Lokalno

SEJEM AGRA, TRADICIONALNO SVEŽ ŽE ŠESTDESETIČ!

»Ob jubileju, ki predstavlja 6 desetletij tradicije in vizije zgodbe, ki se imenuje Pomurski sejem, smo lahko upravičeno ponosni.

. . .
»Ob jubileju, ki predstavlja 6 desetletij tradicije in vizije zgodbe, ki se imenuje Pomurski sejem, smo lahko  upravičeno ponosni. Še posebej smo lahko ponosni zato, ker je bilo v tem obdobju veliko prelomnih  trenutkov in obdobij, ki bi lahko to zgodbo obrnili v drugo smer. Da je zgodba vsa ta leta ostala živa, je  zaslužnih veliko ljudi, posameznikov, institucij in prijateljev v Pomurju, Sloveniji in širšem prostoru.  Gornja Radgona je postala sinonim za trdoživost, lahko bi rekli tudi trmo in vztrajnost, pa tudi sinonim za  pristno sodelovanje ob reki Muri. Začetek modernih sejmov v Gornji Radgoni sega v leto 1962, ko je bila  organizirana prva sejemska prireditev pod imenom Pomurski sejem. Več kot desetletje je organizacija  sejma slonela na zagnanosti entuziastov iz Gornje Radgone in Pomurja, leto 1975 pa je prineslo pomoč  izkušene ekipe Gospodarskega razstavišča iz Ljubljane. Leta 1973 je bilo sejmišče preseljeno na novo  lokacijo, kjer je še danes. Največja prelomnica za sejem AGRA je bilo leto 1993, ko je postal Pomurski  sejem samostojna gospodarska družba. 

Čeprav so se mu postopoma pridružile druge sejemske prireditve in strokovna ocenjevanja kakovosti, je  bil Mednarodni kmetijsko živilski sejem skozi vso zgodovino ključen projekt in dogodek v organizaciji  Pomurskega sejma. Pa ne le Pomurskega sejma, tudi Slovenije in regije, ki ji pripada … Že polnih šest  desetletij je praznik zemlje, stroke, posla in srca. S svojimi bogatimi vsebinami je nepogrešljiv za razvoj  slovenskega kmetijstva, živilstva in podeželja. Prinaša inovacije, trajnostne smernice in odlične prakse.  Gospodarstvenikom omogoča nepogrešljive poslovne mednarodne povezave, strokovnjake sooča z  novimi znanji. Potrošnikom, ki želijo varno in kakovostno hrano ter pristen stik s podeželjem, predstavlja  najboljše tradicije, novosti ter odličnost pridelkov kulinarike in vin. 

Po dveh težkih letih pandemije novega koronavirusa Mednarodni kmetijsko-živilski sejem AGRA od 20. do  25. avgusta v Gornji Radgoni s številnimi razstavljavci in obiskovalci praznuje svoj 60. jubilej v sijaju  najboljših sejemskih let. » 

Janez Erjavec, predsednik uprave Pomurskega sejma 

Mednarodni kmetijsko-živilski sejem AGRA bo navduševal z vrhunsko tehniko, mehanizacijo, opremo in sredstvi  za kmetijstvo, gozdarstvo, vinarstvo in živilstvo. S strokovnimi razstavami živali bo predstavil vrhunske rejske  dosežke in z najboljšimi sonaravnimi praksami vabil v bujne sejemske vrtove. Povezoval bo s strokovnimi in  stanovskimi srečanji in nazdravil jubileju z najboljšimi kmetijskimi pridelki, prehrano in vini.  

Vrhunski domači in tuji razstavljavci bodo ponujali inovativne digitalne rešitve, najnovejšo tehnologijo in vodilne  svetovne blagovne znamke kmetijske ter gozdarske mehanizacije in opreme. Na voljo bodo semena, sadike,  sredstva za prehrano in varstvo rastlin, oprema za živilsko-predelovalno industrijo in gastronomijo, s sočasnim  sejmom INPAK pa tudi embalaža. Predstavljeni bodo odlični pridelki in prehranski izdelki slovenske živilsko  predelovalne industrije in dopolnilne dejavnosti kmetij. Vinska hala bo ponujala odlična vina ter vinogradniško in  vinarsko opremo. Bogat bo program kmetijskih gradenj ter opreme za urejanje vrtov in okolice bivališč.  

Država partnerica sejma AGRA bo Japonska. S sodelujočimi podjetji bo predstavila prodorne sisteme  avtomatizacije v kmetijstvu, napredne stroje in opremo za kmetijstvo in vrtnarstvo, nove tehnologije za ribogojstvo  ter japonske prehranske izdelke, začimbe in pijače. S skupinskimi razstavnimi prostori se predstavljajo še  Severna Makedonija, Madžarska, Senegal … 

Sejem bodo sooblikovale vodilne vladne, strokovne in stanovske organizacije, na čelu z Ministrstvom za  kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano RS. Zadružna zveza bo na sejmu obeležila 150. obletnico zadružništva na  slovenskem. GZS Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij bo predstavila najvidnejša živilska podjetja Slovenije,  slovensko sadje in odlične pekovske izdelke. Čebelarska zveza Slovenije se bo predstavila z medenim  paviljonom in najnovejšo 3D maketo kranjske čebele. Pester strokovni in stanovski program dogajanja pripravlja  Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije … 

Najboljše tradicije in nove prakse bodo oživljale strokovne predstavitve govedoreje, konjereje, drobnice ter  razstava avtohtonih pasem domačih živali s ponudbo izdelkov kmetij. Maneža bo vsak dan prizorišče atraktivnih  revij. Vabijo tudi razstava malih živali in rib v ribniku.

S praktičnimi nasveti bodo postregli praznično urejeni osrednji sejemski vrt Biotehniške šole Rakičan, poligon  Zeleni dragulji narave, Permakulturni center Pomurskega sejma z vzorčnim čebelnjakom, gozdno parkovni nasad  ter nasad starih sort jablan in trt, razširjenih v Sloveniji.  

Sejem bodo spremljali številni strokovni posveti, predavanja in okrogle mize na aktualne tematike. Vsebinski poudarki bodo na evropskem letu mladih in mednarodnem letu ribištva in ribogojstva. V kmetijstvo  prihodnosti bodo vabile inovacije in digitalizacija. Pot k zmanjševanju posledic podnebnih sprememb, k ohranjanju  biotske raznovrstnosti in čistih vodnih virov bosta kazala ekološko kmetijstvo in hrana iz naše bližine. K večanju  prehranske varnosti bo sejem pozival s krepitvijo podeželja, k večji samooskrbi z dobrim gospodarjenjem z  gozdom in lesom. 

Spremljevalni in družabni program bodo zaznamovali sekaško tekmovanje lastnikov gozdov, tekmovanje v  plesanju polke, prikaz vodenja teličkov s strani najmlajših rejcev, srečanje starodobnih traktorjev Steyr in številna  druga stanovska srečanja.  

JUBILEJNE ŠTEVILKE 

• 1750 razstavljavcev 
• 31 sodelujočih držav 
• 24.500 m2 razstavnih površin v halah 
• 28.000 m2 zunanjih razstavnih površin 
• 3.000 m2 razstav živali 
• 15.300 m2 vzorčnih nasadov, maneža 
• razstavni prostor skupaj: 70.800 m2 

NEPOSREDNO SODELUJOČE DRŽAVE 

Armenija, Avstrija, Belgija, Bolgarija, Egipt, Hrvaška, Italija, Japonska, Madžarska, Nemčija, Poljska, Senegal,  Severna Makedonija, Slovaška, Slovenija, Srbija, Velika Britanija 

SVEŽI POUDARKI IN TRADICIONALNA KAKOVOST 

• Država partnerica sejma AGRA - Japonska 
• Mednarodno leto ribištva in ribogojstva 
• Evropsko leto mladih 
• inovacije in digitalizacija 
• kmetijstvo v prihodnosti 
• podnebne spremembe in vodni viri 
• ekološko kmetijstvo 
• hrana iz naše bližine 
• prehranska varnost 
• krepitev podeželskih območij 
• biotska raznovrstnost 
• gozd in les – naše bogastvo 
• skupinske predstavitve dežel in držav  
• strokovne razstave slovenskih avtohtonih pasem domačih živali 
• strokovne razstave govedi, konj, drobnice, čebelarstva, malih živali, kraških ovčarjev, rib • vzorčni nasadi rastlinske proizvodnje, osrednji sejemski vrt Biotehniške šole Rakičan, permakulturni vrt z  biodinamičnim gospodarjenjem, vzorčni poligon Zeleni dragulji narave, predstavitev dreves, grmovnic in vrst lesa iz slovenskih gozdov, Sejemska učna gozdna pot, ekstenzivni nasad starih sort jabolk, slovenski trsni izbor • najnovejši dosežki s področja kmetijske mehanizacije, orodja in opreme, kmetijskih gradenj, varovanja okolja... • semena, sredstva za prehrano in nego živali ter rastlin 
• oprema za živilskopredelovalno industrijo, vinarstvo in vinogradništvo 
• razstava in pokušnja vin iz tradicionalno in ekološko pridelanega grozdja na 48.Odprtem državnem ocenjevanju  vin Vino Slovenija Gornja Radgona in 12. mednarodnem ocenjevanju BIO vin 
• predstavitev kmetijsko živilskega šolstva Slovenije  
• 22. mednarodni sejem embalaže, tehnike pakiranja in logistike INPAK z razstavo Slovenski oskar za embalažo 

NOVOSTI IN PRESEŽKI S PODROČJA KMETIJSTVA IN ŽIVILSTVA 

Predstavljeni bodo najsodobnejši dosežki s področja kmetijske mehanizacije, traktorji in priključki vodilnih  svetovnih znamk, posebni vinogradniški traktor, prikolice, trosilniki, plugi, cisterne, mini bagri, nakladalci, zgrabljalniki, brane, gibljive vile za prekopavanje, profesionalne kosilnice, baterijski stroji in robotske kosilnice, motokultivatorji, radijsko vodeni samohodni goseničarji, teleskopski nakladalniki, hladilna tehnika, sušilnice,  protitočni sistemi, namakalni sistemi, tehnološke inovacije za hleve (konstrukcije, prezračevanje, fasade), za rejo živali (krmni trakovi) in vzgojo rastlin, pletveniki, repromateriali za baliranje…

Področje gozdarstva ponuja rezilno cepilne stroje, žage, drobilce lesa, prikolice, dvigala, vitle, agregate,  kompresorje, treskalnike (cepilnike trsk), gozdarske prikolice, …  
Veliko bo novosti za vinogradništvo in sadjarstvo, od stiskalnic, vršičkarjev, pršilnikov, polnilnih linij, posod, kotlov  za žganjekuho in druge pijače, opreme za vinske kleti … 
Najboljši izdelki bodo odsevali odličja iz strokovnega ocenjevanja kmetijske mehanizacije in opreme. Na voljo bo tudi obilica zelenega programa z izdelki za ekološko in integrirano pridelavo, sadike, gnojila in semena, travne mešanice ter najboljši izdelki za nego, prehrano in varstvo rastlin. Med drugim bodo predstavljena  tudi semena za zdravo prehrano s kalčki. 
Prikazani bodo izdelki za kmetijske gradnje, za izrabo obnovljivih virov energije in varčevanje z energijo, ekološke  čistilne naprave, bioklimatske pergole, ter oprema za urejanje okolja in okolice bivališč, kot so vrtni traktorji in  kosilnice.  
Na področju živilskopredelovalne industrije in gastronomije bodo v izbiro najsodobnejša oprema ter pripomočki za  gostinstvo in kmečki turizem, vakuumske polnilnice in mešalnice za meso, sirarska oprema, avtomatski pasterizatorji in sirarski kotli, oprema za male pivovarne …  
Kakovost slovenske živilsko predelovalne industrije bo predstavila Zbornica kmetijskih in živilskijh podjetij GZS, ki  povezuje mesarje, mlekarje, žitarje, sadjarje, mlinarje ter polnilce vod, brezalkoholnih pijač in sokov. Poudarek bo  na predstavitvah in pokušnjah izdelkov, nagrajenih na mednarodnih ocenjevanjih kakovosti pod okriljem sejma  AGRA. 
Slovenske kmetije in turistične kmetije bodo ponujale regionalne zaščitene izdelke ter obilico avtohtonih dobrot. Projekt Vino Slovenija Gornja Radgona bo kot sejem v sejmu v vinarski hali točil vina številnih vinarjev in njihovih  združenj. V Vinskem hramu bo na pokušnjo več kot 600 vin iz Odprtega državnega ocenjevanja vin Vino  Slovenija Gornja Radgona, ob njih pa tudi vina iz ekološko pridelanega grozdja.  
V izbiro in ugoden nakup bodo obrtni izdelki, izdelki domače obrti, osebna in dostavna vozila ter blago za široko  porabo. 
Ob vsem navedenem bo seveda na voljo obilica strokovnih nasvetov. 
Na sočasnem 22. Mednarodnem sejmu embalaže, tehnike pakiranja in logistike INPAK bodo na ogled nagrajeni  izdelki iz ocenjevanja Slovenski oskar za embalažo. Med drugim bodo pokazani sodobne naprave za sočasno  tehtanje in pakiranje izdelkov pa tudi skladiščni šotori.  

DEŽELA PARTNERICA – JAPONSKA IN DRUGE GOSTUJOČE DRŽAVE 

Dežela partnerica sejma AGRA je Japonska. V letu, ko mineva 30 let diplomatskih odnosov med Japonsko in  Slovenijo, si želijo organizatorji skupinskega nastopa japonskih podjetij nadaljnje krepitve sodelovanja in  sklepanja poslov s podjetji v Sloveniji ter Srednji in Vzhodni Evropi. 
V japonskem paviljonu bo sodelovalo več kot 10 japonskih podjetij, ki bodo predstavila odlična živila, kmetijske stroje in tehnologije s področja kmetijstva, gozdarstva in ribištva. Organizator pripravlja v sodelovanju s  sodelujočimi podjetje različne predstavitve in degustacije. Obiskovalci bodo tako lahko poskušali kise, omake in  začimbe za sushi in druge japonske jedi, japonske testenine, mesnine, jedi iz sadja, alkoholne pijače, riževe in  zelenjavne prigrizke. Spoznali bodo lahko japonske novosti s področja krožnih žag, košnje trave, samokolnic,  decentralizirane zaprte recirkulacijske sisteme za akvakulturo, sisteme za avtomatizacijo dela v kmetijstvu … 

S skupinskimi razstavnimi prostori se predstavljajo še Severna Makedonija, Madžarska in Senegal.  

