Okolje

Peti paket pozivov lastnikom poškodovanih stanovanj za posredovanje dokazil za določitev sredstev

Ministrstvo za naravne vire in prostor je začelo odpošiljati peti paket pozivov lastnikom v poplavah poškodovanih stanovanjskih objektov, ki so po lanskoletnih poplavah za obnovo prejeli predplačila, naj posredujejo dokazila za dodelitev zakonsko upravičenih in določenih sredstev. Tokrat bo skupaj odposlanih 921 pozivov, največ na Gorenjsko, nekaj pa tudi v druge prizadete regije po državi.

. . .

Ministrstvo za naravne vire in prostor je začelo odpošiljati peti paket pozivov lastnikom v poplavah poškodovanih stanovanjskih objektov, ki so po lanskoletnih poplavah za obnovo prejeli predplačila, naj posredujejo dokazila za dodelitev zakonsko upravičenih in določenih sredstev. Tokrat bo skupaj odposlanih 921 pozivov, največ na Gorenjsko, nekaj pa tudi v druge prizadete regije po državi

Pozive prejemajo posamezni lastniki poškodovanih stanovanj, ki so predhodno prejeli predplačila za obnovo. Petemu paketu bo sledil še šesti, ki pa bo zajemal bolj specifične primere (neurejeno lastništvo, podatki v zemljiški knjigi, podatki o EMŠO ali številki transakcijskega računa in podobno). Doslej je ministrstvo odposlalo že okoli 6000 pozivov na Koroško, v Savinjsko in v osrednjeslovensko regijo.  

Ugotavljanje upravičenosti do dejanske višine sredstev

Končni znesek oziroma dejanska višina sredstev, do katerih bodo posamezniki upravičeni, bo predmet posebnega ugotovitvenega postopka za vsako stanovanje posebej.

Ob pozivu za predložitev dokumentacije morebitni upravičenci, ki so škodo popisali in vnesli v sistem Ajda, prejmejo tudi napotke za dokazovanje upravičenosti in navodila za posredovanje potrebne dokumentacije (računov o izvedenih delih, o nabavi materiala in podobno). Obrazci so delno že izpolnjeni, s čimer je lastnikom čim bolj olajšan vnos podatkov.

Na podlagi prejetih odgovorov in dokumentacije bo ministrstvo začelo upravni postopek ugotavljanja upravičenosti in obsega upravičenih sredstev za obnovo za vsak stanovanjski objekt posebej. Pri končnem izplačilu se bodo upoštevala že izplačana predplačila.

Na prejeti poziv se morajo upravičenci odzvati v roku štirih mesecev, tudi če obnovitvenih del še niso zaključili (v pozivu imajo jasna navodila, kako postopati v tem primeru). Če se prejemniki na poziv ne bodo odzvali, bodo na podlagi zakonskih določil prejeta sredstva iz naslova predplačil morali vrniti v državni proračun.

Postopek je opisan tudi na strani Informacije in ukrepi za gospodinjstva, ki so jim poplave povzročile škodo. Upravičenci se lahko za dodatne informacije in pomoč obrnejo na klicni center na številko 114.

V skladu z novelo Zakona o interventnih ukrepih za odpravo posledic poplav in zemeljskih plazov iz avgusta 2023 so bila predplačila izplačana prvič v zgodovini Slovenije. Pri tem ne gre za povračilo nastale škode na premoženju v smislu odškodnine, temveč za nakazila iz sredstev državnega proračuna, ki so bila namenjena zato, da so si prizadeti v poplavah lahko čimprej vzpostavili bivalne pogoje. Zato je potrebno predložiti dokazila o porabi sredstev.

Postopek za lastnike stanovanj, ki niso prejeli predplačil

Če je ocenjena škoda v Ajdi večja od 6000 evrov

Zgoraj opisani postopek (pozivi) velja za lastnike poškodovanih stanovanj, ki so že prejeli predplačila za obnovo. Tisti lastniki poškodovanih stanovanjskih objektov, ki predplačil niso prejeli, a njihova ocenjena škoda v aplikaciji Ajda presega 6000 evrov, pa bodo na dom prejeli obvestilo o možnosti dodelitve sredstev za obnovo. Ministrstvo jih bo začelo pošiljati v prihodnjih tednih.

Če je ocenjena škoda v Ajdi manjša od 6000 evrov, a so za obnovo porabili več

Tisti, katerih ocenjena škoda v aplikaciji Ajda ni presegla 6000 evrov, se lahko v postopek vključijo s pisnim zaprosilom (prošnjo), ki ga posredujejo na elektronski naslov ministrstva gp.mnvp@gov.si ali po navadni pošti na naslov ministrstva (Ministrstvo za naravne vire in prostor, Dunajska cesta 48, 1000 Ljubljana). Ministrstvo bo po prejemu prošnje lastniku poslalo obvestilo o možnosti dodelitve sredstev za obnovo. Do teh bo upravičen le v primeru, če bo predložili dokazila, da višina sredstev, ki so bila potrebna za odpravo škode na stanovanjskih objektih, presega 6000 evrov.

VIR: MNVP

. . .

Editor

Avtor pri si24.news