Turizem

Novembra za petino več prihodov turistov

Ljubljana, 24. decembra - Nastanitveni obrati po Sloveniji so novembra poročali o nekaj več kot 311.000 prihodih turistov, kar je za 19,7 odstotka več kot novembra lani. Ustvarili so 756.000 prenočitev, kar na letni ravni predstavlja 14,4-odstotno rast. V enajstih mesecih se je število prihodov turistov povečalo za šest, prenočitev pa za pet odstotkov.

. . .

Domači turisti so novembra ustvarili nekaj več kot 109.000 prihodov in nekaj več kot 294.000 prenočitev, obojih je bilo za štiri odstotke več kot v enakem mesecu lani, so sporočili s statističnega urada.

Podobno kot v prejšnjih jesenskih mesecih so največ prenočitev med domačimi turisti, četrtino, novembra ustvarili tisti iz starostne skupine 65 let in več. Tudi njihova povprečna doba bivanja je bila s 4,6 prenočitve najdaljša med vsemi starostnimi skupinami.

Prihodov tujih turistov je bilo nekaj več kot 202.000 oz. za 30 odstotkov več kot lani, prenočitev pa 462.000 (61 odstotka vseh) oz. za 22 odstotkov več. Največ prenočitev, 18 odstotkov, so ustvarili tisti iz starostne skupine med 35 in 44 let, povprečna doba njihovega bivanja je bila 2,1 prenočitve, a ni bila najdaljša med starostnimi skupinami. Najdaljša je bila (3,2 prenočitve) pri tistih iz starostne skupine med 15 in 24 let, so še zapisali statistiki.

Največ prenočitev med tujimi turisti so tokrat ustvarili gosti iz Italije, in sicer skoraj 76.000 prenočitev ali 16 odstotkov vseh tujih. To je bilo za polovico več kot lani. Največ jih je bilo starih med 45 in 54 let, največkrat pa so prenočili v Ljubljani, kjer so ustvarili četrtino vseh njihovih prenočitev. Druga in tretja najpogostejša izbira sta bila Piran in Nova Gorica.

Na drugem mestu so bili z nekaj več kot 65.000 prenočitvami (14 odstotkov vseh tujih prenočitev) gosti iz Hrvaške. Pri njih je prevladovala starostna skupina med 35 in 44 let, največkrat pa so prenočili v prestolnici ter dveh zdraviliških občinah - Brežicah in Podčetrtku.

Sledili so turisti iz Avstrije, Srbije, Nemčije in skupine drugih azijskih držav.

V primerjavi z lanskim novembrom smo med omenjenimi državami največjo rast zaznali pri turistih iz Hrvaške, in sicer za 69 odstotkov, upad pa le pri turistih iz Nemčije, za dva odstotka.

V zdraviliških občinah je bilo 32 odstotkov vseh prenočitev, največ v občini Brežice. S petino vseh prenočitev je tokrat sledila občina Ljubljana, njej pa obmorske občine (16 odstotkov prenočitev, najbolj priljubljen je bil Piran) in gorske občine (13 odstotkov).

Domači turisti so največkrat prenočili v zdraviliških občinah (47 odstotkov vseh njihovih prenočitev), na prvih treh mestih so bile občine Podčetrtek, Moravske Toplice in Brežice.

Med tujimi turisti pa je bila, enako kot pred letom dni, najbolj priljubljena Ljubljana (31 odstotkov vseh njihovih prenočitev). Povprečna doba njihovega bivanja v prestolnici je znašala 2,1 prenočitve.

V primerjavi s prejšnjim novembrom se je v vseh omenjenih vrstah občin število turističnih prenočitev povečalo, najbolj v občini Ljubljana (za 24 odstotkov).

Domači in tuji turisti so največ prenočitev ustvarili v hotelih (skoraj 461.000 oz. 61 odstotkov vseh), sledili so zasebne sobe, apartmaji in hiše (15 odstotkov) ter kampi (pet odstotkov). Med omenjenimi vrstami nastanitvenih obratov so domači in tuji turisti najdlje bivali v kampih (domači 3,1 prenočitve, tuji pa 2,7 prenočitve).

V hotelih je bilo za 14 odstotkov več prenočitev kot novembra lani, v zasebnih sobah, apartmajih in hišah za 27 odstotkov več, v kampih pa za 10 odstotkov več.

Od začetka leta do konca novembra je bilo skupno 6,2 milijona prihodov (za šest odstotkov več kot v istem obdobju lani) in 16 milijonov prenočitev turistov (za pet odstotkov več).

Tuji turisti so ustvarili 11,8 milijona prenočitev oz. 74 odstotkov vseh, kar je bilo za sedem odstotkov več kot v istem obdobju lani. Domači turisti so skupno prenočili 4,2-milijonkrat ali za dva odstotka manj kot v istem obdobju lani.

Po podatkih eksperimentalne statistike Dnevni turistični utrip Slovenije so v Ljubljani največ prihodov domačih turistov v letošnjem letu (do nedelje, 15. decembra) nastanitveni obrati našteli v petek, 29. novembra, ko so v prestolnici prižgali praznično ulično razsvetljavo. Prihodov domačih turistov je bilo na ta dan nekaj več kot 790 oz. 17 odstotkov vseh, so še zapisali na statističnem uradu.


VIR: Krog.STA


. . .

Editor

Avtor pri si24.news