Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v Uradnem listu RS, št. 28/2025, objavilo spremembo javnega razpisa za sofinanciranje naložb v skupnostno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije za obdobje 2025 do 2027 (JR EKP SSO OVE 2025).
Ministrstvo za okolje, podnebje in energijo je v Uradnem listu RS, št. 28/2025, objavilo spremembo javnega razpisa za sofinanciranje naložb v skupnostno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije za obdobje 2025 do 2027 (JR EKP SSO OVE 2025). Zaradi spremembe Programa evropske kohezijske politike v Sloveniji 2021 – 2027 in velikega zanimanja potencialnih prijaviteljev se je višina razpoložljivih sredstev s prvotnih 16,1 milijona evrov zvišala na 31,2 milijona evrov.
Maksimalna višina sredstev sofinanciranja na posamezno vlogo znaša največ 3 milijone EUR.
V okviru »Programa evropske kohezijske politike v obdobju 2021 – 2027 v Sloveniji«, prednostne naloge (PN 3): »Zelena preobrazba za podnebno nevtralnost«, specifičnega cilja (RSO2.3) »Razvoj pametnih energetskih sistemov, omrežij in hrambe zunaj vseevropskega energetskega omrežja (TEN-E)« je bil v Uradnem listu RS št. 5/2025 objavljen Javni razpis za sofinanciranje naložb v skupnostno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije za obdobje od 2025 do 2027.
Predmet javnega razpisa JR EKP SSO OVE 2025 je dodelitev nepovratnih sredstev za sofinanciranje naložb v skupnostne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 100 kilovatov, v kombinaciji z ali brez baterijskih hranilnikov električne energije, pri čemer mora biti v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije vključeno najmanj 80 odstotkov gospodinjskih odjemalcev. Podprte so naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, ki spadajo v enega izmed dveh sklopov:
- Sklop A: naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 100 kilovatov in manj kot 300 kilovatov;
- Sklop B: naložbe v skupno samooskrbo z električno energijo iz obnovljivih virov energije, katerih skupna nazivna moč vgrajenih fotonapetostnih modulov znaša najmanj 300 kilovatov.
Nepovratna finančna spodbuda se lahko dodeli za naslednja dva ukrepa:
- Ukrep 1: nakup in vgradnja novih proizvodnih naprav za proizvodnjo električne energije iz sončne energije za namen skupne samooskrbe z električno energijo iz obnovljivih virov,
- Ukrep 2: nakup in vgradnja novih baterijskih hranilnikov električne energije.
S sredstvi evropske kohezijske politike se priznani upravičeni stroški operacije sofinancirajo v višini največ do:
- 45 % priznanih upravičenih stroškov v okviru ukrepa 1, vendar ne več kot 350 EUR na 1 kW nazivne moči naprave za skupnostno samooskrbo z električno energijo brez kapacitet za shranjevanje električne energije;
- 30 % priznanih upravičenih stroškov v okviru ukrepa 2, vendar ne več kot 225 EUR na 1 kWh kapacitete za shranjevanje električne energije (baterijskega hranilnika).
Vlagatelji po tem javnem razpisu so gospodarske družbe po Zakonu o gospodarskih družbah (ZGD-1) in zadruge po Zakonu o zadrugah (ZZad).
Po spremembi javnega razpisa je za sklop A na voljo 12,2 milijona evrov, za sklop B pa 19 milijonov evrov.
Vloge za prvo odpiranje morajo biti oddane najkasneje do 5. 5. 2025, sledita še dva roka za oddajo vlog, in sicer 8. 9. 2025 in 8. 12. 2025.
Vir: MOPE
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

STA novice / Vlada za v. d. direktorja j...

Delavska hranilnica z najboljšim letom d...

Napotki za varno kurjenje kresov

Povišanje sredstev za sofinanciranje nal...

Vabilo na slovesnost ob zaključku obnove...

Namesto »guglanja« zdravstvenih simptomo...

Uspešno uresničujemo lokalni energetski...

Dan zmage na TV Slovenija

Košnja trave z motornimi kosilnicami ob...
