Energetika

Velenjčani načrtujejo pridobivanje toplote tudi iz jezerske vode

Na saniranem območju ugreznin Premogovnika Velenje sta načrtovana sončna elektrarna in sistem toplotnih črpalk za pridobivanje toplote iz jezerske vode.

. . .

Na zadnji seji mestnega sveta v Velenju so predstavili idejno zasnovo za vzpostavitev nove energetske lokacije obnovljivih virov energije na saniranem območju ugreznin Premogovnika Velenja, ki sodi v nabor rešitev za dolgoročno oskrbo s toploto po prenehanju izkoriščanja premoga.

Študija je pokazala, da bi s kombinacijo sončne elektrarne, ki bi lahko prispevala do 30 odstotkov potrebne električne energije, in sistemom toplotnih črpalk za pridobivanje toplote iz jezera, na leto lahko zagotovili 45.528 MWh toplote. S tem bi pokrili potrebe občanov po topli sanitarni vodi vse od maja do septembra ter deloma tudi toploto za ogrevanje v prehodnih mesecih ogrevalne sezone.

Velenjski župan Peter Dermol je pred predstavitvijo omenjenega projekta povedal, da » gre v tej fazi šele za idejno zasnovo, ki je nastala v procesu umeščanja novih virov za potrebe ogrevanja.« V nadaljevanju bodo idejno zasnovo nadgrajevali s projektno dokumentacijo, ko bo ta nared, pa bodo o projektu odprli tudi javno razpravo.

Iščejo se tudi druge rešitve

Za zagotavljanje toplotne energije sicer v Velenju pospešeno iščejo različne rešitve. Tako so v okviru priprave projektov preobrazbe sistema daljinskega ogrevanja Šaleške doline identificirali več možnih virov od kotlarne na biomaso in sončnih kolektorjev do izrabe geotermalnih virov in postavitve objekta za termično obdelavo nenevarnih odpadkov iz centralne čistilne naprave.

Doslej so tako, poleg Termoelektrarne Šoštanj, identificirali še dve dodatni lokaciji, ki bi bili primerni za postavitev obrata na biomaso. Prva lokacija se nahaja na območju sedanje deponije premoga, druga pa na območju podjetja Esotech. Obe lokaciji predstavljata potencial za vzpostavitev zimskega vira toplote, pri čemer naj bi bila končna odločitev o izbiri lokacije sprejeta v prihodnjih mesecih. 


VIR: Naš Stik

. . .

Editor

Avtor pri si24.news