Gospodarstvo

Narejen prvi korak k ustanovitvi Talent centra Slovenija

Mestna občina Murska Sobota, Gospodarska zbornica Slovenije in Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije so danes podpisale pismo o nameri sodelovanja pri ustanovitvi Talent centra Slovenija.

. . .
Murska Sobota, 5. september 2024Mestna občina Murska Sobota, Gospodarska zbornica Slovenije in Obrtno-podjetniška zbornica Slovenije so danes podpisale pismo o nameri sodelovanja pri ustanovitvi Talent centra Slovenija. Cilj je, da kot  pilotni projekt za Slovenijo zagotovi inovativno in kreativno  okolje, ki bo delovalo kot inkubator za spodbujanje znanstveno podkrepljene poklicne usmeritve in premišljenega odločanja mladih o nadaljnjem izobraževanju glede na kompetence, talente, sposobnosti in cilje. Osnovo predstavlja model, ki ga je razvil in ga izvaja Talent center Graz. Talent center Slovenija bo deloval v okviru regijskega projekta Tehnološko kompetenčni park Soboško jezero.

Podpisnice se strinjajo, da bi uspešna izvedba projekta prispevala k naslovitvi izziva pomanjkanja kakovostne in motivirane delovne sile, ki ima posledično negativen vpliv na naše gospodarstvo in družbo kot celoto. Zato je ključno, da se k reševanju navedene problematike pristopi na strokoven, inovativen in učinkovit način.
Župan Damjan Anželj je ob podpisu povedal, da se bo delovanje centra osredotočalo na ciljno skupino mladih, približno 20.000 posameznikov, ki vsako leto izbirajo svojo poklicno pot, hkrati pa poskušalo preprečiti pomanjkanje kadrov glede na potrebe gospodarstva in napačnih odločitev pri izbiri poklica. »Praksa, ki smo si jo ogledali v Gradcu kaže, da takšen center bistveno prispeva pri zmanjšanju števila opustitev šolanja ali prehodov v drugo šolo. Namenjen pa bi bil tudi odraslim zaposlenim, ki se želijo prilagoditi novim trendom na delovnem mestu, se naučiti novih veščin ali razumeti svoje interese in talente na globlji ravni«, je dodal.
»Zavedamo se, da brez izobraženih, kompetentnih in motiviranih kadrov ne moremo doseči potrebnega razvoja naše države,« je povedal predsednik Gospodarske zbornice Slovenije (GZS) Tibor Šimonka. »Na GZS že vrsto let opozarjamo na pomen strateškega oblikovanja kadrovske politike, ki vključuje sistematično karierno usmerjanje mladih že od osnovnošolskih let. Pomembno je, da mlade usmerjamo in vodimo glede na njihove sposobnosti, talente, znanja in interese. Le tisti, ki bodo našli poklicno pot, ki jih izpolnjuje in v kateri se počutijo kompetentne, bodo tudi zadovoljni. Zadovoljni posamezniki pa so ključ do uspešnih in produktivnih delovnih mest. Mladim moramo zagotoviti spodbudno, inovativno in kreativno okolje, v katerem bodo lahko premišljeno izbrali svojo izobraževalno in poklicno pot. Tu vidimo pomembno vlogo talentnih centrov, zato verjamem, da bo ta prvi center le začetek, kmalu pa mu bodo sledili tudi drugi po vsej Sloveniji.«
Predsednik Obrtno-podjetniške zbornice Slovenije (OZS) Blaž Cvar pa je izpostavil: »V naši zbornici si že vrsto let prizadevamo za to, da bi tudi v Sloveniji imeli talent center po vzoru Avstrije. Menimo namreč, da bi tako mladim lažje pomagali izbrati pravo šolo in poklic zase, na podlagi njihovih talentov in osebnih interesov. Posledično bodo tudi na trg dela vstopali posamezniki, ki bodo še bolj talentirani in prodorni. V luči pomanjkanja kadra v obrti in podjetništvu je Talent center Slovenije zagotovo eden izmed pomembnih korakov pri naslavljanju kadrovske problematike. V OZS imamo veliko znanja in kompetenc s področja izobraževanja, zato verjamemo, da bomo nepogrešljiv člen novega talent centra.«
 
V sklopu projekta se med drugim zasledujejo tudi naslednji cilji: 
  • vzpostavitev inkluzivnih podpornih platform, ki spodbujajo osebno rast in razvoj mladih in ostalih zainteresiranih skupin,
  • uvedba znanstveno utemeljenih revolucionarnih sistemov testiranja posameznikovih kompetenc, talentov in sposobnosti,
  • postavitev Talent centra Slovenija kot ključnega vozlišča za razvoj talentov in inovativnih pristopov v poklicni orientaciji mladih ter zagotovitev strokovnega podpornega okolja kariernim svetovalcev in svetovalnim delavcem,
  • prispevek k dodatnemu gospodarskemu zagonu ter zagotovitev kvalificirane in motivirane delovne sile na podlagi strukturiranega, znanstveno podkrepljenega pristopa k poklicni orientaciji,
  • zagotovitev potenciala za razvoj visoko tehnoloških podjetij ter posledično zmanjšanje bega možganov,
  • vzpostavitev kakovostnega partnerstva med ključnimi gospodarskimi in državnimi institucijami.
 
***
Mestna občina Murska Sobota si prizadeva za izvedbo regijskega projekta »TEHNOLOŠKO KOMPETENČNEGA PARKA SOBOŠKO JEZERO«, v okviru katerega bi vzpostavili tudi delovanje Talent centra Slovenija. Pomurske občine se namreč zaradi nižje gospodarske razvitosti in visokošolskih centrov, ki so locirani v drugih regijah, soočajo s prekomernim begom možganov, kar ima negativne posledice za celotno regijo. Vzpostavitev TEHNOLOŠKO KOMPETENČNEGA PARKA SOBOŠKO JEZERO naj bi ustvarila okolje za podporo, raziskovanje in mreženje gospodarstva in znanja. Posledično naj bi to vodilo do ustvarjanja novih delovnih mest z visoko dodano vrednostjo in krepitve sodelovanja z univerzami in tujimi znanstvenimi in ostalimi inovativnimi institucijami
 


VIR: GZS
. . .

Editor

Avtor pri si24.news