Šport

Na posvetu v Mariboru o športu v mestu in državi

Šport je v Sloveniji cenjen, dosega nadpovprečne dosežke, hkrati pa je ena redkih, če ne celo edina stvar, ki nas Slovence povezuje, je na posvetu Šport v Mariboru in Sloveniji, ki je potekal 21. januarja, povedal državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Dejan Židan. Udeleženci so govorili predvsem o strateških usmeritvah v prihodnje.

. . .

Šport je v Sloveniji cenjen, dosega nadpovprečne dosežke, hkrati pa je ena redkih, če ne celo edina stvar, ki nas Slovence povezuje, je na posvetu Šport v Mariboru in Sloveniji, ki je potekal 21. januarja, povedal državni sekretar na ministrstvu za gospodarstvo, turizem in šport Dejan Židan. Udeleženci so govorili predvsem o strateških usmeritvah v prihodnje.

Kot je dejal Židan, so se po analizi stanja na ministrstvu odločili, da na področju športa ni potrebna nobena revolucija, je pa potrebno utrjevati tisto, kar je dobro ter dodatno graditi na tistem, kar manjka.

Javno financiranje športa se je po njegovih besedah v zadnjem desetletju in pol zmanjševalo, sicer ne v absolutnih številkah, a je vmes prišlo do 30-odstotne inflacije. Ob tem je v Sloveniji zadnje čase pogosto primer, da se otroci, tudi tisti najbolj talentirani, lahko s športom ukvarjajo le, če starši zmorejo finančno breme.

Židan se je dotaknil tudi problematike osnovnega šolstva, v katerem imajo dobro razvito mrežo telovadnic in dobre pedagoške kadre, a otroci pridejo prepozno v stik s strokovnjaki s področja športa. Podobno velja tudi za univerzitetni šport, saj se je delež športno aktivnih študentov zelo znižal v primerjavi s stanjem pred desetletji, saj športna vadba na fakultetah ni več obvezna. To naj bi se sicer po njegovi napovedi z novim zakonom o visokem šolstvu znova uredilo.

Glede športne infrastrukture je dejal, da državo in občine čaka velik investicijski napor, zlati v obnovo obstoječih športnih objektov, ki že teče. V tem trenutku po njegovih besedah poteka okoli 140 investicijskih projektov v vrednosti 176 milijonov evrov, pri čemer tudi država sodeluje z več kot 50 milijoni evrov.

Na predlog Olimpijskega komiteja Slovenije (OKS) nameravajo letos povečati število financiranja dela športnih trenerjev, pri čemer bodo prvič občinam pomagali z 20-odstotnim sofinanciranjem, vendar le pod pogojem, da bodo razmerja s trenerji pogodbeno urejena ter da občine zardi tega ne bodo znižale svojega deleža financiranja.

Letos mora država po Židanovih besedah sprejeti tudi desetletni nacionalni program športa, saj se stari, ki je bil realiziran le desetodstotno, zaključuje. Trenutno se zaključuje medresorsko usklajevanje, na podlagi akcijskega načrta pa želijo nekatere zadeve zdaj vendarle zares urediti. Med takimi je tudi podpora vrhunskim športnikom, ko ti zaključijo svoje kariere in takrat ponavadi ugotovijo, da so sami.

Slednje je posebej pozdravila podpredsednica OKS Katja Koren Miklavec, sicer tudi predsednica Zveze mariborskih športnih društev Branik, ki se na olimpijskem komiteju ukvarja prav s to tematiko. Po njenem mnenju je pomembno, da načrtovani karierni center postane sistemska rešitev, pri čemer se ne bi ukvarjal le s športniki, ki zaključujejo kariero, pač pa bi bdel nad potjo vrhunskega športnika vse od takrat, ko aktivno vstopi na športno pot.

Mariborski župan Saša Arsenovič se je dotaknil športne infrastrukture v mestu in pri tem izpostavil tudi zasluge organizacije Ofema leta 2023, zaradi katerega so med drugim prišli tudi do prenovljene atletske, teniške in bazenske infrastrukture. Tudi na Pohorju so v zadnjem obdobju skupaj z državo izvedli za okoli 15 milijonov evrov investicij.

"Šport ni namenjen samemu sebi. Skozi njega nagovarjamo zdravo, trdoživo in aktivno družbo, zato da bi bili tudi v zrelih letih še dolgo zdravi in aktivni," je opomnil Arsenovič. Po njegovih besedah zato v mestu skrbijo za aktivnost tudi najmlajših. Med drugim so na novo uredili 26 lokacij z igrali, tja pa nameščajo tudi fitnese na prostem in naprave za invalide.

Za bogato programsko ponudbo v mestu skrbi Športna zveza Maribor, med drugim pripravlja poletni in zimski športni vikend. Po besedah predsednika Tomaža Barade si želijo čim več mladih in tudi starejših spodbuditi, da bi se ukvarjali s športom. Manj optimističen je glede stanja vrhunskega športa v Mariboru in okolici, v katerega bi bilo po njegovi oceni treba vlagati precej več denarja.

VIR: OKS

. . .

Editor

Avtor pri si24.news