Tehnologija

Zastarelo ne pomeni nezaščiteno. Kako 0patch nadgrajuje varnost programske opreme

Medtem ko se organizacije po vsej Evropi pripravljajo na konec podpore za priljubljene Microsoftove izdelke, kot je Windows 10, vse več IT-odločevalcev išče pametnejše in učinkovitejše alternative, ki presegajo tradicionalne cikle nadgradenj. Ena izmed rešitev, ki pridobiva vse več zaupanja, je 0patch – tehnologija mikropopravil, ki na novo definira zaščito zastarele programske opreme dolgo po tem, ko uradna podpora preneha.

. . .

Medtem ko se organizacije po vsej Evropi pripravljajo na konec podpore za priljubljene Microsoftove izdelke, kot je Windows 10, vse več IT-odločevalcev išče pametnejše in učinkovitejše alternative, ki presegajo tradicionalne cikle nadgradenj. Ena izmed rešitev, ki pridobiva vse več zaupanja, je 0patch – tehnologija mikropopravil, ki na novo definira zaščito zastarele programske opreme dolgo po tem, ko uradna podpora preneha.


Vložki so veliki. Ko sistem doseže konec življenjskega cikla (end of service – EOS), ne prejema več uradnih varnostnih posodobitev, s čimer postane organizacija ranljiva, izpostavljena tveganjem neustrezne skladnosti in vse večjim operativnim nevarnostim. V posebej občutljivem položaju so regulirani sektorji, na katere vplivajo strožji predpisi o kibernetski varnosti – vključno s tistimi, ki jih zavezuje Direktiva NIS2 Evropske unije. Zanašanje na programsko opremo brez podpore ni zgolj tvegano, temveč lahko postane tudi pravno sporno. Za številne organizacije pa so stroški celovitih migracij na nove operacijske sisteme ali strojno opremo preprosto nevzdržni.


14. oktobra 2025 naj bi Microsoft končal podporo za Windows 10 – odločitev, ki bo prizadela znaten del njegove svetovne uporabniške baze. Po nedavnih ocenah kar 240 milijonov naprav z Windows 10 ne izpolnjuje strojnih zahtev za brezplačno nadgradnjo na Windows 11. Tako se bodo številni uporabniki – med njimi podjetja, šole in javne ustanove – soočili z dejstvom, da njihov delujoči računalniški sistem nenadoma velja za zastarelega. Zamenjava tovrstne infrastrukture v velikem obsegu ni le finančno obremenjujoča, temveč tudi okoljsko in operativno vprašljiva. Zato IT-vodje vse pogosteje iščejo načine, kako maksimalno izkoristiti obstoječo infrastrukturo ob hkratnem zagotavljanju varnosti in skladnosti.


V tem kontekstu se 0patch uveljavlja kot praktična in izjemno učinkovita alternativa. Razvil ga je slovenski ponudnik varnostne programske opreme ACROS Security, in omogoča hitro uporabo mikropopravil v realnem času – brez potrebe po ponovnem zagonu sistema, brez prekinitve dela uporabnikov in brez celovitih posodobitev. Za razliko od konvencionalnih posodobitev, ki pogosto vključujejo celovite spremembe funkcionalnosti, 0patch dostavlja le nujne varnostne popravke, natančno in diskretno. Tako organizacije ohranjajo nemoten potek dela, obenem pa bistveno zmanjšajo izpostavljenost znanim grožnjam.



0patch trenutno podpira številne Microsoftove izdelke, vključno z Windows 10 in 11, različice Windows Server ter Microsoft Office, ki so že zapustili glavni podporni cikel – in še več.


Za organizacije, ki še vedno uporabljajo Windows 10, so Microsoftove razširjene varnostne posodobitve (ESU) pogosto preprosto predrage. Podjetja, kot je Forscope, pa ponujajo licenčne modele z do 80 % nižjimi stroški v primerjavi s tržno ceno, kar postaja izredno privlačno za IT-oddelke z omejenim proračunom. Dejansko se je izkazalo, da organizacije, ki se strateško lotijo prehoda ob koncu podpore za Windows 10, dosežejo prihranke v višini od 15 do 30 % v primerjavi s tistimi, ki ta prehod obravnavajo kot preprosto nadgradnjo.


