Gospodarstvo

GZS pričakuje ukrepanje vlade in regulatorja za omilitev posledic obračuna visoke omrežnine za gospodarstvo

Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) ob današnjem sprejemu interventnega zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic obračuna visoke omrežnine v Državnem zboru RS izraža razočaranje, da po vseh teh mesecih razprav in strokovnih argumentov politika in regulator niso našli ustreznih rešitev za omilitev visokih stroškov omrežnine tudi za gospodarstvo.

. . .

Ljubljana, 6. februar 2025 – Gospodarska zbornica Slovenije (GZS) ob današnjem sprejemu interventnega zakona o nujnih ukrepih za omilitev posledic obračuna visoke omrežnine v Državnem zboru RS izraža razočaranje, da po vseh teh mesecih razprav in strokovnih argumentov politika in regulator niso našli ustreznih rešitev za omilitev visokih stroškov omrežnine tudi za gospodarstvo. GZS zato poziva vlado k ustreznemu ukrepanju, regulatorja pa poziva k čimprejšnji celoviti analizi učinkov predlogov ELES-a in pripravi povsem novega akta z ustreznejšo metodologijo z upoštevanjem potreb gospodarstva, večletnim prehodnim obdobje ter postopnim dvigom tarif, da se gospodarstvo lahko ustrezno prilagodi.

Generalna direktorica GZS Vesna Nahtigal ob tem opozarja na nerazumevanje vladajoče politike do gospodarstva, zlasti energetsko intenzivne industrije, ki je ključnega pomena za prihodnjo rast in razvoj države: "Evropska unija jasno prepoznava pomen energetsko intenzivne industrije kot temelja širšega gospodarstva. Prav zato kot eno izmed prioritet postavlja zagotovitev sprejemljivih cen energentov za delovanje gospodarstva. V Sloveniji pa se zdi, da vladajoča politika ravno nasprotno, ne samo da se ne zaveda pomena te industrije, ampak s svojim ravnanjem prispeva k ugašanju industrijskega sektorja. Poslovni pogoji, ki zgolj povečujejo stroške poslovanja, rušijo konkurenčnost slovenskega gospodarstva in industrije." Ob tem dodaja: “Prav bi bilo, da bi tako kot se slovenski politiki zavzemajo za večjo konkurenčnost gospodarstva v evropskih institucijah, v tej smeri enako v prid lastnega gospodarstva delovali v Sloveniji.”


GZS je že predlagala čim prejšnjo začasno vrnitev prejšnjega sistema obračunavanja omrežnin ter celovito analizo učinkov predlogov ELES-a (manjše število časovnih blokov, ustreznejša časovna in stroškovna razlika med časovnimi bloki, merjenje moči glede na dejansko doseženo moč in popravek tarifnih postavk) in pripravo povsem novega akta z ustreznejšo metodologijo. "Ob tem je nujno zagotoviti večletno prehodno obdobje in postopen dvig tarif, da se gospodarstvo lahko ustrezno prilagodi. Hkrati je treba pri oblikovanju rešitev upoštevati posebnosti gospodarstva," vseskozi poudarja generalna direktorica GZS.


GZS je nazadnje pred tednom dni predlagala, da vlada – podobno kot je storila za gospodinjstva – začasno razbremeni poslovne odjemalce, in sicer z zmanjšanjem tarifne postavke pri omrežnini za energijo, dokler ne bo uveljavljen nov sistem obračunavanja omrežnin.


Po analizah GZS je namreč sedanji sistem obračuna omrežnin še posebej prizadel podjetja, ki delujejo 24 ur na dan, 7 dni v tednu, priključena na visoko in srednjo napetostno omrežje. Na podlagi prejetih računov podjetij so bila ugotovljena drastična povišanja stroškov – nekatera podjetja na visoki napetosti so doživela dvig omrežnine za 258 %, medtem ko so se stroški za nekatera podjetja na srednji napetosti povišali celo do 587 % in 986 %.


GZS zato od Vlade RS pričakuje takojšnje ukrepanje in uresničitev večkrat ponovljenih obljub o iskanju rešitev za gospodarstvo. Odsotnost odziva bo imela dolgoročne negativne posledice za slovensko industrijo, njeno konkurenčnost in delovna mesta.

VIR: GZS

. . .

Editor

Avtor pri si24.news