Okolje

Minister Novak danes ob porečju srednje Save in v Kamniku: Dela napredujejo tako, kot smo načrtovali

Minister Jože Novak je tokrat obiskal občine, ki ležijo ob porečjih srednje Save, Ljubljanice in Kamniške Bistrice. Dopoldne si je ogledal zaključena dela na izlivnem delu Besnice v Ljubljanico, za tem sanacijska dela na Kamniški Bistrici v Stahovici, popoldne pa se je v Kamniku, eni najbolj prizadetih občin v lanskih poplavah, sestal s predstavniki občin tega območja.

. . .

Minister Jože Novak je tokrat obiskal občine, ki ležijo ob porečjih srednje Save, Ljubljanice in Kamniške Bistrice. Dopoldne si je ogledal zaključena dela na izlivnem delu Besnice v Ljubljanico, za tem sanacijska dela na Kamniški Bistrici v Stahovici, popoldne pa se je v Kamniku, eni najbolj prizadetih občin v lanskih poplavah, sestal s predstavniki občin tega območja.

Minister Jože Novak, župan Občine Kamnik Matej Slapar in predstavnik direkcije za vode Tonček Cezar so si skupaj ogledali potek del na Kamniški Bistrici pri Stahovici | Avtor: Ministrstvo za naravne vire in prostor

Dopoldne si je minister v družbi sodelavcev Direkcije Republike Slovenije za vode ter koncesionarja ogledal potek sanacije na območju, kjer se Besnica izliva v Ljubljanico oziroma na sotočju vseh treh rek: Ljubljanice, Kamniške Bistrice in Save. Za tem si je skupaj s kamniškim županom ogledal potek sanacijskih del na Kamniški Bistrici v Stahovici.

Jože Novak, minister za naravne vire in prostor: »Dela napredujejo tako, kot smo načrtovali. Na kamniškem delu, ki je bil zelo poškodovan, so bili izredni ukrepi, ki so zagotovili predvsem pretočnost, dobro izpeljani. Na danes obiskanem območju občin je poleg povečanih sredstev za redno vzdrževanje v prihodnjih dveh letih predvidenih kar 121 milijonov evrov za sanacijo, od tega polovica za območje občine Kamnik. Za rešitve, ki bodo trajne in bodo odporne na podnebne spremembe. Dodatnih 18 milijonov je tem občinam namenjenih za obnovo občinske infrastrukture, večino sredstev so že porabile.«

Matej Slapar, župan Občine Kamnik: »Občina Kamnik je bila ena najbolj prizadetih. Škoda je bila enormna. Bistveno je, da smo čim prej zagotovili sanacijo hudourniških potokov in bodo ljudje na teh območjih lahko mirno spali. Moramo narediti vse, da do podobnih dogodkov ne bo več prišlo. Nekaj vodotokov je bilo že saniranih, za kar se zahvaljujem, za trajne sanacije pa bo potrebnega še kar nekaj časa. Vesel sem obljube ministra, da bodo resursi usmerjeni v sanacijo porečja Kamniške Bistrice.«

Popoldne se je minister srečal z županjami in župani ter drugimi predstavniki občin Ljubljana, Vodice, Cerklje na Gorenjskem, Komenda, Mengeš, Trzin, Domžale, Lukovica, Moravče, Dobrova-Polhov Gradec, Horjul, Log-Dragomer, Vrhnika, Borovnica, Brezovica in Kamnik, ki je srečanje tudi gostila.

Skupaj so pregledali opravljeno delo na vodotokih v letu 2024 in se podrobneje posvetili načrtu del na vodni infrastrukturi za prihodnji dve leti. Na območju obravnavanih občin je bilo v letu 2024 zaključenih 126 delovišč, od tega največ na območju občin Kamnik (68), Cerklje na Gorenjskem (14), Dobrova-Polhov Gradec (12) in Lukovica (11). Naj spomnimo: na območju celotne Slovenije so bili uspešno izvedeni izredni ukrepi na 843 kilometrih vodotokov in dela zaključena na 1.486 deloviščih v skupni vrednosti 171 milijonov evrov. Izrednim ukrepom sledi sanacija.

Po sprejetju petletnega sanacijskega programa so bile v oktobru 2024 s koncesionarji, ki bodo izvajali sanacijska dela, podpisane pogodbe in dela so se začela. Skupna ocenjena vrednost sanacijskih del na območju danes obravnavanih občin za leti 2025 in 2026 je kar 121,5 milijona evrov.