Tehnologija mikro-patchinga se že uspešno uporablja v številnih javnih in zasebnih ustanovah po Evropi, kjer se je izkazala za dragoceno pri podaljševanju življenjske dobe ključnih programskih okolij. Služila je kot praktična in cenovno dostopna rešitev za organizacije, ki še niso pripravljene na prehod na Windows 11. Na primer, pri enem od podjetij, ki mu je Forscope pomagal pri nadgradnji IT-sistemov, se je strošek programske opreme zmanjšal za 30 %, ob hkratnem zagotavljanju polne skladnosti s predpisi – jasen dokaz, da je mogoče življenjsko dobo sistema podaljšati brez ogrožanja varnosti ali proračuna.


Ključni dejavnik tega prehoda je bilo partnerstvo med 0patch in Forscope, največjim posrednikom programske opreme v srednji in vzhodni Evropi. Z združitvijo uradno licencirane programske opreme z varnostnim znanjem 0patch rešitev organizacijam omogoča legitimen in stroškovno učinkovit način za ohranjanje varnosti in stabilnosti sistemov po izteku podpore – brez naglice, kompleksnih projektov ali dragih nadgradenj.


Kar 0patch resnično ločuje od drugih, ni zgolj tehnologija, temveč miselnost, ki jo predstavlja: opustitev reaktivnih, s strojno opremo vodenih ciklov nadgradenj v korist trajnostnega, programsko usmerjenega pristopa k informacijski varnosti – pristopa, ki je tesno usklajen s Forscopeovo zavezanostjo ekonomičnemu upravljanju življenjskega cikla programske opreme, dolgoročni optimizaciji sistemov in skladnosti brez nepotrebnih motenj. Analiza podjetja Forscope za srednje velika in velika podjetja je pokazala, da uporaba hibridnih strategij licenciranja programske opreme vodi do 42-odstotnega znižanja skupnih stroškov licenciranja v obdobju petih let, 35-odstotnega izboljšanja izkoriščenosti programske opreme ter 28-odstotnega zmanjšanja administrativnih stroškov.


Finančni argument je prav tako prepričljiv: z uporabo lokalnih rešitev namesto izključno oblačnih storitev lahko podjetja dosežejo prihranke do 40 %. To je še posebej pomembno na visoko digitaliziranem evropskem trgu, kjer je do leta 2024 kar 94 % gospodinjstev imelo dostop do interneta, v primerjavi z 80 % v letu 2014 – kar po podatkih Eurostata poudarja naraščajočo potrebo po varni in donosni digitalni infrastrukturi. V času vse strožjega nadzora nad IT-proračuni postaja ta hibridni pristop, ki ga omogočata 0patch in Forscope, vse bolj privlačna možnost.


„V naši bazi strank opažamo premik v razmišljanju – organizacije se ne sprašujejo več samo, kako nadgraditi, ampak ali nadgraditi sploh. Mikropopravek odpira nov način razmišljanja o vzdrževanju IT-sistemov:  takšen, ki daje prednost natančnosti, nadzoru in možnosti sprotnega vzdrževanja pred obsežnimi zamenjavami,“ pravi Mateusz Drozdowski, vodja oddelka za licenčne rešitve pri podjetju Forscope. 


Za organizacije, ki želijo podaljšati življenjsko dobo svoje infrastrukture brez ogrožanja nadzora ali skladnosti, lahko rešitve, kot je 0patch, v kombinaciji z dobro premišljenimi licenčnimi strategijami, kot jih ponuja Forscope, postanejo nov standard. Dejansko je Forscope že podprl desetine podjetij pri premoščanju vrzeli med nepodprto programsko opremo in sodobnimi varnostnimi zahtevami, s čimer je okrepil trajnostnost tega pristopa v praksi.


O podjetju Forscope


Forscope, največji posrednik programske opreme v Srednji in Vzhodni Evropi, podjetjem vseh velikosti ter javnim institucijam ponuja popolnoma licencirane programske rešitve prek inovativnega in stroškovno učinkovitega modela pridobivanja. Poleg tega podjetje nudi celovit nabor storitev, vključno s tehnično podporo, licenciranjem in pravnim svetovanjem. S sedežem na Češkem Forscope posluje še v devetih državah Srednje in Vzhodne Evrope. Podjetje je certificiran Microsoftov partner in poseduje certifikata ISO 9001:2015 ter ISO 27001.

Za več informacij obiščite: Splet | LinkedIn | Facebook

VIR: Smart communications




. . .

Editor

Avtor pri si24.news