Občina Tržič je danes v nekdanjih prostorih Bombažne predilnice in tkalnice (BPT) Tržič odprla nov podjetniški inkubator, ki bo spodbujal podjetniško miselnost in prispeval k razvoju lokalne skupnosti. 1,8 milijona evrov vreden projekt je z 1,1 milijona evrov podprlo ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj.
tržič, 14. januarja - Občina Tržič je danes v nekdanjih prostorih Bombažne predilnice in tkalnice (BPT) Tržič odprla nov podjetniški inkubator, ki bo spodbujal podjetniško miselnost in prispeval k razvoju lokalne skupnosti. 1,8 milijona evrov vreden projekt je z 1,1 milijona evrov podprlo ministrstvo za kohezijo in regionalni razvoj.
Kot so pojasnili na občini, je Podjetniški inkubator Tržič zasnovan kot odgovor na potrebe lokalnega okolja, saj je želja po ustvarjanju priložnosti za mlade podjetnike velika. Podjetniški inkubator z modernimi prostori, tehnološko opremo in mentorsko podporo omogoča, da mladi podjetniki svoje ideje uresničijo v spodbudnem okolju.
Inkubator na skoraj 900 kvadratnih metrih obsega izdelovalne in tehnične prostore, pisarne, sejno sobo in spremljevalne prostore. Podjetnikom in inovatorjem, pa tudi zaposlenim, ki delajo na daljavo, nudi prilagodljive delovne prostore. Razpolaga tudi s sodobno tehnološko opremo, kakršni so 3D tiskalniki in stroji za obdelavo lesa.
Kot je pojasnil vodja programa inkubatorja Nejc Konjevič, so na voljo za najem mize in pisarne, pa tudi delavnice za izdelavo prototipov. Predvsem pa je v inkubatorju na voljo mreža mentorjev, ki s svojim znanjem mladim podjetnikom pomagajo pri pretvorbi idej v uspešne podjetniške zgodbe.
V prvih letih delovanja si Podjetniški inkubator Tržič želi ustvariti vsaj 10 novih podjetniških zgodb in doseči polno zasedenost prostorov. Prvi dogodek v inkubatorju pa je bila današnja okrogla miza o tem, kako mlade pritegniti v podjetništvo, na kateri so spregovorili številni uspešni inovatorji in podjetniki.
19. februarja bo v inkubatorju potekal dan odprtih vrat, ko bo širša javnost lahko spoznala aktivnosti in možnosti, ki jih ponuja. Kot je povedal Konjevič, zanimanje za prostore že obstaja, predvsem pa je veliko zanimanja za vsebine, torej podjetniške veščine.
Tržiški župan Peter Miklič je izpostavil, da inkubator simbolizira prehod v novo dobo gospodarskega in inovativnega razvoja občine. Predstavlja priložnost za mlade podjetnike in jih spodbuja, da ostanejo v domačem kraju in v njem gradijo svojo prihodnost. "Ta projekt ni samo investicija v infrastrukturo, temveč tudi v prihodnost Tržiča kot dinamične in podjetniške skupnosti," je prepričan.
Spomnil je, da so se projekta lotili zelo na hitro, ko se je konec leta 2023 pokazalo, da je na voljo še nekaj nepovratnih sredstev. "Čeprav so bili roki zelo kratki, nismo želeli izpustiti te priložnosti," je poudaril. Tako so na občini v enem mesecu morali pripraviti projekte in hitro pridobiti vsa dovoljenja, za gradnjo pa je ostalo zgolj pol leta časa.
Miklič je prepričan, da se bo investicija v inkubator povrnila. Občina je vanj vložila okoli 700.000 evrov, 1,1 milijona evrov pa je bilo nepovratnih sredstev.
Minister za kohezijo in regionalni razvoj Aleksander Jevšek je povedal, da se je v Sloveniji v letih 2023 in 2024 s pomočjo integralnih sredstev v inkubatorje vložilo 11 milijonov evrov. V letih 2025 in 2026 je v načrtu še 30 milijonov evrov za 12 do 13 inkubatorjev, in to predvsem na problemskih obmejnih območjih.
Kot je izpostavil Jevšek, so zgodbe, ki nastajajo v inkubatorjih, od 70 do 80 odstotkov uspešne in rojevajo nove podjetnike ter odpirajo nova delovna mesta. Tako je s pomočjo inkubatorjev v Sloveniji nastalo že veliko uspešnih podjetniških zgodb.
Odprtje podjetniškega inkubatorja v nekdanjih prostorih BPT v Tržiču, ki je bil opuščen in degradiran, je tudi simbol preobrazbe industrijske dediščine v sodoben prostor inovacij, ustvarjalnosti in podjetništva. Nekdanja tovarna, ki je bila dolgo srce industrijske dejavnosti v kraju, postaja središče za nove podjetniške zgodbe, inovativne rešitve in ustvarjanje novih delovnih mest.
Območje se že kar nekaj let tako s pomočjo zasebne pobude kot tudi občine revitalizira, vzpostavitev inkubatorja pa temu daje nov zagon. "Kot bi z izgradnjo inkubatorja poslali neke signale tudi zasebnim lastnikom. Tako se zadnje mesece kar intenzivno pogovarjamo, kako naprej urejati območje BPT," je povedal župan.
VIR: STAKROG