spremno besedo Tine Ponebšek, direktorice Pilonove galerije, ter besedilom Tanje Cigoj, kustosinje razstave. Oblikoval ga je Primož Brecelj, fotografije del pa sta prispevala Boštjan Komel in Primož Brecelj.

Na voljo je v galerijski trgovini.

Mlada obiskovalka sestavlja Ajdovščino. Foto: iz arhiva Pilonove galerije Ajdovščina.


Poletna otroška doživetja z Miškom Venčem

Vabljeni na posebno poletno druženje v prijetno hladne prostore Pilonove galerije, kjer boste v družbi Miška Venča odkrivali svet umetnosti. S seboj pripeljite prijatelja ali prijateljico in skupaj doživite galerijo na nekoliko drugačen način. Čakajo vas animirani film, v katerem nastopa Mišek Venč, sestavljanke in uganke, skozi katere boste spoznavali svet Vena Pilona, ter VR očala, s katerimi boste lahko na prav poseben način pokukali v umetnikov atelje. Za ustvarjalne trenutke med obiskom poiščite še pobarvanke ter ustvarite svojo barvito umetnino.Dejavnosti so vključene v ceno vstopnice. VR očala najdete v Pilonovem ateljeju, vse informacije pa so na voljo v sprejemni pisarni v pritličju galerije.

POLETNO BRANJE

Na policah naše galerijske trgovine je na voljo nestrpno pričakovan ponatis druge, razširjene izdaje umetnikove avtobiografije Na robu, ki je izšla leta 2008.Avtobiografsko delo vsestranskega umetnika in ustvarjalca Vena Pilona je prvič izšlo leta 1965 in je v preteklem letu praznovalo svojo 60. obletnico.Knjiga je izjemen dokument turbulentnega časa, v katerem je avtor živel in ustvarjal.Obiščite nas in si zagotovite svoj izvod.

Foto: iz arhiva Pilonove galerije Ajdovščina. 


VIR: Pilonova galerija

. . .

Editor

Avtor pri si24.news