Slovenske železnice (SŽ) so lani kljub oviram zaradi obsežnih investicijskih del na železniški infrastrukturi za skoraj 14 odstotkov povečale število potnikov. Z vlaki se jih je lani prepeljalo 17,9 milijona. Za letos v družbi med drugim napovedujejo nadaljnjo modernizacijo voznega parka.
Ljubljana, 13. januarja - Slovenske železnice (SŽ) so lani kljub oviram zaradi obsežnih investicijskih del na železniški infrastrukturi za skoraj 14 odstotkov povečale število potnikov. Z vlaki se jih je lani prepeljalo 17,9 milijona. Za letos v družbi med drugim napovedujejo nadaljnjo modernizacijo voznega parka.
"Z novimi 52 garniturami smo veliko pridobili vsi, potniki, zaposleni pri SŽ in tudi okolje. Javni železniški promet se je s tem zelo moderniziral in privabil številne nove potnike. Na račun že dobavljenih novih garnitur smo uspeli ponudbo delno že razširiti, z dodatnimi vlaki bo za to še več možnosti," so v sporočilu za javnost zapisali na SŽ. Prve od že naročenih 20 dodatnih potniških garnitur pričakujejo kmalu.
Kot so spomnili, četrti cikel nabave predstavlja nakup novih štirih lokomotiv in 20 vagonov, ki jih pričakujejo v letu 2026 ter bodo pomemben prispevek k ponudbi v mednarodnem prometu. V petem ciklu si želijo še dodatnih vlakov.
Nadaljevala se bodo tudi dela na javni železniški infrastrukturi. Veselijo se novega Potniškega centra Ljubljana, ki naj bi bil končan leta 2026, nova infrastruktura pa bo omogočala za tretjino večjo pretočnost na progah z dnevno migracijo do Ljubljane, so pojasnili na SŽ.
K povečanju števila prepeljanih potnikov po njihovih pojasnilih pomembno vpliva dodatna ponudba povezav, ki jo omogočajo novi vlaki. Kot so zapisali, si prizadevajo oblikovati ponudbo vlakovnih povezav in tržno komercialnih ponudb, ki bodo v čim večji meri upoštevale javni pomen železniškega potniškega prometa in povpraševanje na trgu.
V mednarodnem prometu so potnikom danes na voljo direktne vlakovne povezave do vseh sosednjih železniških uprav, na Hrvaško do Zagreba, Opatije, Reke in Pulja, na Madžarsko do Budimpešte, v Avstrijo do Dunaja, Gradca, Beljaka in tako dalje, v Italijo do Trsta, na voljo pa so tudi vlakovne povezave v Nemčijo in Švico.
Ocenjujejo, da so lani skupaj prepeljali več kot 1,5 milijona potnikov v mednarodnem prometu. V strukturi mednarodnih potnikov, ki iz Slovenije potujejo v tujino, je Hrvaška prva izbira slovenskih potnikov z 39-odstotnim deležem. Največ potnikov potuje v Zagreb, Opatijo, Reko, Split, Vinkovce in Pulj.
Avstrija je druga najmočneje zastopana namembna destinacija slovenskih potnikov s skoraj 36-odstotnim deležem. Priljubljene destinacije slovenskih potnikov so tradicionalno Dunaj, Salzburg, Gradec, Beljak in Innsbruck. Z uvedbo dodatnih vlakovnih povezav s sodobnimi potniški garniturami Stadler SŽ 510 do Gradca in Beljaka, ki vozijo od 21. marca lani dalje, se je število potnikov, ki iz Slovenije potujejo v Avstrijo, občutno povečalo. Priljubljene destinacije slovenskih potnikov v letu 2024 so bile tudi Budimpešta, Praga, München, Frankfurt in Trst.
Tako kot v notranjem so tudi v mednarodnem prometu pomembno vplivali na rast števila potnikov posebni komercialni produkti, kot npr. vožnje posebnih direktnih vlakov v München in Frankfurt, s katerimi so slovenske navijače odpeljali na tekme slovenske reprezentance na Evropskem nogometnem prvenstvu v Nemčiji, ter številne druge ponudbe.
VIR: STAkrog