TRADICIJA SODELOVANJA Z NAJPOMEMBNEJŠIMI INSTITUCIJAMI  

Sejem AGRA 2022 ob komercialnih razstavljavcih sooblikujejo najvidnejše vladne, zbornične in strokovne  institucije.  

MINISTRSTVO ZA KMETIJSTVO, GOZDARSTVO IN PREHRANO REPUBLIKE SLOVENIJE 

Osrednje teme na razstavnem prostoru Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano bodo predstavitve  aktivnosti »Lepo je biti kmet«, problematika zavržene hrane, akcije »Seme kakovosti« za EU ter ekološke kmetije.  Pred halo A bo degustacijski kombi s pokušnjo ribjih jedi ter simulator sečnje s področja gozdarstva. Ob posebnih  Informativnih pultih se bodo predstavili ministrstvo, Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja, Uprava za  varno hrano, Program razvoja podeželja in ekološke kmetije.  
Organizirali bodo več okroglih miz: »Zakaj je lepo biti kmet«, »Z varno hrano varujemo zdravje«, »Zmanjševanje  izgub hrane – izzivi in priložnosti«, »Povezovanje – ključ za stabilno prehransko verigo od kmeta do potrošnika« in »Digitalizacija v kmetijstvu«.  
Pripravljajo strokovne posvete s tematiko stanja v verigi preskrbe s hrano, Strateškega načrta skupne kmetijske  politike 2023 – 2027 ter aktualnih vprašanj na področju ekološke pridelave in trga z ekološkimi živili. Agencija za  kmetijske trge in razvoj podeželja je pripravila predstavitev aplikacije za spremljanje površin SOPOTNIK. Predstavili bodo dobre prakse črpanja sredstev Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo, poročali o doseganju  podnebnih ciljev EV v sektorju rabe zemljišč, podelili priznanja najboljšim rejcem in s svojimi strokovnjaki  sodelovali v strokovnih posvetih drugih organizatorjev. 
Glede mednarodnega sodelovanja bodo dali veliko pozornost državi partnerici Japonski, ki bo gostovala s svojim  kmetijskim ministrom in veliko delegacijo. Na sejem AGRA so povabili vse evropske ministre iz kmetijsko  prehranskega sektorja. 

Zelo pomembne na sejmu bodo tudi aktivnosti same ministrice (klepeti ministrice z obiskovalci ob kavi in dobrotah  kmetijskih šol), državnih sekretarjev in generalnih direktorjev. Dejavno se bodo udeleževali različnih dogodkov in  srečanj ter sodelovali v medijskih aktivnostih. V sodelovanju s šolami bodo vsako jutro poskrbeli za promocijo  lokalne hrane in njihovega znanja, ki jih bodo predstavljali gostom ministrice in obiskovalcem razstavnega  prostora.  
Pomemben dogodek organizirajo v nedeljo, 21. avgusta. Povezan je z regionalnim projektom, pri katerem  Slovenija izvaja tehnično pomoč na območju zahodnega Balkana za področje gozdarstva in upravljanja z divjadjo.  V projektu sodeluje 6 držav in na sejmu bo potekal 2. sestanek delovne skupine. Popoldne bo sledil ogled  primerov dobre prakse na samem sejmu. Izpostavili bodo kakovostno opremo in izdelke slovenskih proizvajalcev. Slovenija bo tujim gostom predstavila naš trajnostni, večnamenski in sonaravni sistem gospodarjenja z gozdovi,  upravljanje območja Natura 2000 in implementacijo uredb. V Sloveniji obravnavamo gozd kot ekosistem, divjad  kot del gozda, kar bomo s ponosom predstavili državam zahodnega Balkana. Ravno tako bomo gostom  predstavili svoja prizadevanja za varno delo v gozdu ter skupaj z z Zavodom za gozdove Slovenije nego gozda.  

KMETIJSKO GOZDARSKA ZBORNICA SLOVENIJE 

Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije je dejavno sodelovala pri organizaciji strokovnih razstav živali. Na sejmu  se bo predstavila pod sloganom Najboljše je blizu. Namen aktivnosti je spodbujanje lokalne pridelave in lokalne  predelave hrane.  
Organizirajo predavanja o namakanju, o dobrih praksah naravnega kmetijstva v območjih Nature 2000 in  genotipizacije pri prašičih. Skupaj z Zvezo lastnikov gozdov Slovenije so pripravili okroglo mizo o prihodnosti  slovenskih gozdov, skupaj s KIS predavanje o knjigovodstvu FADN. Pripravljajo tudi strokovno predavanje s  predstavitvijo programa »Farm manager«, ki prinaša kmetom pomoč pri upravljanju kmetij. Predstavili bodo  projekt EIP Ekopakt in dobre prakse kmetijstva v območjih Nature 2000 ter problematiko namakanja. Organizirajo podelitve priznanj prašičerejcem, govedorejcem in nagrad kmetijam, ki sodelujejo v akciji S kmetije  za vas. Osrednje dogajanje v torek bo srečanje na Dan KGZS. Na svojem razstavnem prostoru v hali B gostijo združenja in zveze, ki sodijo pod okrilje zbornice. 

ZADRUŽNA ZVEZA SLOVENIJE 

Zadružna zveza Slovenije letos praznuje 150 let zadružništva na slovenskem in 50 let ponovne ustanovitve  Zadružne zveze Slovenije, čemur posvečajo posebno razstavo s strokovnim vodenjem. Njihov razstavni prostor  bo v hali A, pridružil pa se jim bo tudi Kmečki glas kot osrednje glasilo slovenskega podeželja. Sreda kot dan  zadružnikov bo še posebej bogata z dogajanjem. Na ta dan bodo podelili tudi priznanja Zadružne zveze  Slovenije. 

GZS – ZBORNICA KMETIJSKIH IN ŽIVILSKIH PODJETIJ 

Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij GZS v hali A predstavila povezana podjetja. Pripravljajo razstavi sadja in  odličnih pekovskih izdelkov, med njimi tudi več polnozrnatih v okviru evropskega projekta. Pripravljajo strokovni  posvet na temo sadja, v sredo srečanje partnerjev SRIP hrana na temo pametne specializacije. V četrtek  organizirajo posvet o javnem naročanju in prehranskih temah. 

ZAVOD ZA GOZDOVE SLOVENIJE 

Osrednja prireditev Zavoda za gozdove Slovenije na 60. sejmu AGRA bo Državno sekaško tekmovanje lastnikov  gozdov, ki je namenjeno promociji varnega dela v gozdu. V sodelovanju z Zvezo slovenske podeželske mladine  Slovenije bodo razglasili tudi najboljšega mladega varnega sekača. Predstavitev zavoda v sejemski brunarici in v  vzorčnem nasadu bo posvečena predvsem sodobni negi gozda. V zvezi s tem je ključna tema tudi usmerjanje  razvoja gozdov, ki je osredotočeno predvsem na vzgojo kvalitetnih lesnih sortimentov. Veliko pozornosti bodo  usmerili krepitvi gozdov proti negativnim podnebnim spremembam. Ob navedenem bodo sodelovali pri  strokovnem posvetu na temo sodobne nege gozdov ter pri protokolarni zasaditvi drevesa s partnersko državo. 

ČEBELARSKA ZVEZA SLOVENIJE 

Čebelarska zveza Slovenije, Javna svetovalna služba v čebelarstvu in Čebelarska zveza društev Pomurja, skupaj  s Pomurskim sejmom v času jubilejne 60. AGRE v predstavitvenem prostoru v Hali A pripravljajo državno  čebelarsko razstavo s prikazi panjev in opreme za čebelarje, vsebinami o čebelarstvu ter degustacije medu s  prodajo. V potujočem paviljonu »Medena zgodba«, ki na atraktiven način predstavlja čebelarstvo in medene  izdelke, bo Javna svetovalna služba v čebelarstvu vse dni sejma predstavljala čebelarstvo, predstavili pa se bodo  tudi čebelarji s svojo ponudbo. 
Za čebelarje bo še posebno svečano na Dnevu čebelarjev v nedeljo, 21. avgusta. Na ta dan pripravljajo Čebelarska zveza Slovenije, Javna svetovalna služba v čebelarstvu, Čebelarska zveza društev Pomurja in Društvo Medena kraljica Slovenija skupaj s Pomurskim sejmom čebelarsko dogajanje z naslednjim programom: 09.00 – 10.00 / Strokovno predavanje na temo: Dodana vrednost medu z dodatki 
10.00 – 10.45 / 1. svečano srečanje praporščakov Slovenije. 
11.00 – 12.30 / 5. kronanje medene kraljice Slovenije. Slavnostna razglasitev in podelitev priznanj 3. mednarodnega ocenjevanja medenih pijač in 21. ocenjevanja medu z mednarodno udeležbo. Degustacija medenih pijač. 
Na stojnici ČZS, JSSČ bo po končani slavnostni razglasitvi ocenjevanj predstavljen tudi nov atraktiven didaktični pripomoček, precizno izdelan anatomski model 3D-čebele v podolžnem prerezu.

ZVEZA SLOVENSKE PODEŽELSKE MLADINE 

Zveza slovenske podeželske mladine bo na jubilejnem sejmu še posebej opozorila na letošnje Leto mladih. To je  pomembno tudi zato, ker imamo v Sloveniji kljub vsem ukrepom le 4,6 % mladih kmetov. S poslanstvom  povečevanja zaposlenosti na področju kmetijstva in ohranjanja kmetij so v nedeljo pripravili posvet o digitalnih  tehnologijah, ki bo potekal že tretjič. Predstavljeni bodo tudi praktični primeri. V nedeljo bo potekala tudi s strani  obiskovalcev in udeležencev dobro sprejeta Tržnica mladih kmetov. Ponedeljkov posvet (Ne)moč podeželja bo  opozarjal na dejstvo, da je v Sloveniji med kmeti kar 4 krat več samomorov kot med drugo populacijo. Tematiko  bodo v okviru projekta Svarun letos še nadgradili skupaj z Biotehniško fakulteto. Popoldan v ponedeljek bo  potekalo srečanje Zavezništva za kmetijstvo, v katerem sodeluje 15 nevladnih organizacij, ki zastopajo interese  kmetov. Četrtek prinaša srečanje mladih strokovnjakov (do 40 let), ki bo posvečeno povezovanju strokovnjakov  znotraj organizacij, med organizacijami in s kmeti. Pripravili so tudi nagradno igro, s katero mlade obiskovalce  sejma s posebnim zemljevidom popeljejo skozi različne točke, ob potrjenem obisku vseh točk pa prejmejo  nagrado. Matičen razstavni prostor bodo imeli v hali A, v hali B na razstavnem prostoru KGZS pa se bo vsak dan  s svojimi izdelki in dejavnostjo predstavljal drug mladi kmet.  

UNIVERZA V LJUBLJANI, BIOTEHNIŠKA FAKULTETA, ODDELEK ZA ZOOTEHNIKO IN PRIZNANE REJSKE  ORGANIZACIJE 

Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko je pripravil predstavitev avtohtonih pasem  slovenskih kmetijskih živali. Skupaj s priznanimi rejskimi organizacijami pa so pripravili tudi strokovne predstavitve  živali na maneži. 

PREDSTAVITEV KONZORCIJA BIOTEHNIŠKIH ŠOL SLOVENIJE 

Dijaki in študentje pripravljajo vsak dan od 9.00 do 18.00 ure na razstavnem prostoru Konzorcija biotehniških šol in fakultet v hali A pestre predstavitve in dogajanje.  
V soboto bodo predstavili: Določanje zrelosti sadja (ŠC Ptuj), Vzdrževanje motorne žage / prirastoslovje /  predstavitev tekmovalne discipline Obračanje meča in menjava verige (SŠGL Postojna), Analizo vin (ŠC Šentjur),  Demonstracijski vrt (SŠ Rakičan), Cvetličarstvo in vrtnarstvo (ŠHVU Celje), Analizo zemlje, interaktivno tablo – prikaz delovanja škropilnice (BC Naklo), Škrobni preizkus, določanje zrelosti sadja (GRM Novo mesto), Senzoriko arom (IC Piramida).  
V nedeljo bodo prikazali programe: Pletenje vencev iz ptujske čebule (ŠC Ptuj), Čebelarstvo in veterino (BTŠ  Maribor), Vzdrževanje motorne žage (SŠGL Postojna), Analiza žit in mlevskih izdelkov, izvajanje inovativne  tehnike ekotiskanja na naravne materiale (ŠC Šentjur), Demonstracijski vrt (SŠ Rakičan), Cvetličarstvo in  vrtnarstvo (ŠHVU Celje), Analiza zemlje, interaktivna tabla – prikaz delovanja škropilnice (BC Naklo), Pletenje  pletenic (IC Piramida), Izdelava satnic (GRM Novo mesto) in Predstavitev inovativnega izdelka (IC Piramida  Maribor). 
Ponedeljek: Upravljanje podeželja in krajine (Višja šola ŠC Ptuj), Delo veterinarskih tehnikov (BTŠ Maribor),  Analiza vin (ŠC Šentjur), Demonstracijski vrt (SŠ Rakičan), Cvetličarstvo in vrtnarstvo (ŠHVU Celje), Delo  živilsko-prehranskega in naravovarstvenega tehnika (BIC Ljubljana), Analiza zemlje, interaktivna tabla – prikaz  delovanja škropilnice (BC Naklo) ter inovativni izdelek (IC Piramida Maribor).  
Torek: Izdelava jesenske namizne dekoracije (ŠC Ptuj), Demonstracijski vrt (SŠ Rakičan), Analiza žit in mlevskih  izdelkov, izvajanje inovativne tehnike ekotiskanja na naravne materiale (ŠC Šentjur), Kmetijske vsebine (BTŠ  Maribor), Cvetličarstvo in vrtnarstvo (ŠHVU Celje), Cepljenje, Določanje zrelosti sadja (ŠC Nova Gorica), Analiza  zemlje, interaktivna tabla – prikaz delovanja škropilnice (BC Naklo), Sezonska dekoracija iz cvetja, izdelava  okraskov za torte (GRM Novo mesto), Analiza barvil v pijačah (IC Piramida).  
Sreda: Degustacija sadno zelenjavnih napitkov in ugotavljanje sestavin (ŠC Ptuj), Analiza vin (ŠC Šentjur), Demonstracijski vrt (SŠ Rakičan), Cvetličarstvo in vrtnarstvo (ŠHVU Celje),Analiza zemlje, interaktivna tabla – prikaz delovanja škropilnice (BC Naklo), Predstavitev inovativnega izdelka (IC Piramida Maribor), Inovativni  prehranski izdelki in napitki (GRM Novo mesto).  
Četrtek: Naravovarstvo (BTŠ Maribor), Analiza žit in mlevskih izdelkov, izvajanje inovativne tehnike ekotiskanja  na naravne materiale (ŠC Šentjur), Demonstracijski vrt (SŠ Rakičan), Cvetličarstvo in vrtnarstvo (ŠHVU Celje),  Analiza zemlje, interaktivna tabla – prikaz delovanja škropilnice (BC Naklo), Ali veš katera mikrobiološka kultura je  v jogurtu? (IC Piramida), Izdelava hotela za žuželke (GRM Novo mesto). 

