Splošno

Generalni direktor Evropske vesoljske agencije: »Slovenija prinaša ESI izjemne sposobnosti.«

Danes v Rimskih Toplicah poteka vrh Slovenije in Evropske vesoljske agencije (ESA), posvečen vstopu Slovenije v polnopravno članstvo ESE, na katerem je sodelovala močna delegacija ESE, predstavniki številnih držav članic in številni predstavniki podjetij, razvojnih inštitutov in univerz, aktivnih v slovenskem vesoljskem sektorju.

. . .

Danes v Rimskih Toplicah poteka vrh Slovenije in Evropske vesoljske agencije (ESA), posvečen vstopu Slovenije v polnopravno članstvo ESE, na katerem je sodelovala močna delegacija ESE, predstavniki številnih držav članic in številni predstavniki podjetij, razvojnih inštitutov in univerz, aktivnih v slovenskem vesoljskem sektorju.

Vrh med Slovenijo in ESO v Rimskih termah se je danes osredotočil na nove priložnosti, ki se s polnopravnim članstvom Slovenije odpirajo slovenskemu vesoljskemu sektorju. Tega sestavlja več kot 40 slovenskih podjetij, razvojni inštituti in tri slovenske univerze, ki bodo imele sedaj še več možnosti za vključevanje v evropske vesoljske programe, s tem pa razvoj vesoljskih tehnologij in aplikacij. O tem so na bilateralnem sestanku govorili tudi minister za gospodarstvo, turizem in šport Matjaž Han, generalni direktor ESE dr. Josef Aschbacher in predsednik Sveta ESE dr. Renato Krpoun. Ob tem so govorili tudi o skupnem projektu digitalnega dvojčka Slovenije, o uresničevanju akcijskega načrta za vesolje, dogovorjenega v sklopu pristopnih pogajanj, in začrtali prihodnje sodelovanje znotraj obstoječih in dodatnih programov ESE. V okviru vrha so se predstavila tudi posamezna podjetja in inštituti v slovenskem vesoljskem sektorju, med drugim Balmar, Dewesoft, Inštitut Jožef Stefan, Sinergise in Skylabs.

Vrhunec današnjih dogodkov pa bo nocojšnja osrednja slovesnost ob vstopu Slovenije v polnopravno članstvo ESE v Centru Noordung v Vitanju. Njen neposredni prenos bo na Televiziji Slovenija ob 20. uri.

V Rimskih termah so bili prisotni minister Matjaž Han, državni sekretar Matevž Frangež in vodja Slovenske vesoljske pisarne Tanja Permozer, generalni direktor ESA dr. Josef Aschbacher, predsednik Sveta ESA dr. Renato Krpoun ter ESINI direktorji za komercializacijo, industrijo in konkurenčnost Geraldine Naja, za program Opazovanja Zemlje in ESRIN Simonetta Cheli in za pravne in strateške zadeve Eric Morel de Westgaver, sicer glavni pogajalec ESE v času pristopnih pogajanj.

Izjave

Matjaž Han, minister za gospodarstvo, turizem in šport:

»Slovenski vesoljski sektor se je v programih Evropske vesoljske agencije izjemno izkazal. Njegova inovativnost in sposobnost sta bila ključna kriterija in tudi razloga za vstop v polnopravno članstvo ESE. Slovenska podjetja so odlična in mednarodno prepoznavna. V vesolju so se dokazala na mnogih področjih – pri razvoju satelitskih sistemov, telekomunikacijskih tehnologijah, aplikacijah za opazovanje zemlje, pri uporabi podatkov, pri razvoju novih materialov ter pri robotskih in človeških raziskavah.«

Dr. Josef Aschbacher, generalni direktor ESA:

»Slovenija prinaša ESI izjemne zmožnosti, predvsem kompetence na področju treninga mednarodnih astronavtov, pri napredku umetne inteligence in uporabi vesoljskih podatkov, še posebej pa s prebojnimi dosežki slovenskih mikrosatelitov. Slovenska znanstvena odličnost in podjetniški duh bo nedvomno obogatil našo skupno misijo. Kot Evropejec z avstrijskim potnim listom pa sem posebej navdušen, da ima naša regija tako močna znanja in sposobnosti. Članstvo v ESI prinaša nove priložnosti za slovenska podjetja in znanstvenike za sodelovanje v naših vesoljskih misijah in pri razvoju vesoljskih tehnologij. Vesolje že oblikuje naše vsakdanje življenje bolj kot se tega zavedamo. Možnosti so brezmejne, zdaj pa ima Slovenija odlično odskočno mesto za uresničitev polnega potenciala vesolja in uporabe vesoljskih tehnologij.«

