Ponovno se je sestala delovna skupina za analizo porabe toplotne energije in vode v večstanovanjskih objektih, ki je pregledala porabo toplote in ugotovila, da so uporabniki večstanovanjskih objektov v letu 2024 v povprečju zmanjšali porabo toplote za 8,3 % v primerjavi z letom 2023. Poleg tega so uporabniki v zadnjih mesecih leta 2024 znižali tudi fiksni strošek toplote (obračunsko moč) za 8,5 %.
Ponovno se je sestala delovna skupina za analizo porabe toplotne energije in vode v večstanovanjskih objektih, ki je pregledala porabo toplote in ugotovila, da so uporabniki večstanovanjskih objektov v letu 2024 v povprečju zmanjšali porabo toplote za 8,3 % v primerjavi z letom 2023. Poleg tega so uporabniki v zadnjih mesecih leta 2024 znižali tudi fiksni strošek toplote (obračunsko moč) za 8,5 %.
Če primerjamo strošek toplote za december 2024 z decembrom 2023, je ta nižji za 9,8 %. Kar 89 % (7.700 uporabnikov) odjemalcev bo za toploto meseca decembra 2024 plačalo strošek v višini do 150 evrov. Pregled največjih porabnikov toplotne energije v decembru 2024 razkriva, da se njihova poraba, kljub osveščanju in izvedenim individualnim pogovorom, ni bistveno spremenila, saj večina znotraj svojih domov ni izvedla nujnih ukrepov za manjšo porabo.
V Mestni občini Velenje sta trenutno odprta dva poziva za subvencioniranje ukrepov zmanjšanja porabe toplotne energije za fizične osebe, ki so odjemalci distribucijskega sistema toplote ali zemeljskega plina, na katera se občani še vedno lahko prijavijo. Občani lahko oddajo vlogo za energijsko toplotni dodatek, s katerim upravičencem krijemo 40 % stroškov dejanske porabe toplote za ogrevanje prostorov. Prav tako s številnimi ukrepi pomagamo socialno ranljivim skupinam.
Delovna skupina za analizo porabe toplotne energije in vode po večstanovanjskih objektih, ki jo je imenoval župan Mestne občine Velenje Peter Dermol, je v lanskem letu popisala stanje 245 objektov (skupnosti stanovalcev). V Velenju ima 88 večstanovanjskih objektov izvedeno delno sanacijo (izveden eden ali več ukrepov), samo 10 objektov (4 %) ima izvedeno celovito energetsko sanacijo. Kar 19 večstanovanjskih objektov je pod spomeniškim varstvom (večinoma v središču mesta). Delovna skupina, ki ves čas spremlja porabo toplotne energije po posameznih večstanovanjskih objektih, se je seznanila z zadnjimi podatki o porabi toplote, sanitarne tople vode ter vode v tekoči kurilni sezoni.
Stanovalci večstanovanjskih objektov so v letu 2024 v primerjavi z letom 2023 v povprečju zmanjšali porabo toplote za 8,3 %. Prav tako so v zadnjih mesecih leta 2024 zmanjšali tudi fiksni strošek toplote (obračunske moči) za 8,5 %. Z vsemi izvedenimi ukrepi so pripomogli k znižanju stroškov toplote na izdanih računih.
Primerjava stroška toplote decembra 2024 z decembrom 2023 kaže, da se je poraba nekoliko zmanjšala. Strošek toplote, ki zajema storitve ogrevanja prostorov, obračunske moči, števnin in dodatka k ceni, za mesec december 2024 je 9,8 % nižji, kot je bil decembra 2023. 89 % (7.700 uporabnikov) odjemalcev bo za toploto meseca decembra 2024 plačalo strošek v višini do 150 evrov. Zmanjšala sta se tudi deleža prejemnikov računov v razredih od 150 do 200 evrov in nad 200 evrov.
Pregled največjih porabnikov toplotne energije v decembru 2024 razkriva, da se njihova poraba, kljub vsem svetovanjem, osveščanju in izvedenim individualnim pogovorom, ni bistveno spremenila. Delovna skupina bo s svojim delom nadaljevala in se bo v kratkem sestala z upravniki večstanovanjskih stavb. Upravniki bodo predstavili že izvedene ukrepe in načrtovane aktivnosti za zmanjšanje stroškov toplote v večstanovanjskih objektih. Organizirali bomo tudi srečanja z občani po krajevnih skupnostih in mestnih četrtih, na katerih jim bomo predstavili rezultate analize delovne skupine in ukrepe, s katerimi lahko znižajo stroške ogrevanja.
V Mestni občini Velenje se zavedamo, da so nekateri stroški v teh zimskih mesecih precej visoki, zato izvajamo številne ukrepe, da našim občankam in občanom pomagamo in prispevamo k bolj kakovostnemu in prijaznemu življenju v naši skupnosti. Za socialno ranljive skupine imamo enkratno denarno pomoč, energijsko toplotni dodatek, pomagamo tudi preko Odbora za pomoč občankam in občanom. V letu 2024 je bilo za enkratno denarno pomoč odobrenih 481 vlog, za njih smo namenili več kot 150 tisoč evrov, za energijski dodatek smo prejeli 321 vlog in zanj namenili skoraj 50 tisoč evrov. Energijsko toplotni dodatek je na voljo tudi v letu 2025; z njim upravičencem krijemo 40 % stroškov dejanske porabe toplote za ogrevanje prostorov, vendar največ do 150 evrov mesečno. Upravičenci so prejemniki enkratne izredne denarne pomoči.
Za občane sta na voljo tudi dva poziva za subvencioniranje zmanjšanja porabe toplotne energije, in sicer za fizične osebe, ki so odjemalci distribucijskega sistema toplote ali zemeljskega plina. Do konca leta je bilo na poziv za vgradnjo termostatskih ventilov izdanih odločb za 12 tisoč evrov.
V februarju bomo objavili razpis za pomoč pri energetski sanaciji stavb preko mehanizma ELENA. V Podnebno-energetski pisarni (Stari trg 11, pep@velenje.si) občanom nudimo brezplačna strokovna svetovanja glede zmanjšanja porabe energije, energetske sanacije objektov in uporabe obnovljivih virov energije. Pripravljamo tudi digitalno orodje, ki bo omogočalo pregled vseh energetskih podatkov Mestne občine Velenje, vključno z energetskimi značilnostmi posameznih objektov, kar bo dodatno pripomoglo k učinkovitejšemu upravljanju energije in ozaveščanju občanov.
Občanke in občane ponovno pozivamo, naj izvedejo ukrepe za zmanjšanje porabe znotraj svojih domov, kar bo pripomoglo k zmanjšanju stroškov družinskih proračunov za ogrevanje. V Mestni občini Velenje si prizadevamo, da bi s skupnimi koraki izboljšali energetsko učinkovitost, znižali stroške ter hkrati prispevali k bolj kakovostnemu in trajnostnemu življenju v naši skupnosti.
Prijazen pozdrav
VIR: Služba za odnose z javnostmi Mestne občine Velenje