Eden izmed ključnih ciljev, ki smo si ga v Mestni občini Velenje zadali v letu, ko nosimo naziv Evropski zeleni list, je bila izdelava novega načrta upravljanja z drevnino.
Eden izmed ključnih ciljev, ki smo si ga v Mestni občini Velenje zadali v letu, ko nosimo naziv Evropski zeleni list, je bila izdelava novega načrta upravljanja z drevnino. Gre za enega prvih takih načrtov v Sloveniji, ki daje natančne smernice za izbor drevesnih in grmovnih sadik in opredeljuje postopke sajenja, oskrbe in nege sadik, zaščito pred okoljskimi vplivi in zaščito na gradbiščih in ter morebitno odstranjevanje dreves ter in načrtovanje novih zasaditev v naši občini. Naš cilj je celovit pristop k drevnini, ki vključuje načrtovanje, sajenje, vzdrževanje in trajnostni razvoj. Drevesni fond, ki ga imamo, želimo ne le ohranjati, temveč tudi nadgrajevati, saj je ključen za kakovost bivanja v našem mestu.V Velenju smo potrebo po dolgoročnem upravljanju z mestno drevnino prepoznali že v letu 2008, ko je bil izdelan prvi popis mestnih dreves oziroma kataster mestnih dreves.
Načrt, ki sta ga izdelali arboristka Nataša Dolejši in specialistka za drevnino Barbara Pajk, vključuje analizo obstoječega stanja drevesnega fonda ter uvaja dodatne atribute za spremljanje stanja rastlin, kot so vrsta, starost, zdravstveno stanje in predlog za zavarovanje. Načrt se osredotoča na dve glavni usmeritvi: sajenje novih dreves, kjer so opredeljeni izbor vrst, prostorske zahteve, nega po zasaditvi in nadomeščanje in nego ter vzdrževanje dreves, z natančnimi navodili za obrezovanje, sanacijo poškodb ter nego mladega, odraslega in veteranskega drevja. Zajema tudi smernice za zaščito dreves na gradbiščih, tehnične zahteve za vzdrževalce drevnine in navodila za redni in izredni monitoring stanja drevnine. Zadnji del načrta obravnava sodelovanje z občani, in sicer preko izobraževanj in delavnic povezanih z mestno drevnino, organizacijo javnih ali počitniških del na področju mestne drevnine ter informiranjem ter sprejemanjem pobud občanov oz. javnosti.
Ta načrt je usmerjen v strokovno in odgovorno ravnanje z drevnino. Temelji na sodobnih arborističnih smernicah, ki vključujejo Evropski standard za sajenje dreves in Evropski standard za obrezovanje dreves. Ker je prostor dinamičen in se nenehno spreminja, načrt predvideva tesno sodelovanje različnih strok, povezanih z upravljanjem prostora. Že v idejni zasnovi projektov je ključnega pomena interdisciplinarno iskanje najboljših rešitev, vključno z možnostmi ohranjanja obstoječih odraslih dreves in zagotavljanjem kakovostnih rastnih pogojev za zasaditev novih.
Načrt upravljanja z drevnino v Mestni občini Velenje se nanaša izključno na javne površine in ne vključuje zasebnih zemljišč. Kljub temu verjamemo, da lahko s strokovnim in odgovornim ravnanjem z mestnim drevjem na zemljiščih v lasti MO Velenje postavimo dober zgled tudi za upravljanje drevja na zasebnih površinah.
Z občinsko drevnino upravlja koncesionar podjetje Andrejc, d. o. o., ki ima koncesijo vse do leta 2032. Od leta 2021 imamo Komisijo za urejanje drevnine, zelenic in nasadov. Komisijo sestavljajo dva predstavnika Urada za komunalne dejavnosti, dve predstavnici Urada za urejanje prostora, dva predstavnika koncesionarja ter zunanja sodelavka – arboristka. Naloga komisije je, da preuči vsako pobudo, predlog ali prijavo in zanjo najde ustrezne rešitve. Od vseh obravnavanih vlog (okrog 300 do sedaj) je koncesija odobrila manj kot 15 vlog za odstranitev dreves, ki so dejansko ogrožala varnost prebivalcev ali premoženja (z izjemo vetroloma, kjer je bilo zaradi poškodb potrebno drevesa odstraniti). Komisija si zelo prizadeva za ohranitev vsakega drevesa in se za odstranitev odloči le takrat, ko je to nujno potrebno, kar pomeni, da je drevo toliko opešalo v vitalnosti, da dejansko ogroža okolico. Je pa delo koncesionarja in odločanje komisije vezano na zemljišča v lasti občine oz. površine javnega dobra, kjer ima občina svoje pristojnosti. Nadzor nad izvedbo nege zelenih površin s ciljem celovite urejenosti mesta redno izvajata tudi Simon Ogrizek, predsednik Sekcije slovenskih cvetličarjev in predsednik mednarodne cvetličarske organizacije Florint ter arboristka Nataša Dolejši.
V prihodnje bomo okrepili nadzor nad delom koncesionarjev, da preprečimo morebitne nepravilnosti pri ravnanju z drevnino in drugih nalogah. Prav tako želimo izboljšati sodelovanje z lastniki zasebnih zelenih površin. Načrtujemo osveščanje in organizacijo izobraževalnih delavnic, s katerimi jih bomo spodbudili k odgovornemu ravnanju z drevesi.
V teh dneh se izteka leto, ko smo bili nosilec naziva evropski zeleni list 2024, zato v petek, 20. decembra, ob 19. uri na Titovem trgu pripravljamo zaključni dogodek – velik koncert Žana Serčiča.
Prijazno vabljeni!
Prijazen pozdrav
VIR: Služba za odnose z javnostmi Mestne občine Velenje