Geraldine Naja, direktorica ESE za komercializacijo, industrijo in konkurenčnost:

»Zmogljivosti in kompetence na področju vesolja, ki ste jih v preteklih letih razvili v Sloveniji, bodo evropskemu vesoljskemu ekosistemu prinesle dodatna znanja in možnosti. Ker je Slovenija zdaj polnopravna članica ESA, se veselim nadaljnjega vključevanja teh zmogljivosti v evropske dobavne verige, s čimer bomo okrepili odpornost in konkurenčnost evropske industrije na področju razvoja vesoljskih sistemov in uporabe vesoljskih podatkov.«

Eric Morel de Westgaver, direktor za evropske, pravne in mednarodne zadeve, glavni pogajalec ESA pri sklenitvi sporazuma o pridruženem članstvu Slovenije v ESA:

»Pristop nove države članice je za ESO velik dogodek. Ta korak Slovenije v vesolju je bil pripravljen tako, da bo koristen za Slovenijo in da bo prinesel dodano vrednost programom ESA. Osebno spremljam slovensko pot v ESA od prvega dne in v veliko zadovoljstvo mi je, da se je vse njeno trdo delo obrestovalo s tem pomembnim mejnikom.«

Tanja Permozer, vodja Slovenske vesoljske pisarne:

»Polnopravno članstvo Republike Slovenije prinaša prednosti in nove priložnosti. Dodatno bo odprlo vrata za sodelovanje slovenskih podjetji v programih, v katerih slovenski vesoljski sektor doslej ni mogel sodelovati. Gre za dva programa, in sicer temeljni tehnološki raziskovalni program ter znanstveni program. Možnost za sodelovanje v teh programih kaže na zrelost slovenskega vesoljskega sektorja. Omogoča enakopravno sodelovanje z drugimi članicami ESA pri sprejemanju ključnih odločitev. Polnopravno članstvo Slovenije bo brez dvoma povečalo prepoznavnost Slovenije kot čedalje pomembnejše akterke v mednarodnem vesoljskem prostoru. To pa bo slovenskim podjetjem omogočilo tudi nadgradnjo sodelovanja s podjetji drugih držav članic ESA in pridobivanje novih komercialnih projektov.»

Pridruženo članstvo Slovenije v ESI

V času dosedanjega sodelovanja v ESI od leta 2009 sta bila v Sloveniji najpogostejša predstavnika ESA Stephen Airey, vodja oddelka za nove polnopravne in pridružene članice, ter Karol Brzostowski, svetovalec za slovenska podjetja.

Stephen Airey je dejal: »Po desetih letih sodelovanja, odličnega in tesnega sodelovanja s slovensko industrijo sem izredno vesel in ponosen, da lahko pozdravim Slovenijo kot polnopravno članico ESA. Veselim se, da bom še naprej podpiral razvoj vesoljske industrije v Sloveniji, da se bo lahko zdaj spoprijela z izzivi znanstvenega programa ESA ter da bo krepila svoje mednarodno poslovanje in konkurenčnost.«

Karol Brzostowski pa je bil konkretnejši: »V zadnjih skoraj 15 letih (od podpisa listine PECS leta 2010) smo s slovenskimi subjekti podpisali 165 pogodb in v Sloveniji porabili več kot 54 milijonov evrov. To je bilo dolgo in zelo uspešno sodelovanje s slovensko industrijo, akademsko sfero in Slovensko vesoljsko pisarno, zdaj pa smo tukaj, da Slovenijo pozdravimo kot 23. državo članico ESA. Vsem slovenskim deležnikom bi rad čestital za ta velik dosežek. Zdaj začenjamo novo poglavje sodelovanja med Slovenijo in ESA z novimi priložnostmi in izzivi (zlasti na področju velikih znanstvenih misij ESA in znanstvenega programa ESA), vendar sem prepričan, da bo to zelo uspešno sodelovanje!«

