Pred velikonočnimi prazniki so se v Mariboru mudili gostje iz Tuzle, ki so se od nas učili, kako se naj mesto in regija pripravita na zeleni prehod.
Zakaj?
Ker je bil Maribor prvo slovensko mesto in Podravje prva slovenska regija, ki sta pripravila strateške dokumente zelenega prehoda, Tuzla pa bo letos postala prvo mesto v Bosni in Hercegovini, ki bo dobil takšen strateški dokument, katerega bodo dalje nadgradili tudi za celoten kanton.
Kako?
Nemško ministrstvo za gospodarstvo in podnebje financira program European Climate Initiative (EUKI), v okviru katerega Regionalna razvojna agencija za Podravje - Maribor, Grad Tuzla in BIT Centar iz Tuzle izvajamo projekt SAGT (Strategic Approach to Green Transition). V okviru projekta RRA Podravje - Maribor krepi kapacitete mesta Tuzla in njihovega tehnološkega parka BIT Centar, da se pripravijo na zeleni prehod ter pričnejo izvajati ukrepe, ki bodo v pomoč Tuzli. Tukaj jim v veliki meri pomagajo tako vzori kot izkušnje Maribora. Tako je delegacija iz Tuzle v četrtek 17. in petek 18. aprila spoznavala praktične primere, kako izboljšati kakovost zraka, pristopiti k urejanju prometa ter predvsem vključevati deležnike v proces sprejemanja strateških dokumentov.
»Med Mariborom in Tuzlo je veliko podobnosti! Veseli smo, da se lahko učimo na vaših primerih, saj smo tako veliko bolj učinkoviti,« je dejal Esmir Spahić, vodja oddelka za razvojno načrtovanje in upravljanje z razvojem mesta Tuzle.
Mesti sta namreč primerljivi tako po velikosti, številu prebivalcev, vplivu in pomenu v domačem okolju,… prav tako sta obe mesti tudi univerzitetni središči, ki imata industrijsko tradicijo in se nahajata v naravnem zelenem okolju gozdov ter si delita skoraj stoletje zgodovine v različnih skupnih državah (Avstro-Ogrska, Kraljevina SHS in SFR Jugoslavija).
»Vidim, da se Maribor močno spreminja, saj sem prihajala sem že kot otrok in se na Pohorju naučila smučati. Od tedaj do sedaj se je mesto močno preobrazilo in zelo poučno je bilo spoznati procese za temi spremembami,« je dejala Vedrana Ajanović, višja svetovalka tehnološkega parka BIT Centar iz Tuzle.
Kaj?
Delegaciji iz Tuzle smo predstavili iniciative za izboljšavo kakovosti zraka, vzpostavitve delov mesta brez motoriziranega prometa, spodbude za učinkovitejšo rabo energije, elektrifikacijo mestnega potniškega prometa,… in najbolj zabaven del – praktičen prikaz delovanja sistema Mbajk, ki je v Mariboru rekordno dobro sprejet.
»Ker sam živim v Mariboru in sem del teh sprememb, jih premalokrat opazim. Šele ob takšnih priložnostih se zavem, kaj vse lahko Maribor zares ponudi in česa vse se lahko drugi naučijo od nas. Predvsem pa bi se rad zahvalil vsem, ki so s svojo strokovnostjo, znanjem, izkušnjami in pripravljenostjo sodelovati ter deliti svoje znanje in izkušnje, pripomogli k izvedbi študijskega obiska,« je dejal Borut Jurišić, vodja projekta SAGT pri RRA Podravje - Maribor.
Ker pa je vseeno med mestoma tudi nekaj razlik, smo predstavili še širšo dimenzijo in smo gostom najprej predstavili stanje v Šaleški dolini (saj ima Tuzla prav tako termoelektrarno in rudnik, ki sta v fazi transformacije), nato smo jim predstavili strateški vidik iniciativ za spremembo kakovosti zraka, vzpostavitev območji za pešce (Cafova, Koroška, Lent) in sistema javne izposoje koles Mbajk. Ob tem smo predstavili še začetke merjenja kakovosti zraka in ukrepe za izboljšavo kvalitete, kakor tudi možnosti financiranja preko Ekosklada.
Gostja pa so prav tako praktično izkusili sistem Mbajk, spoznali delovanje e-vozila Maister, preizkusili električni avtobus linije 6 in videli električno polnilnico pod vzpenjačo.
Kako naprej?
Projekt SAGT se bo zaključil novembra letos in do tedaj bo RRA Podravje - Maribor še dalje nudila podporo partnerjem iz Tuzle pri sprejemanju strategije zelenega prehoda, katero bodo iz strategije mesta kasneje nadgradili tudi na strategijo kantona Tuzla, kot se je to zgodilo pri nas, ko smo mestno strategijo nadgradili v regionalno strategijo za Podravje.
»RRA Podravje - Maribor je v več kot 30-letni zgodovini pridobil neprecenljive izkušnje, ki jih je z lastnim znanjem in na praktičnih primerih še oplemenitil in jih deli tudi z drugimi deležniki. Prav znanja in izkušnje na področju bioekonomije in zelenega prehoda pa sta tista, na katera smo najbolj ponosni,« je povedala direktorica RRA Podravje - Maribor, Nataša Ritonija, ki je tudi vodja delovne skupine za bioekonomijo pri Skupščini evropskih regij (Assembly of European Regions – AER).
»V upanju po še več sodelovanja se že veselimo napovedanega srečanja obeh županov,« je ob odhodu dejal Esmir Spahić, vodja oddelka za razvojno načrtovanje in upravljanje z razvojem mesta Tuzle.
Več o projektu lahko preberete na:
https://www.euki.de/en/euki-projects/sagt-strategic-approach-to-green-transition/
VIR: RRA Podravje
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

STA novice / Gen-I zaradi objav na Erarj...

STA novice / Pri omrežnini odslej trajna...

Na Jesenicah vse več turistov, vabijo ji...

Nova vadbena površina za nogomet na seve...

Slovenija potrebuje podporno shemo za pr...

Rušitev objektov na območju bodočega kul...

Misel na vrnitev znova trka na vrata

Za več kot 5 milijard evrov vlaganj v om...

Izbrana podoba prihodnjih slovenskih pol...