DRUGE SODELUJOČE INSTITUCIJE 

Zanimiva strokovna in poslovna srečanja so pripravile tudi druge pomembne stanovske in strokovne organizacije,  kot so Zveza lastnikov gozdov Slovenije, Gozdarski inštitut Slovenije, Agencija za kmetijske trge in razvoj  podeželja, Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, Sindikat kmetov Slovenije, Združenje ekoloških  kmetov Slovenije, Zveza kmetic Slovenije, Kmetijsko gozdarski zavod Maribor, Geološki zavod Slovenije,  KULTURA-NATURA SLOVENIJA, DOTA.SI, Društvo rejcev krškopoljskih prašičev, Kmetijsko gozdarski zavod  Novo mesto … 
V torek, sredo in četrtek organizira Mariborska razvojna agencija Mednarodno kooperacijsko srečanje. V torek in  četrtek pripravljajo spletno predavanje o digitalni transformaciji turizma, v sredo pa o tem, Kako poslovati z  Japonsko, Indijo in Afriko. 
CED Omrežje za razvoj gospodarstva Srednje Evrope, neprofitna d.o.o. organizira v torek Madžarsko-slovenski  poslovni forum.  
Kmečki glas v sodelovanju z Občino Gornja Radgona in društvom kmečkih žena Gornja Radgona bo v torek  razglasil »Naj kmatico«.

STROKOVNE RAZSTAVE ŽIVALI IN PREDSTAVITVE V VZORČNIH NASADIH 

Sejem bodo spremljale strokovne razstave slovenskih avtohtonih pasem domačih živali, govedi, konj, drobnice,  čebelarstva, perutnine, malih živali, kraških ovčarjev in rib. Razstave živali bo spremljalo vsakodnevno pestro  dogajanje na maneži. 
Kmete in vrtičkarje vabijo bogati vzorčni nasadi rastlinske proizvodnje s strokovno vodenimi ogledi, delavnicami in  predavanji: osrednji demonstracijski vrt Biotehniške šole Rakičan, poligon Zeleni dragulji narave, permakulturni vrt  z biodinamičnim načininom pridelave, predstavitve Društva za permakulturo Slovenije, sejemska učna gozdna pot  s predstavitvijo dreves, grmovnic in vrst lesa iz slovenskih gozdov, slovenski trsni izbor, ekstenzivni nasad starih  
sort jabolk in vzorčni čebelnjak z gredico medovitih rastlin. 
Razstave izdelkov na sejmu ter v Vinskem hramu in Medenem hramu bodo prikazale nagrajence strokovnih  ocenjevanj AGRA in Vino Slovenija 2022. V Vinskem hramu bodo ob odprtih degustacijah potekale vodene, tudi v  družbi z aktualno Vinsko kraljico Slovenije. 

RAZSTAVA SLOVENSKIH AVTOHTONIH PASEM DOMAČIH ŽIVALI  

Predstavljeno bo cikasto govedo, lipicanski konj, slovenski hladnokrvni konj, posavski konj, krškopoljski prašič  (zaradi tveganja prašičje kuge brez živih živali), oplemenjena jezersko-solčavska ovca, bovška ovca, istrska  pramenka, drežniška koza, štajerska kokoš in kranjska čebela. 
Najpomembnejši cilji razstave so v širjenju zavesti, da so slovenske avtohtone pasme tiste pasme, ki so nastale in  še danes živijo v slovenskem prostoru ter vzpodbujanje trajnostne rabe avtohtonih pasem in načinov kmetovanja,  ki bodo ohranili naše podeželje in kulturno krajino. 
V okviru razstave bodo potekale degustacije izdelkov iz mesa in mleka slovenskih avtohtonih pasem domačih  živali (cikasto govedo, bovška ovca, istrska pramenka, mlečni tip drežniške koze). Organizirane so tudi delavnice  o čebelarstvu. 

PREDSTAVITVE GOVEDI 

Pod okriljem KGZS in pod vodstvom strokovnih tajnikov priznanih rejskih organizacij za govedo bodo predstavljene vse pomembnejše pasme govedi, ki jih gojimo v Sloveniji, sodelovali pa bodo tudi rejci iz tujine. V  nedeljo bo potekal prikaz vodenja teličkov s strani rejskega podmladka.  
Ponedeljek je tradicionalno dan govedoreje s podelitvijo zvoncev najvišje ocenjenemu govedu iz razstave po  posamezni pasmi . 
Na maneži bodo vsak dan potekale strokovno vodene revije živali . 

PREDSTAVITVE KONJ 

Na razstavi konj bodo sodelovale slovenske priznane rejske organizacije, ki predstavljajo pasme: posavski konj,  lipicanec, slovenski hladnokrvni konj, haflinger in bosanski planinski konj . 
Inštitut za ekonomiko in tehnologije športne konjereje pod okriljem Fakultete za kmetijstvo in biosistemske vede  Univerze v Mariboru (FKBV UM) v sodelovanju z Jahalnim klubom (JK) Kasco Svečina in Konjeniškim klubom  (KK) Karlo Maribor bo predstavil športno konjeništvo. 
V torek na dan konjereje bo na maneži strokovna predstavitvv razstavljenih konj s podelitvijo priznanj MKGP  najboljšim rejam in rejcem. Na ta dan bo potekala tudi dodatna predstavitev kolekcije haflingerjev, slovenskih  hladnokrvnih konj in tradicionalna predstavitev ljutomerskih kasačev. 
Vsak dan bodo na maneži potekale predstavitve konj ter vožnje s konjsko vprego in njihove aktivne vloge v  kmetijstvu ter prikaz preskakovanja ovir. 

RAZSTAVA PRAŠIČEV  

Razstave prašičev tako kot že nekaj let ne bo zaradi nevarnosti afriške prašičje kuge, ki naj bi se nedavno  pojavila tudi nedaleč od slovenske meje v Italiji. Prašičji hlev bo zato prizorišče strokovnih predavanj in prostor  podelitve nagrad zglednim rejam. Vsak dan bodo potekala strokovna svetovanja o obnovi in oskrbi plemenskih  prašičev, dobrobiti prašičev, biovarnosti, o predvidenih spremembah pri gradnji in ureditvi hlevov v dobi brez kletk. V torek bo s pričetkom ob 11.00 uri potekalo Tekmovanje mladih prašičerejcev v znanju in spretnosti.  V sredo bodo podeljena priznanja zglednim vzrejnim središčem, vzorčnim kmetijam in rejam krškopoljskega  prašiča. Organizirajo tudi strokovno predavanje: "Uvajanje genotipizacije pri prašičih" ter srečanje rejcev  krškopoljskega prašiča in predavanje »Znanost o krškopoljskem prašiču« 
Poskrbeli so tudi za Otroški kotiček za igro in ustvarjanje. 

RAZSTAVA DROBNICE 

Zveza društev rejcev drobnice Slovenije se bo na sejmu celovito predstavila s strokovno razstavo živali in  izdelkov iz reje drobnice. Ob degustaciji mlečnih izdelkov organizirajo tudi degustacijo mesnih izdelkov. V hlevu  bodo predstavljene pasme drobnice, ki jih redijo rejci, povezani v slovenska društva in zvezo. Na dan drobnice v  sredo bo potekal prikaz striženja ovac in podelitev priznanj najboljšim rejcem. Organizirajo strokovno predavanje,  ki bo posvečeno prikazu novega obdobja skupne kmetijske politike ter spremenjenemu pravilniku o identifikaciji in  registraciji živali. 

RAZSTAVA ČEBELARSTVA 

Cilj razstave, ki jo organizirajo Čebelarska zveza Slovenije, Javna svetovalna služba v čebelarstvu in Čebelarska  zveza društev Pomurja je obiskovalce seznaniti o pomenu čebel in čebelarstva za kmetijstvo, informirati o  čebelarstvu in čebeljih pridelkih, in seznanjati uporabnike čebeljih pridelkov z možnostjo uporabe čebeljih  pridelkov v kulinariki. Zato bo vse dni sejma na razstavnem prostoru Javne svetovalne službe v čebelarstvu  potekala degustacija čebeljih pridelkov in izdelkov, na ogled pa bo tudi razstava s čebelarsko tematiko. Kot novost bo ČZS predstavila tudi edinstven 3D model kranjske čebele, kjer so vidni vsi notranji organi... 

DRUGE RAZSTAVE ŽIVALI 

Sejem bodo spremljale razstava malih živali, razstava rib ter v sredo enodnevna predstavitev kraških ovčarjev. Ves čas sejma bo organiziran vrtec malih živali, kjer se bodo lahko otroci neposredno srečali z malimi živalmi  (konci, perutnino, ovčko…). 

VZORČNI NASAD BIOTEHNIŠKE ŠOLE RAKIČAN 

Zelena, pravljična oaza za vrvežem razstavnih prostorov je vzorčni nasad, ki ga urejajo dijaki in sodelavci  Biotehniške šole Rakičan. Obiskovalce bo očaral z zdravilnimi zelišči, začimbnicami, dišavnicami, rožami različnih  sort, solatami in radiči, s strniščnimi in prezimnimi dosevki, stročnicami, koruzami, z rastlinami, ki so v uvajanju, v  opuščanju in z alternativnimi rastlinami. Poseben poudarek namenjaj predstavitvi slovenskih avtohtonih sort in  krompirju, ki je priljubljen v slovenski prehrani.  
Po vzorčnih nasadih bodo organizirani vsakodnevni strokovno vodeni ogledi. 

POLIGON ZELENI DRAGULJI NARAVE 

Ekoci, Eko civilna iniciativa Slovenije pripravljajo v sodelovanju z IHPS, inštitutom za hmeljarstvo in pivovarstvo  Slovenije in drugimi deležniki vse sejemske dni predstavitve Od lanu do platna, (TD Destrnik), Predstavitev aktivnosti in projektov IHPS ter LIFE BioTHOP, Izmenjevalnice semen iz znanja (Gibanje Oskrbimo Slovenijo Štafeta semen in Ajda Štajerska), Izmenjevalnice znanj – energija zemlje, prostora in telesa (Alfred Brinovec;  Stekluk) ter Vodene oglede Poligona zeleni dragulji narave. 
V ponedeljek, 22. 8. 2022 bodo od 10.00 ure dalje še posebej obeležili Dan hmelja in predstavili hmelj kot zeleno  zlato, od piva do čaja in bio vhodne surovine za biorazgradljive izdelke. Kot novost bodo predstavljeni biorazgradljivi izdelki iz hmeljevine iz Savinjske doline. Pripravili so tudi predavanje Predstavitev slovenskih sort  hmelja in eksperimentalne pivovarne na IHPS, Dober primer vzpostavljanja biokrožnega gospodarstva v  
kmetijstvo – primer hmeljarstva (projekt LIFE BioTHOP ter Hmelj kot zdravilna rastlina. V torek se bo ob 10.00 pričelo predavanje: Povečavanje pridelave na malih kmetijah s sonaravnimi rešitvami. v  sklopu pilotnega projekta 'Inovativne prakse in proizvodi sonaravnega pridelovanja na malih kmetijah v času  podnebnih sprememb (Ekomale). Dogajanje se bo ob 10.30 nadaljevalo s predavanjem Samooskrba s čaji in  zelišči v Sloveniji, ki bo potekalo v sklopu pilotnega projekta 'Inovativne ekosistemske rešitve za prilagajanje na  podnebne spremembe za pridelovanje zelišč na malih kmetijah (Zelpod). Ob 13.00 bo sledilo predavanje: Pomen  hranjenja zdravilnih in aromatičnih rastlin v Slovenski rastlinski genski banki, ob 13.30 pa še predavanje Strokovne naloge za zelišča so vir novih rezultatov o pridelavi zelišč v Sloveniji. 
Sreda prinaša na Poligonu Zeleni dragulji narave predavanje Kako lahko pridelamo več in racionalno porabljamo  vodo za namakanje. 