Izkušnje slovenskih podjetij

V Sloveniji je v zadnjih letih zrastel obetaven vesoljski sektor, ki ga sestavlja že več kot 40 malih in srednje velikih podjetij. Nekatera od njih so na posameznih nišnih vesoljskih področjih uspela prevzeti celo vodilno vlogo. Predvsem so se izkazala na področju opazovanja Zemlje, razvoja inovativnih tehnologij in novih materialov. Trenutno so v vesolju trije slovenski sateliti, v Planici je vzpostavljen eden od raziskovalnih centrov Evropske vesoljske agencije, slovensko podjetje pa je sodelovalo tudi pri izgradnji nove evropske rakete Arianne 6.

Grega Milčinski, direktor podjetja Sinergise je ob vstopu Slovenije v polnopravno članstvo ESA povedal: »Podjetje Sinergise je s svojo tehnologijo Sentinel Hub na področju vesolja naredilo tehnološki preskok, ki bi ga običajno pripisali zgolj velikim igralcem, kot je na primer Google. Omogočili smo, da lahko vsak, ki ima dostop do interneta, sproti spremlja, kako se spreminja naš planet, od nekaj desetletij nazaj pa do pred nekaj urami. Tako se lahko lažje zavemo posledic svojega delovanja ter začnemo spreminjati svet na bolje. Na naši poti so nam bili v izjemno pomoč Evropska vesoljska agencija ter Ministrstvo za gospodarstvo, turizem in šport. Danes je Sinergise del mednarodne skupine Planet Labs, in smo se torej pridružili velikim.«

Dejan Gačnik in Tomaž Rotovnik, Skylabs sta izpostavila: »Slovenija z vstopom v polnopravno članstvo odpira nove priložnosti za sodelovanje z Evropsko vesoljsko agencijo (ESA) za perspektivne in inovativne gospodarske ter znanstvene deležnike, ki imajo ambicije na vesoljskem visokotehnološkem področju. Z vstopom bo Slovenija med drugim dobila pristop tudi do jedrnega znanstveno tehnološkega programa ESA, ki omogoča podjetjem razvoj ključnih tehnologij za prihodnje ESINE velike misije raziskovanja vesolja. Povabilo Evropske vesoljske agencije Sloveniji za vstop v polnopravno članstvo je priznanje zrelosti slovenske industrije, in če pri tem izpostavim podjetje SkyLabs, menim, da smo v zadnjih letih razvoja pokazali ogromno motivacije, zagnanosti za nadgrajevanje visokotehnološkega znanja in pa predvsem veliko inovativnih idej, katerih udejanjanje naslavlja evropsko tehnološko neodvisnost.

Zgodovina priključevanja

Predsednik Vlade Republike Slovenije dr. Robert Golob in generalni direktor Evropske vesoljske agencije (ESA) dr. Josef Aschbacher sta 18. junija 2024 podpisala sporazum, na podlagi katerega je Slovenija postala polnopravna članica ESA po izteku veljavnega pridružitvenega sporazuma 1. januarja 2025.

Slovenija sicer sodeluje z ESA že od leta 2009, ko je podpisala Sporazum evropske sodelujoče države z Evropsko vesoljsko agencijo. To sodelovanje je okrepila s pristopom k pridruženemu članstvu leta 2016, ki ga je leta 2020 še nadgradila z zgoraj omenjenim pridružitvenim sporazumom.

Slovesnost ob vstopu Republike Slovenije v polnopravno članstvo Evropske vesoljske agencije

Ob 20. uri bo v Centru Noordung slovesnost »Slovenija, majhna na Zemlji, velika v vesolju«, pod režijo se podpisujeta Anja Rebek in Nostos. Govorniki bodo minister Matjaž Han, predsednik vlade dr. Robert Golob in generalni direktor ESE dr. Josef Aschbacher. Neposredni prenos dogodka bo na 2. programu Televizije Slovenije.

VIR: MGTŠ

Foto: Avtor: Matjaž Očko

. . .

Editor

Avtor pri si24.news