Kultura

V Slovenijo prihaja Lea Ypi, avtorica nagrajene knjige Svobodna

V SLOVENIJO PRIHAJA LEA YPI, PROFESORICA POLITIČNE TEORIJE NA LONDONSKI ŠOLI ZA EKONOMIJO IN POLITOLOGIJO, AVTORICA NAGRAJENEGA ROMANA SVOBODNA

. . .
Na povabilo Mladinske knjige v Ljubljano prihaja angleška avtorica albanskega rodu Lea Ypi, profesorica, predavateljica in avtorica številnih esejističnih knjig ter avtofikcijskega romana Svobodna, ki je v prevodu Sande Šukarov izšel pri Mladinski knjigi.

V sredo, 18. septembra 2024, vas ob 18. uri vabljeni v Jazz Club Kazina, kjer se bo Agata Tomažič s pisateljico Leo Ypi pogovarjala o njeni izkušnji odraščanja v času konca komunizma v Albaniji, o čakanju v vrstah, pomanjkanju, rdečih pionirskih ruticah, in zatiranju svoboščin – ter paradoksih svobode, ki jih je prinesla liberalna demokracija.
Lea Ypi bo za krajše izjave in fotografiranje na voljo v četrtek pred dogodkom, za daljše izjave in intervjuje je potrebna rezervacija termina: Maja.Lihtenvalner@mladinska-knjga.si, 031 424 575
Roman Svobodna s podnaslovom Odraščanje ob koncu zgodovine je leposlovni prvenec Lee Ypi, v katerem pripoveduje o svojem otroštvu v strogo nadzirani družbi komunistične Albanije, o zlomu sistema in prehodu v liberalni kapitalizem. V živahnem, humornem slogu ponudi dragocen vpogled v albansko družbo, o kateri se je zaradi politike popolne izjemno malo vedelo, in spodbuja k razmisleku o konceptu svobode.

Avtorica se je rodila v Albaniji v času stalinističnega režima, ki je bil obdobje solidarnosti in upanja, hkrati pa čas pomanjkanja in političnih čistk. Konec leta 1990 je komunizem oz. socializem padel, Albanija je postala demokratična večstrankarska država. A kmalu so se tovarne začele zapirati, službe so izginjale, država se je znašla na robu bankrota. Upanje stare generacije se je izjalovilo in Lea Ypi se je podobno kot drugi mladi morala soočiti z negotovostjo, ki jo je prinesla svoboda novega sistema.

Kot zapiše v epilogu, si je knjigo sprva zamislila kot filozofsko primerjavo idej o svobodi v liberalnih in socialističnih tradicijah, ko pa je začela pisati o ideologijah in idejah, so se te prelile v ljudi. Za njeno družino je socializem pomenil zanikanje vsega, kar so hoteli biti, zanikanje pravice do raziskovanja sveta, po drugi strani pa avtorica liberalizem enači s prelomljenimi obljubami, poteptano solidarnostjo, s pravico do dedovanja privilegijev in ignoriranjem krivic. Knjigo sklene z zmernim optimizmom: »Moj svet ni nič bližje svobodi kot svet, ki so mu skušali uiti moji starši. Ne ta ne oni tega ideala ne dosežeta. Toda obema je spodletelo na konkretne načine, in če jih ne bomo zmogli razumeti, bomo za vedno ostali vsak na svojem bregu. Svojo zgodbo sem zapisala zato, da bi pojasnila, zbližala stališča in nadaljevala boj.«

O AVTORICI: Lea Ypi je profesorica politične teorije na Londonski šoli za ekonomijo in politologijo in častna profesorica filozofije na Avstralski državni univerzi. Rojena je v Albaniji, diplomirala je iz filozofije in književnosti na rimski univerzi La Sapienza, doktorirala na European University Institut in bila podoktorska raziskovalka na Nuffield College Univerze v Oxfordu. Je avtorica knjig Global Justice and Avant-Garde Political Agency, The Meaning of Partisanship (z Jonathanom Whitom) in The Architectonic of Reason, ki so izšle pri založbi Oxford University Press. Njena najnovejša knjiga Svobodna je v izvirniku izšla pri založbi Penguin Press; leta 2022 je zanjo prejela Ondaatjejevo nagrado in nagrado za najboljšo biografsko knjigo Slightly Foxed First Biography Prize; prevedena je v trideset jezikov. Na akademskem področju je prejemnica nagrade Britanske akademije za odličnost v političnih znanostih in nagrade Leverhulme za izjemne raziskovalne dosežke. Je sourednica revije Political Philosophy in občasno piše za The Guardian in Financial Times.

PREVAJALKA SANDA ŠUKAROV O KNJIGI: »Spomini Lee Ypi na otroštvo v skrivnostni deželi, naši nekdanji sosedi, svetilniku komunizma in 'najbolj svobodni državi na svetu', so duhovito, doživeto in na trenutke trpko branje za vse, ki smo odraščali v jugoslovanskem socializmu in vsaj tu, v Sloveniji, k sreči doživeli precej mehkejši prehod iz 'zlate svobode' v 'svobodni svet. Svobodna pa bo nedvomno osvojila tudi bralce, ki se v učilnicah niso več učili poštevanke pod strogim, a dobrohotnim pogledom tovariša Tita. Svoboda, individualna in kolektivna, ni samoumevna in ni enaka za vse, ne glede na zemljepisno lego in politični sistem. Lea Ypi nas o tem opominja na najboljši možni način.

VIR: MKZ
. . .

Editor

Avtor pri si24.news