(Ljubljana, 16. 4. 2025) Danes so v URI Soča potekale 31. bolnišnične olimpijske igre. Njihov namen je, da se najmlajši pacienti, ki so rehabilitirani v URI Soča in obiskujejo bolnišnično šolo OŠ Ledina, preizkusijo v treh športnih disciplinah, ki so prilagojene njihovim gibalnim zmožnostim.
(Ljubljana, 16. 4. 2025) Danes so v URI Soča potekale 31. bolnišnične olimpijske igre. Njihov namen je, da se najmlajši pacienti, ki so rehabilitirani v URI Soča in obiskujejo bolnišnično šolo OŠ Ledina, preizkusijo v treh športnih disciplinah, ki so prilagojene njihovim gibalnim zmožnostim.
Bolnišnične olimpijske igre se odvijajo pod geslom: Ko sodelujemo, zmagujemo! Mladi olimpijci so se v parih z vrstniki – tretješolci iz OŠ Ledina - pomerili v 3 športih: v vožnji s kolesom ali vozičkom, tobogan bowlingu in curlingu. Letos je bilo prvič predstavljeno paraplezanje, ki v URI Soča poteka dvakrat tedensko kot dodatna športna dejavnost.
Tekmovalo je 20 otrok, ki so bili v tem letu vključeni v daljšo rehabilitacijo v URI Soča in 22 tretješolcev OŠ Ledina. Na igrah je gorela prava olimpijska plamenica, zapeli so olimpijsko himno, izrekli olimpijsko prisego in prisego »fair play«. Igre je otvorila dobitnica paralimpijske medalje v lokostrelstvu Živa Lavrinc. Živo z otroki URI Soča povezujejo želje, ki so jih zanjo in za vse naše športnike, ki so se udeležili Olimpijskih in Paralimpijskih iger v Parizu 2024, napisali učenci bolnišnične šole. Živa je že večkrat povedala, da so ji te želje pomagale do bronastega odličja.
V uvodnem pozdravu je prisotne nagovoril Roman Jakič, direktor URI Soča, ki ga z bolnišničnimi olimpijskimi igrami povezuje tudi osebna izkušnja. Povedal je: »Dragi otroci – vi ste naši čisto pravi olimpijci. S svojim trudom, nasmehi in energijo nas učite, kaj pomeni vztrajnost in srčnost. Pred 23 leti sem bil prvič tukaj, v tej telovadnici, na bolnišničnih olimpijskih igrah – kot očka otroka, ki se je tukaj rehabilitiral. Takrat si z Galom nisva predstavljala, kaj vse bo še mogoče. Moj sin je kasneje kar trikrat nastopil na zimskih paralimpijskih igrah v parasmučanju. To je dokaz, da se velike poti začnejo prav s prvimi malimi, pogumnimi koraki. Včasih celo tukaj, na takem dnevu, kot je danes.«
Igre sta vodila Mateja Pintar Pustovrh, dobitnica zlate paralimpijske medalje v namiznem tenisu Atene 2004 in Jure Mastnak, intermedijski umetnik. V uvodu je prisotne pozdravila tudi prof. Manja Žugman, vodja bolnišnične šole OŠ Ledina. Paraplezanje je predstavila naša plezalka Manca Smrekar.
Strokovno komisijo, ki je skrbno spremljala dogajanje, so sestavljali doc. dr. Stane Pinter iz Fakultete za šport, mag. Franc Hočevar, nekdanji direktor URI Soča in dobitnik Bloudkove plakete ter Damijan Lazar, predsednik Zveze za šport invalidov Slovenije - Slovenskega paralimpijskega komiteja.
Povezanost, moč, sodelovanje, prijateljstvo, spoštovanje so tiste vrednote, ki jih mladi, bolnišnični olimpijci pokaže na igrah in jih s svojimi dejanji pošiljajo vsem nam.
BOLNIŠNIČNE OLIMPIJSKE IGRE SKOZI ČAS
V šolskem letu 1991/92 se učiteljicam v OŠ Ledina bolnišnična šola Ljubljana porodi zamisel o bolnišničnih olimpijskih igrah. Ta ideja naj bi otroke in mladostnike vzpodbudila, da se kljub boleznim in vsem omejitvam, ki jih bolezen postavlja prednje, zmorejo gibati, se športno udejstvovati in celo tekmovati. Pomembno je sodelovati, ne zmagati, še kako velja na bolnišnični olimpijadi: prvič jo uspešno izvedemo leta 1992. Sodelovanje s Fakulteto za šport pripomore k temu, da sčasoma izberemo čim bolj primerne ter tudi težko bolnim otrokom in mladostnikom prilagojene bolnišnične olimpijske športne discipline.
Naše vodilo je, da na igrah po svojih zmožnostih sodelujejo prav vsak učenec, ki obiskuje bolnišnično šolo. Vsi sodelujoči prejmejo priznanja, najboljši pa olimpijskega odličja. Le ta so najprej izdelali učenci in učenke sami, že vrsto let pa nam jih izdeluje in podarja Graverstvo Čižman.
Olimpijski komite Slovenije 12.5. 1998 bolnišnični šoli OŠ Ledina uradno »podeli licenco«, da lahko svoje igre imenujemo OLIMPIJSKE.
Na vsakih bolnišničnih olimpijskih igrah sodelujejo priznani, obetavni slovenski športniki in športnice.
Na bolnišničnih olimpijskih igrah velja olimpijski protokol: bolnišnična olimpijska himna, bolnišnični olimpijski ogenj, olimpijska himna, olimpijska prisega ter prisega »fair play«.
Bolnišnična olimpijada se je po zgledu OŠ Ledina bolnišnična šola, odvijala tudi na več bolnišničnih šolah po Sloveniji. Leta 2003 se igre v Ljubljani prvič udeležijo učenci in učenke bruseljske bolnišnične šole L´Ecola Escale. To sodelovanje preraste v triletni projekt Comenius: Prilagojen šport v bolnišnici. Leta 2006 na bolnišničnih olimpijskih igrah v Ljubljani sodelujeta ekipi iz bolnišnične šole iz Nancyja in Bruslja. Izvirna bolnišnična športna disciplina postane tobogan bowling (prilagojeno kegljanje). Projekt je nagrajen s posebnim priznanjem Zlato jabolko.
Leta 2006 se v Torinu odvijajo zimske olimpijske igre. Bolnišnična šola dobi v trajno last plamenico, v kateri so nosili olimpijski ogenj po Sloveniji. Z njo vsako leto simbolični prižgemo ogenj na bolnišnični olimpijadi.
Leta 2009 se šolarji in šolarke bolnišnične šole iz URI Soča odpravijo prvič na bolnišnične športne igre v Bruselj. Le teh se udeležujejo do leta 2017.
Leta 2012 je bolnišničnim olimpijskim igram OŠ Ledina podeljeno prestižno evropsko priznanje za fair play.
VIR: URI Soča
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

Slovenija bo prvič gostila mednarodno sk...

Nadzorniki potrdili revidirano letno por...

Dan Zemlje 2025: Nasveti za trajnostno e...

Na Celjskem gradu v jubilejnem letu znov...

S projektom INICIT-EV do boljše uporabni...

Senat Univerze na Primorskem sprejel vlo...

Zaključena ureditev odvodnjavanja na JP...

Na velikonočni ponedeljek po Viridini po...

Javna razgrnitev dopolnjenega osnutka OP...