PERMAKULTURNO – BIODINAMIČNI CENTER 

Permakulturni vrt zaobjema izboljšanje zemlje z uporabo virov, ki so prisotni v bližnji okolici, ustvarjanje vetrne  zaščite vrta in učinkovitejše akumulacije sončne energije, razpolovitev običajnih potreb po zalivanju z uporabo  zastirke, energizacijo prostora s pomočjo oblik ter estetski presežek. Vrt je pomemben zgled za ožjo in širšo  integracijo samooskrbe s hrano. Je del poslanstva Pomurskega sejma in sejma AGRA, ki zajema vpeljevanje  novih znanj in veščin v Pomurski, izrazito agrikulturni pa tudi v ves slovenski prostor. Pri urejanju vrta s  Pomurskim sejmom in Društvom za permakulturo Slovenije sodeluje Semenarska hiša Amarant. Pri slamnati hiški  ob vrtu bodo vse dni potekale delavnice in predavanja: Sobota - ZADRUŽNIŠTVO (Osnove biodinamičnega  kmetovanja, Predstavitev permakulturne zadruge Regrat, Vključujoča družba), Nedelja - NAČRTOVANJE  (Načrtovanje in vzpostavljanje samooskrbnih posesti, Osnove biodinamičnega kmetovanja, Problematika  invazivnih rastlin), Ponedeljek - VRTNARJENJE (Kako sodelujeta biodinamika in permakultura, Osnove  biodinamičnega kmetovanja, Vrtnarski nasveti na permakulturno-biodinamičnem vrtu Pomurskega sejma, ABC  kompostiranja - praktični prikaz ureditve kompostnika pri slamnati hiški), Torek – TRAJNOSTNO GOSPODARJENJE (Pomen etike in vrednot v gospodarstvu, Osnove biodinamičnega kmetovanja, Hrane ne  mečemo vstran - priložnosti za zelena delovna mesta), Sreda - PEDAGOGIKA (Otroci v permakulturi - predstavitev permakulturne pedagogike, Sprehod po AGRI z otroci vrtca Gornja Radgona, Osnove  biodinamičnega kmetovanja, Izkustveno učenje in pouk na prostem), Četrtek - SEMENARSTVO (Osnove  biodinamičnega kmetovanja, Druženje ob kosilu za udeležence “EIP česen in šalotka” , Okrogla miza o sortah in  pridelavi slovenskih sort česna, Zgodovina programa pri hiški
SEMENARSKA HIŠA AMARANT 

Semenarska hiša Amarant vodi dejavnosti na permakulturnem biodinamičnem sejemskem vrtu, kjer že več let  izvaja delavnice sajenja in nege vrtnin. Letos marca so na dogodku Sajenja medovitih rastlin izvedli delavnico, na  kateri je bilo prikazano sajenje vrtnin v zgodnjem pomladanskem času, med njimi tudi sajenje šalotke (projekt EIP  česen in šalotka seme prihodnosti. Pozno pomladi so dopolnili vrt z rastlinami, ki dobro prenašajo vročino. Že  tradicionalno so posadili spekter visokih fižolov, ki v vročem poletju ustvarjajo senčne kupole na vrtu, ki nudijo  zavetje pred vročino bolj občutljivim rastlinam, kot je npr. zelje. Na zunanjo stran zelenih kupol so nasadili spekter  paprik, feferonov in čilijev, ki so s svojo barvitostjo in raznolikostjo plodov na vrtu tudi okras in ne le za uporabo,  po drugi strani pa izkoristijo sončno pripeko, ki je letošnje poletje ne manjka.  
V času sejma bodo ob vrtu in na stojnici svetovali glede dela na vrtu, kdaj je pravi čas za sajenje raznih vrtnin, o  negi in reševanju problemov ter razlagali rezultate poljskih poskusov iz projekta EIP česen in šalotka – seme  prihodnosti. Obiskovalcem bodo ponudili tudi promocijska pakiranja tako šalotke, kot tudi slovenskih sort česna, ki  so zajete v projektu: Ptujski jesenski, Ptujski pomladanski in Jesenski Anka ter nasvete o različnih tehnologijah  pridelave kot tudi o razlikah med posameznimi sortami.  
V četrtek, 25. 8 pripravljajo konferenco o projektu EIP česen in šalotka seme prihodnosti, v katerem sodeluje 13  partnerjev. Predstavili bodo rezultate projekta. V laboratorijih Kmetijskega inštituta Slovenije, Hmeljarskega  inštituta in Kmetijske šole GRM Novo mesto se izvaja čiščenje virusov iz sadilnega materiala česna in šalotke ter  vzgoja prvih brezvirusnih rastlin za bodočo semensko pridelavo brez virusnega semenskega materiala česna in  šalotke. Na kmetijah Kasaš, Meško, Rogelj, Tovornik ter v rastlinjaku Kmetijske šole GRM Novo mesto so letos  potekali poljski poskusi na česnu. Primerjalno so pridelovali vse tri sorte in različne frakcije sorte Jesenski Anka  ter istočasno spremljali tudi pojav bolezni, ki pestijo naše česne na vrtovih. Na predstavitvi bodo predstavili  posamezne poskuse in prve rezultate. Ob 14.00 uri bo ob hiški okrogla miza, na kateri bodo sodelujoči v projektu  predstavili svoje izkušnje pri pridelavi česna različnih sort ter pridelave šalotke v okviru poskusov na polju. Strokovni sodelavci bodo odgovarjali tudi na vprašanja zainteresiranih poslušalcev glede izvajanja čiščenja v  laboratorijih ter z njimi delili skozi projekt pridobljena znanja.  

DRUŠTVO ZA PERMAKULTURO SLOVENIJE 

Pri slamnati hiški Društvo za permakulturo Slovenije že peto leto pripravlja obsežen program na teme trajnostnega razvoja. V osnovi je permakultura orodje celostnega načrtovanja, kjer se inteligenca narave vključuje  v človeško okolje. Poleg pridelovanja hrane, ki ugodno vpliva na kvaliteto tal, vode in zraka se na AGRI  predstavlja še z naravno gradnjo in zdravstvenimi tematikami. 

VZORČNI ČEBELNJAK 

Minulo leto je bil v sejemskih vrtovih kot nadgradnja partnerskega odnosa med ČZS in Pomurskim sejmom  postavljen vzorčni čebelnjak z nadzorno napravo za spremljanje donosa z video kamero s solarnim napajanjem. Ob čebelnjaku je zasajena vzorčna gredica medovitih rastlin iz Vrtnarstva Trajnice Golob- Klančič. 

PRAZNOVANJE 60. JUBILEJA SEJMA AGRA ZA OBISKOVALCE 

Posebno razstavo za počastitev visokega, 60. jubileja Mednarodnega kmetijsko – živilskega sejma AGRA v  sodelovanju s Pomurskim sejmom pripravlja Javni zavod Knjižnica Gornja Radgon v knjižnici v Gornji Radgoni . 

Pregledna razstava o zgodovini Pomurskega sejma in sejma Agra bo na samem sejmu AGRA, na novem  pokritem prireditvenem prostoru med upravo in halo B Pomurskega sejma. 

Sejem AGRA bo nagradil obiskovalce s številnimi drugimi zanimivimi predstavitvami, nepozabnimi doživetji,  ugodnimi nakupi in odlično kulinariko. 

Pokušnje kmetijskih pridelkov, izdelkov dopolnilne dejavnosti kmetij, izdelkov iz reje avtohtonih živali, nagrajenih  izdelkov z ocenjevanj kakovosti AGRA 2022, nagrajenih vin Vino Slovenija Gornja Radgona v vinski hali in  Vinskem hramu ... 

Fotografiranje v 3D Art muzeju v hali D1 

Vsakodnevne revije živali na maneži, prikazi športnega konjeništva 

Strokovno vodenje po vzorčnih nasadih 

Prijateljska srečanja in tekmovanja 

Pestra gostinska ponudba. 

Lunapark in napihljiva igrala za najmlajše.


V ŽIVO IZ JUBILEJNEGA SEJMA AGRA 

TV AS Pomurska televizija bo vse dni gostila zanimive goste v svojem sejemskem studiu. 

Radio Slovenske gorice bo v soboto 20. avgusta ob 16:00 uri na zunanjem sejemskem prostoru pod tendo  radijskega starodobnika v živo oddajal oddajo Radio na obisku na sejmu Agra 2022 z Ludvikom Krambergerjem,  starosto med slovenskimi novinarskimi dopisniki. Ob njem bo Dani Rajh, kosmati muzikant. Z njima pa bo obujala  spomine na sejem pred mnogimi leti Romana Drumlič. 
V nedeljo bodo na novi pokriti ploščadi pred upravno stavbo AGRA gostovali Janez Erjavec, predsednik uprave  Pomurskega sejma, Boris Nicolas Erjavec, Izvršni direktor Pomurskega sejma, Alfi Nipič in Manca Špik. V torek bodo ob radijskem reportažnem starodobniku gostovali Dušan Zagorc, znan Radgončan, Gregor Lasecky  V sredo bo Jože Režonja, Relax turizem izžrebal nagradna potovanja nagradne igre Relax turizma. Glasbeno pa  bo dogodek pospremila Ditka. 

Murski val pripravlja Dan Murskega vala in praznovanje sejemskega jubileja v nedeljo, 21. avgusta od 14.00 do  17.00 ure na razstavnem prostoru Kmetijske zadruge Gornja Radgona. Nastopil bo ansambel Prašnati, obljubljajo  pa tudi domače prigrizke in žlahtno kapljico. 

V ponedeljek, 22. avgusta bo na zunanjem sejemskem prostoru gostoval in vabil v svoj mobilni studio Potujoči  »Prvi program Radia Slovenija v živo«. 

IZŽREBANI OBISKOVALCI BODO LAHKO Z RELAXOM ODPOTOVALI V EKSOTIČNE KRAJE! 

Vsakdo, ki kupi sejemsko vstopnico ali zanjo zamenja poslovni kupon, na sejemski blagajni prejme kupon, s  katerim lahko sodeluje v velikem nagradnem žrebanju, ki ga organizira turistična agencija RELAX. Dobil bo  priložnost za potovanje v Zanzibar (11 dni), za Potepanje po Šampanji In Burgundiji (8 dni) in počitnice na  Jadranu (7 x all inclusive + avtobusni prevoz.  

BREZPLAČEN AVTOBUSNI PREVOZ IZ PARKIRIŠČA ARCONT DO SEJMA AGRA 

V nedeljo, 21. 08. 2022 bodo organizirane brezplačne krožne vožnje od parkirišča pri ARCONT-u do sejmišča.  SPODBUJANJE BOLJ ZELENEGA JAVNEGA PREVOZA 

Iz Ljubljane vozi od ponedeljka do sobote ob 8.20 uri s prihodom na avtobusno postajo v Gornjo Radgono ob  10:43 uri redna avtobusna linija. Povratek iz Gornje Radgone je ob 16:21 uri in prihod v Ljubljano ob 18:42 uri. Potniki plačajo vozovnico na avtobusu vozniku. 

Obiskovalci sejma AGRA, ki se bodo z avtobusom AVTOBUSNEGA PROMETA Murska Sobota d.d. v času  trajanja sejma pripeljali v Gornjo Radgono in predložili na vpogled veljavno avtobusno vozovnico na blagajnah  sejma AGRA, lahko sodelujejo v nagradni igri za sledeče nagrade: 
- 1 x 3- dnevni najem apartmaja Sonček za 4 osebe v Moravskih toplicah 
- 10 x priročna vrečka – nahrbtnik 
Obiskovalci, ki bodo prišli na sejem z javnim prevozom AP Murska Sobota so upravičeni tudi do cenejše  vstopnice za sejem AGRA. 
Pravila in pogoji nagradne igre so objavljenimi na spletni strani www.apms.si 

UGODNOSTI SKUPINSKEGA OBISKA SEJMA 

Pomurski sejem je v sodelovanju z agencijo SLO TOURS pripravil celovito in ugodno ponudbo, ki vključuje  prevoz, sprejem na sejmu, vstopnico za sejem, posebne degustacije, okrepitev s prigrizkom in toplim napitkom v  Marché Mövenpick ter nagradne igre. 
V tabeli so navedene povprečne cene iz mestnih središč. Za vsako skupino se pripravi poseben izračun glede na  oddaljenost in udeležbo. Po dogovoru z naročnikom nudi organizator tudi možnost paketa s sejemskim kosilom. Informacije in rezervacije: info@slo-tours.si ali 031-244-111. 

V kolikor se obiskovalci skupinsko odpravijo na sejem v lastni režiji, veljajo tudi zelo ugodni pogoji za skupine nad  20 oseb: vstopnica odrasli 6 € (namesto 8 €) in vstopnice mladina 4 € (namesto 5 €) - šofer in vodič imata  brezplačen vstop.


UGODNE CENE VSTOPNIC 

• odrasli – 8,00 € 
• učenci, dijaki, študentje – 5,00 € 
• Upokojenci in starejši od 60 let – 7,00 € 
• Družinska vstopnica (2 odrasla in 4 otroci do 15 let) – 16 € 
• skupine nad 20 oseb – 6,00 € 
• skupine nad 20 oseb (učenci, dijaki, študentje) – 4,00 € 
• S kuponom HOFER 6 € 
• Z AMZS člansko izkaznico 6 € 

Nakup vstopnice v predprodaji preko spleta - Mojekarte.si: 6 € 

Za otroke do 6 let in invalide na vozičkih s spremljevalcem ni vstopnine. 

Parkiranje brezplačno! 

KAKOVOST, KI JO PREDSTAVLJATA SEJMA AGRA IN INPAK, JE PREVERJENA NA STROKOVNIH  OCENJEVANJIH 

Pod okriljem sejma AGRA in sejem INPAK so potekala naslednja strokovna ocenjevanja kakovosti: 

39. Slovenski oskar za embalažo 
3. junij 2022 

43. mednarodno ocenjevanje mesa in mesnih izdelkov 
18. maj 2022 (sveže meso) 
22. junij 2022 (mesni izdelki) 

26. mednarodno ocenjevanje sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod 
25. maj 2022 

36. mednarodno ocenjevanje mleka in mlečnih izdelkov 
31. maj –3. junij 2022 

48. odprto državno ocenjevanje vin “Vino Slovenija Gornja Radgona”, 12. odprto državno ocenjevanje BIO vin 11.–15. julij 2022 

3. mednarodno ocenjevanje medenih pijač 
15. julij 2022 

21. ocenjevanje medu z mednarodno udeležbo 
3. avgust 2022 

Pred odprtjem jubilejnega sejma AGRA bo potekalo še jubilejno, 40. mednarodno ocenjevanje kmetijske  mehanizacije in opreme, od 18. do 19. avgusta 2022. 

