Pred nami je kar nekaj prostih dni in če jih boste izkoristili (tudi) za branje, vam predstavljamo izbor zanimivih knjig, ki ga je za bralce MM-a naredila Simona Kruhar Gaberšček.
Pred nami je kar nekaj prostih dni in če jih boste izkoristili (tudi) za branje, vam predstavljamo izbor zanimivih knjig, ki ga je za bralce MM-a naredila Simona Kruhar Gaberšček.
Simona Kruhar Gaberšček Glavna urednica Marketing magazina
Foto: Dreamstime
Marko Verdev se v knjigi Govorim razgali do golega, David Goggins nas neusmiljeno poduči, da izkoriščamo le kanček tega, kar v resnici zmoremo, Aljoša Bagola podaja nasvete, kako postavljati meje v osebnih in poslovnih odnosih, zaradi kultnega romana Sijanje Stephena Kinga pa se vam bo koža med branjem večkrat naježila.
Marko Verdev in Davorin Lenko: Govorim
Beletrina, 2024
Priznam, da sem za Marka Verdeva prvič slišala šele na kongresu Združenja Manager pred dvema letoma. Z njim ali podjetjem Mikro+Polo, ki ga vodi, pri MM-u poslovno nismo sodelovali, zato takrat še ni bil na mojem »radarju«. To pa se je spremenilo z njegovim govorom, s katerim je šokiral okrog 400-glavo občinstvo, ki mu je ploskalo s stoječimi ovacijami. Ne zgodi se ravno pogosto (če se sploh kdaj je), da bi uspešen menedžer tako odkrito govoril o sebi in med drugim povedal, da je po dolgotrajnem zakonu, v katerem so se mu rodili trije otroki, ženo zamenjal za moža. Tudi njegova pojava ni »tipično« menedžerska – mišičnjak s tetovažami, ki mu pokrivajo telo (no, tega na kongresu vendarle ni razkril), na prvi pogled zagotovo ne daje vtisa, da je v poslovnem svetu izjemno vpliven in uspešen. Žal so stereotipi pri vseh nas še vedno globoko zakoreninjeni (pa čeprav bi si jih morda želeli znebiti). »V svojem življenju sem se in se še vedno trudim biti zvest samemu sebi,« je takrat povedal zbranim menedžerjem – in to odseva tudi njegova knjiga Govorim, ki jo je napisal v sodelovanju s pisateljem in pesnikom Davorinom Jenkom. Gre za izjemno odkritosrčno pripoved »poslovneža, ki ruši tabuje«, kot je knjiga podnaslovljena, saj ne govori le o svojih (spolnih) izkušnjah z moškimi, temveč bralcem zaupa tudi svojo nekdanjo odvisnost od drog kot tudi, da je okužen z virusom HIV (kar pa z zdravili uspešno obvladuje). Za vse, ki delujete v poslovnem svetu, bodo zagotovo zanimivi tudi njegovi nekonvencionalni pristopi k vodenju in komuniciranju. V podjetju na različne načine spodbujajo raznolikost, nihče od zaposlenih ni podvržen nikakršni diskriminaciji; zaposlenim nudijo neomejen plačan dopust (česar jih sicer ne izkorišča veliko; če že, so to predvsem mlajši, ki si želijo videti svet), psi v pisarni pa so tudi nekaj povsem vsakdanjega. Skorajda vsak njegov zapis na LinkedInu postane viralen – in s tem je Verdev (verjamem, da nenačrtno) postal tudi zgleden primer gradnje osebne znamke. Knjiga, ki bi jo moral prebrati vsak, ki deluje v slovenskem poslovnem okolju.
David Goggins: Nič me ne more zlomiti
Primus, 2024
Knjiga Nič me ne more zlomiti Davida Gogginsa je izjemno osebna in navdihujoča zgodba o vztrajnosti, premagovanju lastnih omejitev in moči volje. Goggins, nekdanji pripadnik ameriške vojne mornarice SEAL, bralca popelje skozi svoje otroštvo, polno zlorab in stisk, vse do trenutkov, ko se je soočal z nepredstavljivimi fizičnimi in duševnimi izzivi. Njegova pot je zaznamovana s številnimi neuspehi, a prav vsak od njih ga je le še bolj utrdil. Osrednja tema knjige je Gogginsovo prepričanje, da smo kot ljudje sposobni doseči mnogo več, kot si mislimo. Preko lastnih izkušenj pokaže, kako je s trdim delom, neomajno voljo in izjemno samodisciplino preoblikoval svoje telo in um. Ni se rodil kot naravni talent, temveč je svojo moč in vzdržljivost zgradil skozi trpljenje in disciplino. Velja namreč za enega od najboljših vzdržljivostnih športnikov na svetu, ki je prestal neverjetne fizične preizkušnje, da bi še okrepil samodisciplino.
Knjiga je sicer več kot le njegova življenjska zgodba, saj Goggins bralcem ponuja praktične nasvete in strategije, kako preseči svoje omejitve, obvladati bolečino in premagati strahove. Prepričan je, da nas večina uporablja le štirideset odstotkov svojih zmogljivosti, kar poimenuje »pravilo štiridesetih odstotkov«, kar pomeni, da se v nas skriva še ogromen potencial.
