Dogovor še ni sklenjen
Dogovor še ni sklenjen
Datum objave:
sreda, 02. julij 2025
Avtor:
Mare Bačnar
Po včerajšnjem srečanju med predsednikom vlade Robertom Golobom in predsednikom uprave družbe Petrol Sašom Bergerjem se bodo pogovori o sporu med vlado in podjetjem nadaljevali na ravni ministrstev. Cilj je poiskati rešitev za napetosti, ki so izbruhnile zaradi vladne regulacije cen goriv.
Povod za srečanje je bilo Petrolovo zaprtje štirih svojih poslovalnic, potem ko je vlada uvedla novo regulacijo cen pogonskih goriv. Ta poteza je sprožila ostre odzive, tudi s strani premierja. Golob je prejšnji teden Petrol obtožil, da jih žene »navadna požrešnost po dobičku« in da jim »ljudje enostavno niso pomembni.« O tem smo na našem portalu že pisali.
Nadaljevanje dialoga znotraj vlade
Iz kabineta predsednika vlade so pojasnili, da bodo iskanje rešitev nadaljevali pristojni ministri. Pogovori naj bi bili osredotočeni na konkretne predloge, ki bi lahko ublažili posledice regulacije ter zagotovili dostopnost goriva na vseh območjih.
Že v ponedeljek se je minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek sestal z Bergerjem v Kostelu, kjer je ena izmed začasno zaprtih Petrolovih črpalk. Dogovorila sta se, da dialog med vlado in Petrolom čim prej steče v bolj konkretni smeri. V Petrolu naj bi še enkrat preučili smiselnost zaprtja posameznih črpalk.
Berger je pogovor označil kot »pomemben korak k vsebinskemu in spoštljivemu dialogu«. Tak dialog naj bi bil osnova za dolgoročne in vzdržne rešitve, ki bi zadovoljile tako potrebe prebivalcev kot poslovne zahteve podjetja.
''Marža trgovcev znaša le 9,9 centa na liter, medtem ko davščine državi dosegajo 86 centov''
Zaprtje Petrolove črpalke v Petrini, eni izmed štirih poslovalnic, ki jih je podjetje zaprlo za nedoločen čas, je namreč močno razburilo prebivalce občine Kostel. Gre za obmejno in demografsko ogroženo območje, kjer je dostop do osnovnih storitev že zdaj otežen. Na dogajanje se je odzval tudi minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek, ki je Petrol v sredo javno pozval, naj ne zapira črpalk tam, kjer so te vitalnega pomena za ljudi. Na ponedeljkovem sestanku v prostorih Občine Kostel so Jevšek, predsednik uprave Petrola Sašo Berger in županja Nataša Turk razpravljali o možnostih za ohranitev delovanja črpalke.
Minister Jevšek je bil kritičen: "Ne razumem, kako lahko podjetje z dobičkom zapira črpalke na območjih, kjer ljudje že tako živijo v težjih razmerah in kjer jih skušamo podpirati z državnimi in kohezijskimi sredstvi." Izrazil je tudi razočaranje nad širšim trendom zapiranja storitev v manjših krajih – od pošt in bančnih poslovalnic do krajevnih uradov. Županja občine je poudarila, da jasnega odgovora o ponovnem odprtju črpalke še ni dobila, a je bila zadovoljna, da se je dialog vsaj začel. Rešitve, ki bi bile sprejemljive za vse strani, naj bi bile znane do sredine tedna.
Berger je znova opozoril na težavne poslovne pogoje. Marža trgovcev znaša le 9,9 centa na liter, medtem ko davščine državi dosegajo 86 centov. »Gre za najmanjšo maržo v Evropi. Iz nje moramo pokriti vse stroške poslovanja – od zaposlenih do logistike,« je dejal in pozval k bolj vzdržnemu regulatornemu okviru.
VIR: Naš Stik
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

Morski psi prihajajo v ZOO

Fotografija kot zgodba dneva: mednarodni...

Ford Pro uvaja štirikolesni pogon pri mo...

Pobuda komisije za takojšnjo obrambo pre...

30 let Avtoservisa tudi v znamenju zaklj...

Sanacija brežin na potoku Žičnica

Začetek sanacijskih del na strehi gradu...

Zagradec praznoval 100-letnico gasilskeg...

Uspešno izpeljan II. Memorial Lojzeta Lj...