431 SODELUJOČIH S 1667 IZDELKI POREKLOM IZ DEVETIH DRŽAV

 | Mleko  | Meso in  mesni  izdelki | Sokovi  | Vino  | Bio vino  | Vino  | Medene pijače | Med  | Oskar  embalaž o | S K U P A J
Podjetja  | 22  | 44  | 37  | 155  | 12  | 167  | 10  | 145  | 6  | 4 3 1
Vzorci  | 199  | 458  | 143  | 599  | 27  | 626  | 12  | 221  | 8  | 1 6 6 7
Poreklo  vzorcev (države) | Avstrija Belgija Hrvaška Francija Nemčija Slovenija | Avstrija Hrvaška Slovenija | Avstrija Hrvaška Italija Slovenija | Avstrija Hrvaška Makedonija Nemčija Slovenija | Avstrija Slovenija | Avstrija Hrvaška Makedonija Nemčija Slovenija | Slovenija  | Avstrija Hrvaška Slovenija Slovaška | Slov.  | 
MEDNARODNI SEJEM EMBALAŽE, TEHNIKE PAKIRANJA IN LOGISTIKE, INPAK 

Sejem INPAK, ki bo potekal sočasno s sejmom AGRA, bo ponujal različne vrste embalaže, materiale in tehnologijo za njeno izdelavo, za pakiranje in označevanje, za opremo skladišč, logistiko ter ravnanje z odpadno  embalažo. Širil bo poslanstvo trajnostne embalaže, okolju prijaznih materialov, ter spoštovanje ohranjanja  zdravega okolja v celotnem življenjskem ciklu embalaže.  
Posebne pozornosti bo deležno oblikovanje in grafična oprema embalaže. Pred sejmom INPAK je pod  pokroviteljstvom Gospodarske zbornice Slovenije potekalo strokovno ocenjevanje 39. slovenski oskar za  embalažo. Sodelujoči in nagrajeni izdelki bodo razstavljeni v okviru posebne razstave na sejmu INPAK in AGRA. V ponedeljek, 22. avgusta bodo razglašeni tudi prejemniki najvišjega priznanja Slovenski oskar za embalažo 2022 ter podeljena priznanja nominiranim in nagrajenim izdelkom.  

RAZSTAVLJAVCI IN PARTNERJI SEJMA AGRA SPOROČAJO … 

HOFER sporoča, da je bilo na ocenjevanjih pod okriljem sejma AGRA nagrajenih kar 141 vrst HOFERjevih  izdelkov lastnih blagovnih znamk v petih kategorijah: meso, mlečni izdelki, sladoledi, brezalkoholna pijača in vina.  Med njimi so najvišji naziv, šampion, prejeli: • slovensko čajno maslo Milfina (250 g) med mlečnimi izdelki, •  burger z angusom nesoljen (400 g), • sadni sirup z okusom maline (1 l) in bio sirup (500 ml) v kategoriji  brezalkoholne pijače in • vino Merlot Selekcija. Kot sporočajo, je HOFERju kakovost zelo pomembna, zato so  hvaležni za dolgoletna partnerstva z dobavitelji, saj so bistven pogoj za razvoj visokokakovostnih izdelkov.  Takšna priznanja so še ena potrditev več, da zagotavljajo najboljše izdelke po najboljši ceni in tako skrbijo za  zadovoljstvo svojih kupcev. 

Goimpex predstavlja vinogradniški traktor VIROC, ki je posebej razvit za vinogradništvo, zmožen je delati na  strminah in ozkih vinogradniških vrstah. Stroj zagotavlja oprijem, varnost in vodljivost, ne da bi zanemarili udobje  voznika. VIROC ima motor Hatz s 75 KM in tehta 1.270 kg. Vozniška kabina, izdelana iz aluminija se lahko vrti za  180 °; volanski drog je nastavljiv po višini in kotu. Kontrole se upravljajo preko večfunkcijskega joysticka. Več na  www.viroc.it 

Visoko tehnološko podjetje Strip's, elektrotehnika - elektronika, d.o.o. je razvilo brezžično nadzorno napravo  BeeConn, ki čebelarjem omogoča redno spremljanje in pridobivanje aktualnih informacij o dogajanju v čebelnjaku.  Naprava tako omogoča povečan nadzor nad dogajanjem v čebelnjaku - spremljanje posameznih čebeljih družin  na daljavo, spremljanje količine medu v panju, spremljanje vremenskih razmer in poveča dobiček - večji donos  medu, zmanjšanje števila obiskov čebelnjaka, preprečevanje škode zaradi predčasnih obvestil. Vabijo na  razstavni prostor A/108 in spletno stran www.beeconn.si ali info@beeconn.si 

Darko Opara s.p. predstavlja novo generacijo baterijskih strojev in robotske kosilnice. 

Semina d.o.o. ponuaja večice s semeni za kalčke in mikrozelen. 

MOP Pelko ponuja vakuumske polnilnice in mešalce za meso. 

Tehnos d.o.o. predstavlja petvenike. 

Rem power skupina ponuja agregate, cepilnike drv in kompresorje. 

Expo Biro predstavlja skladiščni šotor Expo Basic. 

Itro d.o.o. predstavlja kot novost T4 FNV. 

Fužinar d.o.o Ajdovščina predstavlja radijsko vodene samohodne goseničarje. 

Linfis d.o.o. Ljubljana predstavlja MLT 961-160 V+L, teleskopski nakladalnik 9m višina dviga in 6 ton nosilnosti. 

Plevnik inženiring in proizvodnja, d.o.o. predstavlja pasterizatorje in sirarske kotle z novim krmilnikom MC700i, ki  omogoča najvišjo stopnjo avtomatizacije (PH senzor, avtomatsko doziranje…). 

Farmtech d.o.o. predstavlja prikolice, trosilnike in cisterne za gnojevko. 

Kigor d.o.o. se predstavlja z mini bagri, nakladalci in traktorskimi priključki. 

Rosi teh ponuja različne izdelke za kmetijsko in industrijsko hidravliko. 

Meko d.o.o. ponuja visokokakovostne mineralno vitaminske dodatke. 

Tineva d.o.o. se predstavlja z zgrabljalniki Waldhofer, strižnimi kosami Stockl in nakladalki Gruber. IPRO Ing predstavlja kot novost Oxybaby, Leak Master PRO.
11 
NP Agro d.o.o. opozarja na diskasto brano Ermo Ghibli 300 in trosilec umetnih gnojil DCM M36 - section control  4.0. 
Bider kmetijski stroji, Bojan Bider s.p. se predstavlja s Treskalniki - cepilnik trsk. 

NLS, trgovina in storitve, d.o.o. ponuja maziva in olja za kmetijstvo in prehransko industrijo. Animalis, d.o.o. ponuja program spremljanja zdravja mlečne žleze Keno- M. 

Profi Kmet d.o.o. nudi Pichon cisterne za gnojevko in pluge Overum. 

Micronatura, tehnologija EM d.o.o. opozarja na izdelek Em Plant Forte. 

Struc Kovačija Muta d.o.o. predstavlja gibljive vile za prekopavanje. 

Tajfun Planina proizvodnja strojev d.o.o. ponuja Gozdarsko prikolico GAP 90 in rezalno cepilni stroj RCA PRO  500. 

Semenarna Ljubljana, d.o.o. nastopa s široko ponudbo za kmetovalce, ozimnimi žiti, mehanizacijo in  svetovanjem. 

Haas dom (Vaš dom d.o.o.) ponuja izvedbe konstrukcij za hleve, sisteme za zračenje in lesene fasade. NutriVita d.o.o. zastopa blagovno znamko MaxCare. 

Mauch Land- und Baumaschinen GmbH Weidemann predstavlja izdelke Bema in Merlo Teleskoplader. Mehanizacija Miler d.o.o. predstavlja izdelka: Krone Easycut F 400 CV Fold in Krone VariPack V 165 XC Plus. 

Kmetijska mehanizacija Hojnik, BONOPAX d.o.o. ponuja vrtne traktorje, zero turni, vrtne kosilnice CUB CADET in Active. 

Jodito-f trgovina in storitve, d.o.o. predstavlja krmne trakove za govedo Feedstar. 

Deželna banka Slovenije d.d. se predstavlja s posebno ponudbo storitev za kmetovalce in kmetijsko dejavnost.  GRAWE zavarovalnica d.d. se predstavlja s produktom GRAWE DOM - več varnosti za vaš dom. Biolavto d.o.o. nudi velik izbor litoželezne posode. 

Puklavec Family Wines d.o.o. ponuja vina in penine Jeruzalem Ormož, Ljutomerčan, Seven Numbers in Estate  Selection. 
Proalp d.o.o. se predstavlja z bosonogo obutvijo. 

Emili - Emilija Pavlič ponuja svoje nove kuharske knjige 

ANIKA, kreiranje, izdelovanje modnih oblačil in popravila predstavlja unikatne predpasnike in oblačila. Parnad d.o.o. opozarja na baterijske sesalce Vorwerk.

12 
TRADICIJA PRIHODNOSTI 

PREDZGODOVINA 

Prva pisna omemba Radgone kot sejemskega mesta sega v leto 1401. Ob koncu 15. stoletja so imeli v tedaj še  skupnem mestu na obeh bregovih Mure en tedenski in štiri letne sejme. Leta 1877 je veliko kmetijsko razstavo  obiskalo 15.000 obiskovalcev.  

1962  
Organizirana je prva sodobna sejemska prireditev z imenom Pomurski sejem, ki si jo ogleda 35.000 obiskovalcev.  

1964  
Sejem se usmeri na področje kmetijstva. Spremljata ga veliki razstavi kmetijske mehanizacije ter plemenske  govedi. Naslednje leto so ob sejmu organizirana tudi strokovna in poslovna srečanja.  

1966  
Prva razstava in prodaja plemenskih govedi. 

1967  
Na sejmu sodeluje 14 odstotkov tujih razstavljavcev. Popestri ga mednarodna sadjarska razstava s  posvetovanjem o obrambi pred toč. 

1973  
Sejem se preseli na novo, 35.000 kvadratnih metrov veliko lokacijo, in se preimenuje v Kmetijsko-živilski sejem.  

1974 
Organizatorji vse več pozornosti namenjajo načrtnemu spodbujanju kakovosti. Organizirano je prvo uradno  strokovno ocenjevanje vin.  

1975  
Sejem se združi z Gospodarskim razstaviščem Ljubljana. Organizirano je 1. ocenjevanje slovenskega vina, ki je  danes in v svetu poznano pod blagovno znamko Vino Slovenija Gornja Radgona.  

1979  
Ustanovljena je Poslovna enota Pomurski sejem Gornja Radgona. Ob kmetijsko-živilskem sejmu sta organizirana  še sejma Elektroenergetika in Elektronika v kmetijstvu. 

1980  
Prvič je organizirano strokovno ocenjevanje kakovosti mesa in mesnih izdelkov. 

1981  
Prvič sta organizirana strokovno ocenjevanje kmetijske mehanizacije in Jugoslovanski sejem gradbeništva.  

1982  
1. bienalni mednarodni sejem embalaže, tehnike pakiranja, skladiščenja in transporta, današnji mednarodni  sejem INPAK. Ta nadaljuje tudi tradicijo natečaja Slovenski oskar za embalažo.  

1987  
1. strokovno ocenjevanje mleka in mlečnih izdelkov. 

1993  
Pomurski sejem se osamosvoji kot samostojna delniška družba.  

1995 
Tradicijo Jugoslovanskega sejma gradbeništva nadaljuje sejem MEGRA.  

1996 
Pomurski sejem začne širiti vinsko kulturo in prepoznavnost slovenskih vin tudi s projektom Vinska kraljica  Slovenije.  

1997 
Prvo ocenjevanje sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod.  
Prvo ocenjevanje medu. 

1999 
Pomurski sejem d.d. od Gospodarskega razstavišča odkupi sejmišče v Gornji Radgoni. 

13 
2000 
V mednarodno zvezo UFI se včlanita Mednarodni kmetijsko–živilski sejem in mednarodni sejem gradbeništva  MEGRA. 

2003  
Organiziran 1. sejem lovstva in ribištva LOV ter 1. mednarodni sejem znanja, tehnike in sredstev za obrambo, ki  se danes imenuje SOBRA.  

2004 
Janez Erjavec, direktor Pomurskega sejma, prejme nagrado Gospodarske zbornice Slovenije za izjemne  gospodarske in podjetniške dosežke.  

2006  
Slovenski oskar za embalažo nadaljuje pod okriljem Pomurskega sejma tradicijo iz leta 1953. 

2008  
Pomurski sejem je sprejet v evropsko zvezo organizatorjev kmetijskih sejmov EURASCO.  

2009 
Mednarodni kmetijsko-živilski sejem dobi še okrajšano ime AGRA.  
Pomurski sejem je soorganizator 56. svetovnega prvenstva v oranju v Moravskih Toplicah.  

2011 
Od 15. do 17. aprila v Gornji Radgoni prvič poteka mednarodni sejem aktivnosti in oddiha v naravi NATURO. 

2012 
Pomurski sejem organizira 5 mednarodnih sejmov in 8 mednarodnih ocenjevanj kakovosti izdelkov. 

2013 
Od 5. do 7. 4. 2013 v Gornji Radgoni organizira 1. mednarodni sejem pogrebnih in pokopaliških dejavnosti POST  VIVA ter oživi Ocenjevanje medu z mednarodno udeležbo. 

2014 
Prvič je organiziran Mednarodni sejem trajnostnih tehnologij in zelenega življenjskega sloga GREEN. 

2016 
Od 14. do 16. aprila prvič poteka v Gornji Radgoni mednarodni sejem sodobnega zdravstva MEDICAL. 

2019 
Pomurski sejem je organiziral štiri sejemske prireditve, na katerih je sodelovalo 2.145 razstavljavcev na površini  87.800 kvadratnih metrov razstavnih in predstavitvenih površin. Obiskalo jih je 132.000 obiskovalcev. Na  mednarodnih ocenjevanjih je sodelovalo 428 proizvajalcev s 1389 izdelki. 