Knjigo Nič me ne more zlomiti bi sicer lahko uvrstili v žanr priročnikov za samopomoč, a se od njih razlikuje po svoji surovi iskrenosti in neolepševanju stvari – Goggins zna namreč odločno in brez dlake na jeziku ljudem približati kruto resnico. Za osebo, ki jo ugledamo v ogledalu, smo odgovorni samo mi sami in le od nas je odvisno, kakšna bo njena telesna podoba in s kakšnimi mislimi bomo hranili njen um. Po mojem mnenju gre za eno od najboljših motivacijskih knjig, kar sem jih prebrala, saj bralca neprizanesljivo in neomajno spodbuja, da preizprašuje svoje meje in si postavlja (še) višje cilje.
Aljoša Bagola: Ne! je moč
Mladinska knjiga, 2024
Motivacijska pa je tudi nova knjiga Aljoše Bagole, ki smo ga pri MM-u imenovali za kreativnega direktorja desetletja, saj je bil njegov vpliv na slovensko oglaševalsko industrijo izjemen. Še zdaj nam je malce žal, da ni ostal v oglaševanju (in bi ga povzdigoval na višjo raven), seveda pa spoštujemo njegovo odločitev, da izpreže iz podganje dirke in se posveti svoji veliki ljubezni – pisanju knjig in predajanju znanja. V letih, odkar se je soočil s težko preizkušnjo izgorelosti, je izdal že tri knjige, prvi dve, Kako izgoreti in Srečo, prosim, sta postali veliki slovenski uspešnici, po prvih odzivih sodeč pa se to obeta tudi njegovi najnovejši Ne! je moč, v kateri bralcem svetuje, kako postavljati meje v odnosih z drugimi, tako v osebnem kot tudi v poslovnem življenju. »Če nimamo meja, imamo v življenju kaos. Če imamo v življenju kaos, nimamo miru. Če nimamo miru, se ne najdemo. Če se ne najdemo, životarimo. Če životarimo, ne živimo. Če ne živimo, začnimo postavljati meje!« zapiše avtor, ki ponovno dokazuje, da je resničen mojster kovanja besed. Tudi v svoji novi knjigi izhaja iz osebnih izkušenj – in kot opozarja, ta knjiga ni nadomestilo za strokovno pomoč –, saj se je v zadnjih dveh letih veliko ukvarjal s travmo tako na osebni ravni kot s travmo kot zelo razširjenim psihološkim konceptom. »S to knjigo sem se namreč odločil dokončno postaviti mejo svoji plenilski travmi in nekaterim ostankom mojega starega jaza: jeznemu na starše, polnemu zamer iz otroštva, uperjevalcu prsta v druge in zato uparjevalcu sreče,« pojasnjuje. O postavljanju meja je govoril tudi na zelo obiskanem dogodku v Cankarjevem domu v organizaciji založbe Mladinske knjiga, kjer so izšle tudi vse tri njegove knjige, njegovemu razmišljanju o tej tematiki pa lahko prisluhnete tudi v podkastu SaMMozavestno, najnovejšem podvigu našega medijskega podjetja. Izjemno poučna in uporabna knjiga, meni osebno še boljša kot Srečo, prosim. Če ne drugega, vam priporočam, da si preberete vsaj poglavji, kjer govori o mejah in odnosih v službi in na spletu ter naniza vrsto resnično koristnih nasvetov.
Stephen King: Sijanje
Beletrina, 2024
Sijanje Stephena Kinga (v izvirniku je pod naslovom The Shining izšel leta 1977) je njegov četrti roman in tudi eno od njegovih najbolj prepoznavnih del, morda tudi zaradi mojstrske filmske priredbe, za katero je poskrbel Stanley Kubrick in glavno vlogo zaupal vedno odličnemu Jacku Nicholsonu.
V romanu, ki je izšel v zbirki Žametna Beletrina in ga je prevedel Marko Košan, se mojster suspenza (ponovno) izvrstno poigrava z našimi najglobljimi strahovi. Zgodba sledi Jacku Torranceu, propadlemu pisatelju, ki svojih pisateljskih ambicij sicer še ni povsem opustil, in (nekdanjemu, a ne še povsem ozdravljenem) alkoholiku, ki sprejme službo skrbnika v starem, nekdaj prestižnem hotelu Overlook. S seboj pripelje ženo Wendy in sina Dannyja, ki ima nadnaravno sposobnost, t. i. »sijanje«, s katero lahko zaznava preteklost, prihodnost in misli drugih. Medtem ko sneg hotel odreže od sveta, Jack počasi izgublja razum, hotel pa postaja vse bolj zlovešč.
King je v Sijanju mojstrsko ustvaril vzdušje napetosti in groze. Bralca postopoma vodi v občutek neizogibne pogube, pri čemer vrhunsko prepleta psihološko razgradnjo Jacka s paranormalnimi elementi hotela. Kingov suspenz izvira iz njegove sposobnosti prikazovanja človeške krhkosti in notranjih demonov, ki jih simbolizira hotel, hkrati pa vzpostavi nadnaravne grozote, ki so tesno povezane z osebno travmo likov.
Sijanje je več kot zgolj grozljivka – je psihološki portret človeka, ki se spopada s svojimi strahovi, ter prikaz uničujoče moči izolacije, ki lahko vodi v norost. King s tem romanom upraviči svoj sloves mojstra suspenza, saj bralca drži v neprestanem pričakovanju, kaj bo prinesel naslednji trenutek ter odlično uravnoteži čustveno napetost z grozljivimi podobami. Srhljivo in več kot napeto!
Članek je bil izvorno objavljen v Marketing magazinu november 2024, #521. Revijo lahko naročite na info@marketingmagazin.si.
VIR: MM