Vsi ukrepi – ne le sanacija, tudi investicije – se izvajajo dolgoročno, s ciljem večje odpornosti na ekstremne vremenske pojave kot posledice podnebnih sprememb.

Investicije

Poleg sanacijskih del in rednih vzdrževalnih del je za to območje predvidenih tudi nekaj večjih investicij. Med njimi je bil danes izpostavljen projekt ukrepov za zmanjšanje poplavne ogroženosti Sneberij v Mestni občini Ljubljana. Sporazum med občino in direkcijo za vode o skupni izvedbi del je bil podpisan februarja letos. Projektiranje visokovodnega nasipa je v teku. Zaradi neugodnih geoloških in hidroloških razmer so potrebne dodatne analize in usklajevanja ustreznih tehničnih rešitev za zmanjšanje poplavne ogroženosti obravnavanega območja. Ocenjena vrednost gradnje je 11 milijonov evrov, javno naročilo za izvedbo nasipa bo predvidoma objavljeno v prvi četrtini leta 2025.

Druga večja investicija na tem območju, ki je bila danes izpostavljena, je gradnja suhega vodnega zadrževalnika na Tunjščici v občini Komenda. V letu 2023 so bile izvedene predhodne geološko-geomehanske in kemijske preiskave. Pogodba za izdelavo projektne dokumentacije za pridobitev projektnih in drugih pogojev (DPP) za gradnjo je bila podpisana julija 2024. Rok za dokončanje DPP je marec 2025, sledi pridobivanje zemljišč, začetek gradnje pa je predviden v drugi polovici leta 2026. Ocenjena vrednost projekta je štiri milijone evrov.

Kot tretja velika investicija pa je bila predstavljena ureditev Kamniške Bistrice od Kamnika do Radomelj v občinah Kamnik in Domžale. Projekt bo potekal v dveh etapah – prva v vrednosti 1,8 milijona evrov bi se začela v začetku leta 2025, druga v vrednosti 4,3 milijona evrov pa predvidoma konec leta 2025. Projekt med drugim pomeni širitev struge in gradnjo nasipa.

Terenski obiski v novembru in decembru

Namen srečanj je, da skupaj s predstavniki občin pregledamo opravljeno delo na vodotokih v letu 2024 in jim predstavimo osnutek letnega programa dela na vodotokih za prihodnje leto, pa tudi načrtovana dela v letih, ki sledijo. Ob tem želimo od občin pridobiti tudi njihove pripombe in predloge.

»Občine so naš velik zaveznik na terenu, saj spremljajo izvajanje del na posameznih vodotokih. Tudi na ta način preverjamo izvedbo posameznih ukrepov ter investicij,« pravi minister Jože Novak. Minister s tem izpolnjuje zavezo, ki jo je ob nastopu svojega mandata zagotovil županom: redno komunikacijo ter večjo vključenost občin v pripravo načrta del na vodotokih.

Po zaključenih izrednih ukrepih na poškodovanih vodotokih po lanskih uničujočih poplavah se zdaj začenja obdobje dolgoročne sanacije (s katero se struge in brežine povrne v prvotno ali boljše stanje, kot je bilo pred nesrečo). Ob tem vzporedno potekajo redna vzdrževalna dela (ki jih opravljajo koncesionarji) ter načrtovanje in izvedba novih investicij na vodotokih, da bodo ti v prihodnje bolj odporni na poplavne dogodke. V načrtovanje sanacij in investicij pa, kot je bilo določeno z zakonom o obnovi, vključujemo tudi občine. Ker je pri urejanju vodotokov nujen celovit pristop, je izvajanje vsega naštetega povezano v sistemsko povezane ukrepe za zmanjševanje poplavne in erozijske ogroženosti posameznega porečja (SPU).

Program prihodnjih terenskih obiskov

Ministrstvo za naravne vire in prostor tesno sodeluje z občinami. V mandatu ministra Novaka so bili izvedeni že trije informativni posveti ministra z župani in drugimi predstavniki občin v Ljubljani o različnih vsebinah, ki jih resorno pokriva ministrstvo – od urejanja prostora in ohranjanja narave do priprave vlog za pridobitev evropskih sredstev za področje odvajanja in čiščenja odpadnih voda. Tudi pri pripravi občinskih prostorskih aktov ministrstvo aktivno pomaga občinam in jih usmerja. Terenske obiske je minister skupaj z ekipo izpeljal spomladi in jih, kot je napovedal, zdaj ponavlja.

Celoten program obiskov je objavljen na naši spletni strani.

VIR: MNVP

. . .

Editor

Avtor pri si24.news