2020 
V programu Pomurskega sejma je bilo 6 mednarodnih sejmov v štirih terminih ter 7 mednarodnih ocenjevanj  kakovosti. Zaradi epidemije novega koronavirusa je uspel uspešno izpeljati le ocenjevanja kakovosti: 38. Slovenski oskar za embalažo, 
41. mednarodno ocenjevanje mesa in mesnih izdelkov, 
34. mednarodno ocenjevanje mleka in mlečnih izdelkov, 
24. mednarodno ocenjevanje sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod, 
46. odprto državno ocenjevanje vin Vino Slovenija Gornja Radgona in 10. odprto državno ocenjevanje BIO vin, 18. ocenjevanje medu z mednarodno udeležbo. 
Prvič je organiziral ocenjevanje medenih pijač. 
Mednarodni kmetijsko – živilski sejem AGRA je potekal v spletni obliki. 

2021 
Zaradi epidemije je bil Pomurski sejem primoran odpovedati 12. Mednarodni sejem lovstva in ribištva LOV in 6.  Mednarodni sejem zelenega turizma in bivanja NATURO. Glede na razmere uspešno pa je izpeljal 59. Mednarodni kmetijsko-živilski sejem AGRA in 8. Mednarodni sejem obrambe, varnosti, zaščite in reševanja  SOBRA ter skoraj vsa ocenjevanja kakovosti.

14 
PROGRAM STROKOVNEGA IN SPREMLJAJOČEGA DOGAJANJA AGRA 2022 

STROKOVNE RAZSTAVE 
• razstava avtohtonih pasem domačih živali: cikasto govedo, oplemenjena jezersko-solčavska ovca,  istrska pramenka, drežniška koza, štajerska kokoš in kranjska čebela. Zaradi zdravstvenih tveganj bodo  krškopoljski prašiči predstavljeni z informativnimi gradivi in izdelki rejcev. Ob predstavitvi živali bodo  potekale tudi degustacije in prodaja mlečnih in mesnih izdelkov ter izdelkov iz volne avtohtonih pasem  živali 

• razstava govedi, konj, drobnice, čebelarstva, perutnine, malih živali, kraških ovčarjev, rib • demonstracijski sejemski vrt Biotehniške šole Rakičan z več kot 300 rastlinami 
• sejemska njiva – poligon Zeleni dragulji narave s predstavitvijo pridelkov in izdelkov, ki že nastajajo na  področju biokrožnega gospodarstva in ekosistemskih trajnostnih rešitev s sonaravno pridelavo hrane in  zelišč za povečanje samooskrbe  

• sejemski permakulturni vrt, obdelan po načelih biodinamike 
• ekstenzivni nasad jablan starih sort 
• sejemski vinograd s slovenskim trsnim izborom 
• delavnice in strokovno vodenje strokovnjakov Zavoda za gozdove Slovenije po sejemski gozdni učni poti • predstavitev dreves, grmovnic in vrst lesa iz slovenskih gozdov 
• razstave izdelkov, ki so bili nagrajeni na strokovnih ocenjevanjih AGRA in Vino Slovenija 2022 

TEKMOVANJA 
• šahovski turnir (sobota, 10.00) 
• 22. državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov za memorial Janka Mazeja (nedelja, 10.00) • tekmovanje v vlečenje vrvi 
• tekmovanje v plesanju polke 

DRUŽABNE PRIREDITVE 
• srečanje mladih kmetov in podeželske mladine (sobota, nedelja) 
• srečanje kmečkih žena in deklet  
• srečanje Evropskega reda vitezov vina, Konzulata za Slovenijo (torek) 
• srečanje Združenja slovenskega reda vitezov vina (torek) 
• srečanje sommelierjev (torek) 
• vodene pokušnje vin z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2022 z Ano Protner, Vinsko  kraljico Slovenije 2022 (vse dni) 
• strokovno vodeni ogledi sejma, vzorčnih nasadov in razstav živali (vse dni) 
• 12. srečanje starodobnih traktorjev Steyr (četrtek) 

Vsak dan 

9.00–8.00 / Vzorčni nasadi N4 
Vodeni ogledi po sejemskih vrtovih: 
• vrt Biotehniške šole Rakičan 
• poligon Zeleni dragulji narave 
• permakulturni vrt z biodinamičnim načinom pridelave  
• permakulturne delavnice pri slamnati hiški 

Predstavitve na stojnicah ob poligonu Zeleni dragulji narave: 
• Poti do samooskrbe s čaji in zelišči in prikaz inovativnih rešitev v projektu EKOMALE IN ZELPOD • Napredna znanja Ihps projekt - bioplastika LIFE BioTHOP, namakanje,hmelj, Vrt zdravilnih rastlin... • Izmenjevalnica semen iz znanja v organizaciji gibanja Oskrbimo Slovenijo Štafeta semen in Ajda  Štajerska 
• Izmenjevalnica znanj – energija zemlje, prostora in telesa v izvedbi Alfreda Brinovca • Od semena lan Urban do platna, Turistično društvo Destrnik 
Organizacija: Ekoci – eko civilna iniciativa Slovenije, združenje za trajnostno prihodnost 

Predstavitve ob slamnati hiški: 
• Zadružništvo 
• Načrtovanje 
• Vrtnarjenje 
• Trajnostno gospodarjenje 
• Semenarstvo 
• Permakulturna pedagogika 
Organizacija: Društvo za permakulturo Slovenija 

Hala D1, prašičerejski paviljon: 
• Otroški kotiček 
• Svetovanje  
• Prezentacija filmov

15 
Sobota, 20. 8. 2022 
dan mladih kmetov │ dan oračev 

9.00-18.00 / Hala A razstavni prostor Konzorcija biotehniških šol Slovenije 
Predstavitev programov: 
• Določanje zrelosti sadja - ŠC Ptuj 
• Vzdrževanje motorne žage / prirastoslovje / predstavitev tekmovalne discipline Obračanje meča in  menjava verige - SŠGL Postojna 

• Analiza vin - ŠC Šentjur 
• Demonstracijski vrt – SŠ Rakičan 
• Cvetličarstvo in vrtnarstvo - ŠHVU Celje 
• Analiza zemlje / interaktivna tabla – prikaz delovanja škropilnice – BC Naklo 
• Škrobni preizkus / določanje zrelosti sadja – GRM Novo mesto 
• Senzorika arom – IC Piramida 

10.00 / Prireditveni prostor pred upravo  
Otvoritev 60. mednarodnega kmetijsko-živilskega sejma AGRA  

10.00-13.00 / Dvorana 4 
Šahovski turnir za mlade za pokal Pomurskega sejma 
Organizator: Šahovsko društvo Gornja Radgona 

10.00-12.00 / Maneža  
Revija razstavljenih konj in vožnje s konjsko vprego 
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko in priznane rejske organizacije 

13.00-14.00 / Maneža 
Revija razstavljene goveje živine s strokovnim komentarjem 
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije 

14.00-16.00 / Prireditveni prostor pred upravo 
Tekmovanje v plesanju polke 

14.00-15.00 / Vzorčni nasadi N4, pri slamnati hiški 
Predstavitev permakulturne zadruge Regrat 
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije 

14.30 - 16.00 / Maneža 
Preskakovanje zaprek kot športna disciplina konjeništva 
Organizator: Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Maribor v sodelovanju z jahalnim klubom Kasco Svečina 

15.00-16.00 / Prireditveni prostor pred upravo 
Dōten Taiko – Bobnarska skupina tradicionalnih japonskih bobnov 

15.00 - 16.00 / Vzorčni nasadi N4, pri slamnati hiški 
Vključujoča družba 
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije 

15.30 / Hala A 
Odprtje razstave: »Zadruge ščitijo prebivalstvo na deželi« 
Organizator: Zadružna zveza Slovenije 

17.00 / Maneža  
Povorka traktorjev ter predstavitev državnega tekmovanja oračev in tekmovanja za pokal Pomurskega  sejma 

18.00-24.00 / Gornja Radgona, Trg svobode v središču mesta 
Radgonska noč – Big foot mama

16 
Nedelja, 21. 8. 2022 
dan čebelarjev │dan gozdarjev in gozda │ dan podeželske mladine│dan kmetijske tehnike │dan rejcev  avtohtonih pasem živali │dan Semenarne 

9.00-18.00 /Pred vzorčnimi nasadi N4 
Tržnica mladih kmetov 
Organizator: Zveza slovenske podeželske mladine 

9.00-18.00 / Hala A, razstavni prostor Konzorcija biotehniških šol Slovenije 
Predstavitev programov: 
• Pletenje vencev iz ptujske čebule - ŠC Ptuj 
• Čebelarstvo (veterina) - BTŠ Maribor 
• Vzdrževanje motorne žage / prirastoslovje / predstavitev tekmovalne discipline Obračanje meča in  menjava verige - SŠGL Postojna 
• Analiza žit in mlevskih izdelkov / izvajanje inovativne tehnike ekotiskanja na naravne materiale – ŠC  Šentjur 

• Demonstracijski vrt – SŠ Rakičan 
• Cvetličarstvo in vrtnarstvo - ŠHVU Celje 
• Analiza zemlje / interaktivna tabla – prikaz delovanja škropilnice – BC Naklo 
• Pletenje pletenic – IC Piramida 
• Izdelava satnic – GRM Novo mesto 
• Predstavitev inovativnega izdelka – IC Piramida Maribor 

9.00-10.00 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Klepet ministrice z obiskovalci ob kavi in dobrotah kmetijskih šol 

9.00-10.00 / Dvorana 1 
Posvet: »Dodana vrednost predelave medu in pomen ocenjevanja medu z dodatki« Organizator: Čebelarska zveza Slovenije 

9.00-10.00 / Maneža  
Revija razstavljenih konj in vožnje s konjsko vprego 
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko in priznane rejske organizacije 

9.00-13.00 / Dvorana 2 
2. zasedanje Regionalne svetovalne strokovne delovne skupine za gozd z Zahodnega Balkana Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano  

10.00-12.00 / Dvorana 5 
Digitalne tehnologije v kmetijstvu  
Orgnizator: Zveza slovenske podeželske mladine v sodelovanju z Veleposlaništvom Japonske v Republiki  Sloveniji in Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 

10.00-10.30 / Hala A 
Vodenje po razstavi o 150 letni zgodovini zadružništva v Sloveniji: »Zadruge ščitijo prebivalstvo na  deželi« 
Organizator: Zadružna zveza Slovenije 
10.00-12.00 / Maneža 
Prikaz vodenja teličkov – AGRA junior cup 
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in Pomurski sejem 

10.00 / Demonstracijski prostor 
22. državno sekaško tekmovanje lastnikov gozdov za memorial Janka Mazeja 
»Prikaz spretnosti lastnikov gozdov pri varnem delu z motorno žago« 
Organizator: Zavod za gozdove Slovenije in Pomurski sejem 

10.00-10.45 / Dvorana 1 
1. Slavnostno srečanje praporščakov iz vse Slovenije 
Organizator: Čebelarska zveza Slovenije v sodelovanju s Čebelarsko zvezo društev Pomurja 

11.00-13.00 / Prireditveni prostor pred upravo 
-Svečana razglasitev in podelitev priznanj: 
21. Ocenjevanja medu z mednarodno udeležbo 
3. Mednarodnega ocenjevanja medenih pijač 
-Kronanje 5. Medene kraljice Slovenije 

11.00 - 12.30 / Vzorčni nasadi N4, pri slamnati hiški 
Načrtovanje in vzpostavljanje samooskrbnih posesti 
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

17 
12.00-13.00 / Maneža 
Revija slovenskih avtohtonih pasem s strokovnim komentarjem in podelitev priznanj rejcem Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko in priznane rejske organizacije 

12.00-13.00 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Predstavitev dobrih praks črpanja sredstev Evropskega sklada za pomorstvo in ribištvo 2014-2020 Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 

12.00-13.30 / Dvorana 1 
Okrogla miza: »Kakšen gozd bomo predali naslednjim generacijam?« 
Predstavili bomo težave z divjadjo in pomlajevanjem gozda in ali so rešitve v osnutkih desetletnih  gozdnogospodarskih in lovsko upravljavskih načrtov? 
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in Zveza lastnikov gozdov Slovenije 

13.00-14.00 / Maneža  
FENDT tekmovanje v vlečenju vrvi za najmočnejše slovenske fante 
Organizator: Pomurski sejem in Interexport, medijski pokrovitelj ČZD Kmečki glas 

13.00-15.00 / Dvorana 5 
Okrogla miza: Letalska protitočna zaščita 
Organizator: Sindikat kmetov Slovenije 

13.00 - 14.00 / Vzorčni nasadi N4, pri slamnati hiški 
Problematika invazivnih rastlin 
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije 

13.30-15.00 / Dvorana 2 
Strokovni posvet: »Sodobna nega gozda« 
Organizator: Zavod za gozdove Slovenije 

14.00-16.00 / Dvorana 1 
1.SEMENARNA LJUBLJANA - osrednji oskrbovalec slovenskega kmetijstva in izzivi za  prihodnost 

2.AGRONASVET – pravočasno in strokovno o dogajanjih na poljih, v sadovnjakih in vinogradih 3.SEMENA – od korenčka do koruze 
4.DEKALB – vodilna blagovna znamka hibridov koruze 
Organizator: Semenarna Ljubljana d.o.o. 

