Splošno

MF: Začetek veljavnosti zakonskih sprememb za boljšo dostopnost do transakcijskih računov

Danes so začele veljati zakonske spremembe, ki omogočajo boljši dostop podjetij in potrošnikov do transakcijskih računov pri bankah ter bolj transparentno poslovanje bank v primeru zavrnitve odprtja transakcijskega računa.

. . .

14. januar 2025

Danes so začele veljati zakonske spremembe, ki omogočajo boljši dostop podjetij in potrošnikov do transakcijskih računov pri bankah ter bolj transparentno poslovanje bank v primeru zavrnitve odprtja transakcijskega računa.


Spremembe za boljši dostop podjetij in potrošnikov do transakcijskega računa pri bankah je prinesla decembra sprejeta novela Zakona o plačilnih storitvah, storitvah izdajanja elektronskega denarja in plačilnih sistemih.
Banke imajo sedaj možnost, da pred odločitvijo o zavrnitvi odprtja transakcijskega računa potrošniku ali podjetju oziroma namesto zaprtja transakcijskega računa uporabijo blažje ukrepe. Prav tako so banke v primeru zavrnitve odprtja transakcijskega računa ali v primeru njegovega zaprtja dolžne dokumentirati konkretne razloge za zavrnitev ali zaprtje transakcijskega računa ter o razlogih seznaniti uporabnika plačilnih storitev, če tega ne prepovedujejo predpisi.
Spremembe omogočajo tudi večjo dostopnost potrošnikov do osnovnega plačilnega računa. To je posebna kategorija transakcijskih računov, ki jo je uvedla evropska direktiva o plačilnih računih in je namenjena tistim potrošnikom, ki pri banki ne morejo odpreti transakcijskega računa.
Doslej so banke lahko potrošniku zavrnile odprtje osnovnega plačilnega računa, če so imele informacije, da je na transakcijskem računu potrošnika zaradi pomanjkanja denarnih sredstev na tem računu vzpostavljena evidenca o neizvršenih sklepih za izvršbo ali prisilno izterjavo. Po novem banke v teh primerih potrošnikom ne morejo več zavrniti odprtja osnovnega plačilnega računa.
Ker so potrošniki slabo obveščeni o pravici do odprtja osnovnega plačilnega računa, so bile sprejete tudi spremembe, ki izboljšujejo obveščenost potrošnikov o tej pravici. Med drugim mora banka potrošnika, ki mu zavrne odprtje transakcijskega računa ali mu transakcijski račun zapre, hkrati pisno seznaniti o pravici do osnovnega plačilnega računa.
Nenazadnje, v letošnjem letu namerava Ministrstvo za finance v zakonodaji, ki ureja področje preprečevanja pranja denarja in financiranja terorizma, podrobneje urediti tudi postopek povratnih informacij med Uradom Republike Slovenije za preprečevanje pranja denarja in bankami. Poglavitni namen te informacije bo namenjen bankam, in sicer zato, da ne bodo zapirale transakcijskih računov že v fazi prve izmenjave informacij, ko še ni znano, ali je sum glede pranja denarja utemeljen.

Vir: Ministrstvo za finance >>

VIR: GZS

. . .

Editor

Avtor pri si24.news