14.00-14.30 / Maneža 
Revija razstavljene goveje živine s strokovnim komentarjem 
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije 

14.00-15.00 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Okrogla miza: »Zakaj je lepo biti kmet« 
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 

14.00 / Vinski hram 
Vodena pokušnja vin z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2022 z Ano Protner, Vinsko  kraljico Slovenije 2022 

14.30- 15.30 / Maneža 
Preskakovanje zaprek kot športna disciplina konjeništva 
Organizator: Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Maribor v sodelovanju z jahalnim klubom Kasco Svečina 

15.00 / Hipodrom Ljutomer  
Velike kasaške dirke za nagrado Pomurskega sejma 

15.00-15.30 / Hala A 
Vodenje po razstavi o 150 letni zgodovini zadružništva v Sloveniji: »Zadruge ščitijo prebivalstvo na  deželi« 
Organizator: Zadružna zveza Slovenije 
15.15 / Dvorana 3 
Predstavitev EIP projekta Digigozd – Digitalizacija kmetijskih gospodarstev za načrtovanje gospodarjenja  z gozdovi 
Organizator: Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani 

15.30-16.30 / Maneža  
Revija razstavljnih konj in vožnje s konjsko vprego 
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko in priznane rejske organizacije

18 
16.00-17.00 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Doseganje podnebnih ciljev EU v sektorju raba zemljišč, sprememba rabe zemljišča in gozdarstvo  Organizator: Gozdarski inštitut Slovenije 

16.00 / Vinski hram 
Vodena pokušnja vin z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2022 z Ano Protner, Vinsko  kraljico Slovenije 2022 

16.00 / Dvorana 2 
Svečana razglasitev in podelitev priznanj 40. mednarodnega ocenjevanja kmetijske mehanizacije in  opreme 

17.00 / Maneža 
Podelitev priznanj in nagrad 22. državnega sekaškega tekmovanja lastnikov gozdov za memorial Janka  Mazeja 
Organizator: Zavod za gozdove Slovenije 

Ponedeljek, 22. 8. 2022 
dan govedorejcev │dan živilcev │dan gastronomije │dan ekološkega kmetijstva │dan veterinarjev│dan  Japonske 

9.00-18.00 / Zunanji razstavni prostor 
Potujoči »Prvi program Radia Slovenija v živo« 

9.00-10.00 / Maneža  
Revija razstavljenih konj in vožnje s konjsko vprego 
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko in priznane rejske organizacije 

9.00-10.00 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Klepet ministrice z obiskovalci ob kavi in dobrotah kmetijskih šol 

9.00-18.00 / hala A razstavni prostor Konzorcija biotehniških šol Slovenije 
Predstavitev programov: 
• VIŠJA ŠOLA- Upravljanje podeželja in krajine - ŠC Ptuj 
• Delo veterinarskih tehnikov - BTŠ Maribor 
• Analiza vin - ŠC Šentjur 
• Demonstracijski vrt – SŠ Rakičan 
• Cvetličarstvo in vrtnarstvo - ŠHVU Celje 
• Delo živilsko-prehranskega tehnika / naravovarstvenega tehnika – BIC Ljubljana • Analiza zemlje / interaktivna tabla – prikaz delovanja škropilnice – BC Naklo 
• Predstavitev inovativnega izdelka – IC Piramida Maribor 

9.00-10.30 / Dvorana 2 
Predavanje: Terroir in tipičnost vina (Terroir and wine typicality) - Predavanje bo potekalo v angleškem  jeziku s prevajanjem v slovenski jezik 
Organizator: Center za raziskave vina in Fakulteta za vinogradništvo in vinarstvo, Univerza v Novi Gorici 

9.30-12.00 / Dvorana 5 
Kakovost življenja na podeželju 
Organizator: Zveza slovenske podeželske mladine v sodelovanju s Kmetijsko gozdarsko zbornico Slovenije in  stičišče SVARUN 

10.00 - 11.00 / Vzorčni nasadi N4, pri slamnati hiški 
Kako sodelujeta biodinamika in permakultura? 
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije in AMARANT 

10.00-12.00 / Dvorana 3 
Posvet: »Stanje v verigi preskrbe s hrano« 
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju z Javno agencijo za varstvo  konkurence in varuhom odnosov v verigi preskrbe s hrano 

10.00-13.30 / Dvorana 4 
Predavanje: Namakanje – nuja za obstoj slovenskega kmetijstva 
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

19 
10.00-12.40 / Dvorana 1 
Veterinarski posvet: 
Predstavitev Centra za dobrobit živali v okviru NVI 
Povzetek pregledov obratov in poročilo o kategorizaciji rej prašičev 
Afriška prašičja kuga 
Organizator: Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin, Veterinarska Zbornica in Veterinarska  fakulteta 
10.00 – 12.00 / Maneža 
Ocenjevanje razstavljene goveje živine  
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije 

10.00 / Vzorčni nasadi N4, šotor 
Predstavitev slovenskih sort hmelja in eksperimentalne pivovarne na IHPS 
Organizator: Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v sodelovanju z Ekoci 

10.00-10.30 / Hala A 
Vodenje po razstavi o 150 letni zgodovini zadružništva v Sloveniji: »Zadruge ščitijo prebivalstvo na  deželi« 
Organizator: Zadružna zveza Slovenije 

10.30-11.30 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Okrogla miza: Pomen evropskih sredstev za upravičence pri razvoju projektnih idej - predstavitev  finalistov nacionalnega natečaja dobrih praks "Rural Inspiration Awards 2022" Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 

11.00-14.00 / Dvorana 2 
Srečanje SIP s poslovnimi partnerji 

11.00 - 13.00 / Vzorčni nasadi N4, pri slamnati hiški 
Vrtnarski nasveti na permakulturno - biodinamičnem vrtu Pomurskega sejma Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije in AMARANT 

11.00 / Demonstracijski prostor 
Demonstracija varnega dela z motorno žago 

12.00 – 13.00 / Maneža 
Podelitve priznanj govedorejcem  
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije 
13.00-15.00 / Dvorana 1 
Posvet: »Strateški načrt skupne kmetijske politike 2023-2027« 
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 

13.00-15.30 / Dvorana 3  
Predavanje: »Dobre prakse naravi prijaznega kmetijstva v območjih Nature 2000« Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije 

13.30-15.00 / Maneža 
Preskakovanje zaprek kot športna disciplina konjeništva 
Organizator: Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Maribor v sodelovanju z jahalnim klubom Kasco Svečina 

13.30 / Demonstracijski prostor 
Demonstracija varnega dela z motorno žago 

14.00-16.00 / Dvorana 4 
Okrogla miza: »ZA ekološko kmetovanje, varovanje okolja in zdravje ljudi« 
Organizator: Združenje ekoloških kmetov Slovenije 

14.00-15.00 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Okrogla miza: »Z digitalizacijo do kmetijstva prihodnosti« 
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 

14.00 / Vinski hram 
Vodena pokušnja vin z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2022 z Ano Protner, Vinsko  kraljico Slovenije 2022 

14.00 - 16.00/ Vzorčni nasadi N4, pri slamnati hiški 
ABC kompostiranja - praktični prikaz ureditve kompostnika pri slamnati hiški Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije

20 
14.30-16.00 / Dvorana 2 
Posvet: »Neugoden čas pušča sledi tudi na podeželju« 
Organizacija: Zveza kmetic Slovenije 

15.00 / Prireditveni prostor pred upravo 
Svečana razglasitev rezultatov in podelitev priznanj mednarodnih ocenjevanj v okviru 60. mednarodnega  kmetijsko-živilskega sejma AGRA: 

26. mednarodnega ocenjevanja sadnih sokov, brezalkoholnih pijač in embaliranih vod 36. mednarodnega ocenjevanja mleka in mlečnih izdelkov 
43. mednarodnega ocenjevanja mesa in mesnih izdelkov 
39. slovenski Oskar za embalažo 

15.00-15.30 / Hala A 
Vodenje po razstavi o 150 letni zgodovini zadružništva v Sloveniji: »Zadruge ščitijo prebivalstvo na  deželi« 
Organizator: Zadružna zveza Slovenije 

15.30-16.30 / Maneža  
Revija razstavljenih konj in vožnje s konjsko vprego 
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko in priznane rejske organizacije 

15.20-18.30 / Dvorana 1 
Kdo je aktivni kmet? 
Organizator: Zavezništvo za kmetijstvo 

16.00 / Vinski hram 
Vodena pokušnja vin z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2022 z Ano Protner, Vinsko  kraljico Slovenije 2022 

Torek, 23. 8. 2022 
dan Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije │ dan turističnih kmetij │dan vinogradnikov in vinarjev │dan  konjerejcev │dan ljutomerskega kasača│dan sadjarjev│dan sommelierjev │dan Madžarske│dan  Semenarne 

9.00-18.00 / Hala A razstavni prostor Konzorcija biotehniških šol Slovenije 
Predstavitev programov: 
• Izdelava jesenske namizne dekoracije - ŠC Ptuj 
• Demonstracijski vrt – SŠ Rakičan 
• Analiza žit in mlevskih izdelkov / izvajanje inovativne tehnike ekotiskanja na naravne materiale – ŠC  Šentjur 
• Kmetijske vsebine - BTŠ Maribor 
• Cvetličarstvo in vrtnarstvo - ŠHVU Celje 
• Cepljenje / Določanje zrelosti sadja - ŠC Nova Gorica, Biotehniška šola 
• Analiza zemlje / interaktivna tabla – prikaz delovanja škropilnice – BC Naklo 
• Sezonska dekoracija iz cvetja / izdelava okraskov za torte– GRM Novo mesto 
• Analiza barvil v pijačah – IC Piramida 

9.00-11.00 / Dvorana 5  
Sadjarski posvet 2022 
Organizator: Gospodarska zbornica Slovenije, Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij, Sekcija za sadjarstvo 

9.00-11.45 / Dvorana 2 
Okrogla miza: »Hrana in evropsko leto mladih na podeželju - šole pripravljajo mlade prevzemnike« Organizator: Konzorcij Biotehniških šol Slovenije 

9.00-10.00 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Klepet ministrice z obiskovalci ob kavi in dobrotah kmetijskih šol 

9.00-10.00 / Maneža 
Revija razstavljene goveje živine s strokovnim komentarjem 
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije 

9.30-11.30 / Dvorana 3 
Predavanje: Od njive do police – iz prve roke Lidlovih dobaviteljev sadja in zelenjave Organizator: Lidl Slovenija

21 
10.00-12.00 / Dvorana 1 in prireditveni prostor 
Srečanje ob dnevu Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije 
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije 

10.00-11.30 / Dvorana 4 
Posvet: »Aktualno na področju ekološkega kmetovanja« 
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 

12.30-17.00 / dvorana 5 
Mednarodno kooperacijsko srečanje AGRA 2022 
- bilateralna poslovna srečanja 
Organizator: RRA Podravje 

10.00-10.30 / Vinski hram 
Srečanje sommelierjev in vodena pokušnja šampionskih vin z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja  Radgona 2022 

10.00-10.30 / Vzorčni nasadi N4, šotor 
Povečevanje pridelave na malih kmetijah s sonaravnimi rešitvami 
Organizator: Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v sodelovanju z Ekoci 

10.00-10.30 / Hala A 
Vodenje po razstavi o 150 letni zgodovini zadružništva v Sloveniji: »Zadruge ščitijo prebivalstvo na  deželi« 
Organizator: Zadružna zveza Slovenije 

10.30-11.00 / Vzorčni nasadi N4, šotor 
Samooskrba s čaji in zelišči v Sloveniji 
Organizator: Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v sodelovanju z Ekoci 

10.30-11.15 / Maneža  
Revija gostujočih konj pasme ljutomerski kasač 
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko in priznane rejske organizacije 

10.30-11.15 / Vinski hram 
Srečanje Združenja slovenskega reda vitezov vina in vodena pokušnja šampionskih vin z ocenjevanja vin  Vino Slovenija Gornja Radgona 2022 

11.00-13.00 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Predstavitev aplikacije za spremljanje površin - SOPOTNIK  
Organizator: Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja 

11.00 / Demonstracijski prostor 
Demonstracija varnega dela z motorno žago 

11.00-13.00 / Hala D1, prašičerejski paviljon 
Tekmovanje mladih prašičerejcev v znanju in spretnosti 
Organizator: Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani v sodelovanju z Zvezo slovenske podeželske mladine 

11.15-12.15 / Vinski hram 
Srečanje Evropskega reda vitezov vina in vodena pokušnja šampionskih vin z ocenjevanja vin Vino  Slovenija Gornja Radgona 2022 

11.30 - 12.30 / Vzorčni nasadi N4, pri slamnati hiški 
Pomen etike in vrednot v gospodarstvu 
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije 

11.30-13.00 / Maneža 
Predstavitev posameznih pasem konj  
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko in priznane rejske organizacije  

11.30-14.30 / Dvorana 5 
Madžarsko-slovenski poslovni forum 
Organizator: CED Omrežje za razvoj gospodarstva Srednje Evrope, neprofitna d.o.o. 

12.00-13.00 / Dvorana 3 
Predstavitev programa »Farm Manager« 
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije

22 
12.00-14.30 / Dvorana 4 
Vinarski posvet VD Podravje: »Vinski letnik 2021« 
Organizator: Kmetijsko gozdarski zavod Maribor 

13.00-14.30 / Dvorana 1 
Podelitev priznanj »S kmetije za vas« 
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije 

13.00-13.30 / Vzorčni nasadi N4, šotor 
Pomen hranjenja zdravilnih in aromatičnih rastlin v Slovenski genski banki 
Organizator: Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v sodelovanju z Ekoci 

13.00-14.00 / Vinski hram 
Vodena pokušnja šampionskih vin z ocenjevanja Vino Slovenija Gornja Radgona 2022 

13.00 / Maneža 
Podelitev priznanj Ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano najboljšim rejcem 

13.00-14.30 / Dvorana 2 
Predstavitev projekta: »Analiza trga z ekološkimi živili v Republiki Sloveniji« 
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 

13.00 - 14.00 / Vzorčni nasadi N4, pri slamnati hiški 
Hrane ne mečemo vstran - priložnosti za zelena delovna mesta 
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije 

13.30-14.30 / Dvorana 3  
Predstavitev projekta »EIP Ekopakt« 
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije 

13.30-14.00 / Vzorčni nasadi N4, šotor 
Strokovne naloge za zelišča so vir novih rezultatov o pridelavi zelišč v Sloveniji 
Organizator: Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v sodelovanju z Ekoci 

13.30 / Demonstracijski prostor 
Demonstracija varnega dela z motorno žago 

14.00-15.30 / Maneža 
Preskakovanje zaprek kot športna disciplina konjeništva 
Organizator: Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Univerze v Mariboru v sodelovanju s konjeniškim  klubom Karlo Maribor 

14.00-15.00 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Okrogla miza: »Zmanjševanje izgub hrane – izzivi in priložnosti« 
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano  

15.00 / Prireditveni prostor pred upravo 
Svečana razglasitev rezultatov in podelitev medalj  
48. odprtega državnega ocenjevanja vin  
12. Odprtega državnega ocenjevanja BIO vin 

15.00-15.30 / Hala A 
Vodenje po razstavi o 150 letni zgodovini zadružništva v Sloveniji: »Zadruge ščitijo prebivalstvo na  deželi« 
Organizator: Zadružna zveza Slovenije 

15.00-16.00 / Dvorana 3 
Predstavitev EIP projekta Digigozd – Digitalizacija kmetijskih gospodarstev za načrtovanje gospodarjenja  z gozdovi 
Organizator: Biotehniška fakulteta Univerze v Ljubljani 

14.00-16.00 / Dvorana 1 
1.SEMENARNA LJUBLJANA - osrednji oskrbovalec slovenskega kmetijstva in izzivi za  prihodnost 
2.AGRONASVET – pravočasno in strokovno o dogajanjih na poljih, v sadovnjakih in vinogradih 3.SEMENA – od korenčka do koruze 
4.DEKALB – vodilna blagovna znamka hibridov koruze 
Organizator: Semenarna Ljubljana d.o.o.

23 
16.00-17.00 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Možnosti rabe geotermalne vode v kmetijstvu v Sloveniji 
Organizator: Geološki zavod Slovenije 

16.00 – 17.00 / Maneža 
Revija razstavljene goveje živine s strokovnim komentarjem 
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije 

17.00 / Prireditveni prostor pred upravo 
Razglasitev »Naj kmetica« 
Organizator: Kmečki glas v sodelovanju z Občino Gornja Radgona in društvom kmečkih žena Gornja Radgona 

17.00-18.00 / Maneža  
Revija razstavljenih konj in vožnje s konjsko vprego 
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko in priznane rejske organizacije 

18.00 / Stadion 
Tekma vinske reprezentance Slovenije 

Sreda, 24. 8. 2022 
dan slovenskih zadružnikov │dan prašičerejcev │dan rejcev drobnice │dan kmetijsko-živilskega šolstva │ dan zamejskih Slovencev │ dan Eko civilne iniciative Ekoci 

9.00-18.00 / Hala A razstavni prostor Konzorcija biotehniških šol Slovenije 
Predstavitev programov: 
• Degustacija sadno zelenjavnih napitkov in ugotavljanje sestavin - ŠC Ptuj  
• Analiza vin - ŠC Šentjur 
• Demonstracijski vrt – SŠ Rakičan 
• Cvetličarstvo in vrtnarstvo - ŠHVU Celje 
• Analiza zemlje / interaktivna tabla – prikaz delovanja škropilnice – BC Naklo 
• Predstavitev inovativnega izdelka – IC Piramida Maribor 
• Inovativni prehranski izdelki in napitki – GRM Novo mesto 

9.00-10.30 / Maneža  
Revija razstavljenih konj in vožnje s konjsko vprego 
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko in priznane rejske organizacije 

9.00-10.00 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Klepet ministrice z obiskovalci ob kavi in dobrotah kmetijskih šol 

9.00-11.00 / Dvorana 2 
Posvet: »Zakaj je knjigovodstvo FADN pomembno tudi za mojo kmetijo?« 
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano v sodelovanju s Kmetijsko gozdarsko zbornico in  Javno službo kmetijskega svetovanja ter Kmetijskim inštitutom Slovenije 

10.00-14.00 / Prireditveni prostor pred upravo 
Podelitev priznanj Zadružne zveze Slovenije 
Organizator: Zadružna zveza Slovenije 

10.00 - 11.00 / Vzorčni nasadi N4, pri slamnati hiški 
Otroci v permakulturi – predstavitev permakulturne pedagogike 
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije 

10.00-11.30 / Hala D1, prašičerejski paviljon 
Strokovno predavanje: »Uvajanje genotipizacije pri prašiču« in podelitev priznanj Ministrstva za  kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano najboljšim rejcem  
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije 

10.00-10.30 / Hala A 
Vodenje po razstavi o 150 letni zgodovini zadružništva v Sloveniji: »Zadruge ščitijo prebivalstvo na  deželi« 
Organizator: Zadružna zveza Slovenije 

10.00-17.00 / Dvorana 5 
 10.00-12.00 
Kako poslovati z Japonsko 
Kako poslovati z Indijo 
Kako poslovati z Afriko 
 Organizator: RRA Podravje, Ministrstvo za zunanje zadeve RS in Pomurski sejem

24 
 12.30-17.00 / dvorana 5 
 Mednarodno kooperacijsko srečanje AGRA 2022 
 - bilateralna poslovna srečanja 
 Organizator: RRA Podravje 

11.00-13.00 / Dvorana 4 
Posvet: 
Predstavitev novega Pravilnika o identifikaciji in registraciji drobnice (UVHVVR), 11.00-12.00 Predstavitev ukrepov skupne kmetijske politike 2023–2027, pomembnih za rejce drobnice (MKGP)  12.00-13.00 
Organizator: Zveza društev rejcev drobnice Slovenije v sodelovanju za Upravo za varno hrano, veterinarstvo in  varstvo rastlin in Ministrstvom za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano  

11.00-12.30 / Maneža 
Revija razstavljene goveje živine s strokovnim komentarjem 
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije 

11.00-13.00 / Vinski hram 
Srečanje zamejskih kmetijskih organizacij iz Italije, Avstrije, Madžarske in Hrvaške Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo gozdarstvo in prehrano 

11.00 / Vzorčni nasadi N4, šotor 
Predavanje: »Kako lahko pridelamo več in racionalno porabljamo vodo za namakanje« Organizator: Inštitut za hmeljarstvo in pivovarstvo Slovenije v sodelovanju z Ekoci 

11.00 - 12.00 / Vzorčni nasadi N4, pri slamnati hiški 
Sprehod po AGRI z otroci vrtca Gornja Radgona 
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije 

11.00 / Demonstracijski prostor 
Demonstracija varnega dela z motorno žago 

11.00-12.00 / Dvorana 3 
Predstavitev projektov: 
KOZOLEC NA UNESCO! 
VEBERIČEVA DOMAČIJA V SELIŠČIH 
USTANOVITEV DEDIŠČINSKEGA SKLADA DOTA.SI 
PRVA AVKCIJA PODARJENIH LIKOVNIH DEL ZA SKLAD DOTA. SI 
Organizator: KULTURA-NATURA SLOVENIJA, gibanje za ohranjanje in uveljavljanje slovenske kulturne in  naravne dediščine in DOTA. SI, prvi slovenski civilni dediščinski sklad  

12.00-15.00 / Dvorana 2 
Srečanje partnerjev SRIP HRANA 
Organizator: Gospodarska zbornica Slovenije, Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij 

13.00-14.30 / Maneža  
Preskakovanje zaprek kot športna disciplina konjeništva 
Organizator: Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Maribor v sodelovanju s konjeniškim klubom Karlo  Maribor 

13.00-14.00 / Vzorčni nasadi N4, pri slamnati hiški 
Izkustveno učenje in pouk na prostem 
Organizator: Društvo za permakulturo Slovenije 

13.30 / Demonstracijski prostor 
Demonstracija varnega dela z motorno žago 

14.00-17.00 / Dvorana 4 
Srečanje rejcev krškopoljskih prašičev: »Znanost o krškopoljskem prašiču« 
Organizator: Društvo rejcev krškopoljskih prašičev in Kmetijsko gozdarski zavod Novo mesto 

14.00-15.00 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Okrogla miza: »Povezovanje – ključ za stabilno prehransko verigo od kmeta do potrošnika« Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano  

14.00 / Vinski hram 
Vodena pokušnja vin z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2022 z Ano Protner, Vinsko  kraljico Slovenije 2022

25 
15.00-16.00 / Maneža 
Predstavitev pasem ovc in koz, ki jih redimo v Sloveniji, s strokovnim komentarjem Prikaz striženja ovc, obrezovanja parkljev in rokovanja z drobnico  
Prikaz dela ovčarskega psa z ovcami  
Podelitev priznanj MKGP za najboljše reje drobnice v letu 2022 
Podelitev priznanj Pomurskega sejma razstavljavcem drobnice 
Organizator: Zveza društev rejcev drobnice 

15.00-15.30 / Hala A 
Vodenje po razstavi o 150 letni zgodovini zadružništva v Sloveniji: »Zadruge ščitijo prebivalstvo na  deželi« 
Organizator: Zadružna zveza Slovenije 

15.30-17.30 / Dvorana 2 
10. seja Sveta za živinorejo 
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 

16.00 / Vinski hram 
Vodena pokušnja vin z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2022 z Ano Protner, Vinsko  kraljico Slovenije 2022 

16.30-17.00 / Maneža 
Predstavitev dela pastirskih psov slovenske avtohtone pasme kraški ovčar in podelitev priznanj  lastnikom 
Organizator: Klub kraških ovčarjev Slovenije v sodelovanju z Zvezo društev rejcev drobnice Slovenije 

17.00-18.00 / Maneža  
Revija razstavljenih konj in vožnje s konjsko vprego 
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko in priznane rejske organizacije 

Četrtek, 25. 8. 2022 
dan pridelovalcev zelenjave │dan semenarjev │dan sejemskih vrtov │ dan traktorjev Steyr  

9.00-18.00 / Hala A, razstavni prostor Konzorcija biotehniških šol Slovenije 
Predstavitev programov: 
• Naravovarstvo – BTŠ Maribor 
• Analiza žit in mlevskih izdelkov // izvajanje inovativne tehnike ekotiskanja na naravne materiale – ŠC  Šentjur 
• Demonstracijski vrt – SŠ Rakičan 
• Cvetličarstvo in vrtnarstvo - ŠHVU Celje 
• Analiza zemlje / interaktivna tabla – prikaz delovanja škropilnice – BC Naklo 
• Ali veš katera mikrobiološka kultura je v jogurtu? – IC Piramida 
• Izdelava hotela za žuželke – GRM Novo mesto 

9.00-10.00 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Klepet ministrice z obiskovalci ob kavi in dobrotah kmetijskih šol 

9.30-13.00 / Dvorana 1 
Posvet o javnem naročanju in aktualnih prehranskih temah 
Organizator: Gospodarska zbornica Slovenije, Zbornica kmetijskih in živilskih podjetij 

9.30-11.30 / Dvorana 3 
Predavanje: Od njive do police – iz prve roke Lidlovih dobaviteljev sadja in zelenjave. Organizator: Lidl Slovenija 

9.30-13.00 / Dvorana 5 
Srečanje mladih strokovnjakov s področja kmetijstva in živilstva 
Organizator: Zveza slovenske podeželske mladine, Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije in Ministrstvo za  kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano 

10.00-10.30 / Dvorana 2  
Predstavitev novosti glede prognostičnih obvestil za bolezni in škodljivce kmetijskih rastlin na  Agrometeorološkem portalu Slovenije 
Organizator: Uprava za varno hrano, veterinarstvo in varstvo rastlin 

12.30-17.00 / dvorana 5 
Mednarodno kooperacijsko srečanje AGRA 2022 
- bilateralna poslovna srečanja 
Organizator: RRA Podravje

26 
10.00-11.00 / Prireditveni prostor pred upravo 
Posvet: Gozd, kot lepši del narave nam je v Sloveniji vsem na dosegu roke in blizu: »Ali slovenska  javnost pravilno vstopa in pristopa v slovenske gozdove in ob tem ne posega negativno v slovenski gozd  kot ekosistem?« 
Organizator: Zveza lastnikov gozdov Slovenije 

10.00-10.30 / Hala A 
Vodenje po razstavi o 150 letni zgodovini zadružništva v Sloveniji: »Zadruge ščitijo prebivalstvo na  deželi« 
Organizator: Zadružna zveza Slovenije 

10.30-11.00 / Maneža  
Revija razstavljenih konj in vožnje s konjsko vprego 
Organizator: Univerza v Ljubljani, Biotehniška fakulteta, Oddelek za zootehniko in priznane rejske organizacije 

11.00-12.00 / Hala A, razstavni prostor MKGP 
Okrogla miza: »Z varno hrano varujemo zdravje« 
Organizator: Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano  

11.00-15.00 / Vzorčni nasadi N4 
Posvet: »Česen, šalotka – seme prihodnosti« 
Organizator: Grm Novo mesto – center biotehnike in turizma, Amarant 

11.30-13.00 / Maneža 
Revija razstavljene goveje živine s strokovnim komentarjem 
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije 

13.00 / Prireditveni prostor pred upravo 
12. srečanje starodobnih traktorjev Steyr 
Organizator: Klub za ohranjanje tehnične kulturne dediščine in razvoj podeželja Steyr – Kog 

13.30-15.00 / Maneža  
Preskakovanje zaprek kot športna disciplina konjeništva 
Organizator: Fakulteta za kmetijstvo in biosistemske vede Maribor v sodelovanju s konjeniškim klubom Karlo  Maribor 

14.00 / Vinski hram 
Vodena pokušnja vin z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2022 z Ano Protner, Vinsko  kraljico Slovenije 2022 

15.00-15.30 / Hala A 
Vodenje po razstavi o 150 letni zgodovini zadružništva v Sloveniji: »Zadruge ščitijo prebivalstvo na  deželi« 
Organizator: Zadružna zveza Slovenije 

15.00-16.00 / Maneža 
Revija razstavljene goveje živine s strokovnim komentarjem 
Organizator: Kmetijsko gozdarska zbornica Slovenije 

16.00 / Vinski hram 
Vodena pokušnja vin z ocenjevanja vin Vino Slovenija Gornja Radgona 2022 z Ano Protner, Vinsko  kraljico Slovenije 2022 

Organizator si pridržuje pravico do spremembe programa. 
Datum zadnje spremembe: 10. 8. 2022 
___________________________________________________________  

PR: Pomurski sejem


. . .

Editor

Avtor pri si24.news