Energetika

Pri določitvi poti razogljičenja Slovenije moramo sodelovati in biti slišani vsi

Predsednik vlade dr. Robert Golob je v sodelovanju z ministrom, pristojnim za energetiko, mag. Bojanom Kumrom gostil strokovni posvet Vizija 2040 – Preskrba Slovenije z električno energijo.

. . .

Datum objave:

22. januar 2025


Avtor:

povzeto po sporočilu za javnost

Avtor fotografij:

Daniel Novakovič


Predsednik vlade dr. Robert Golob je v sodelovanju z ministrom, pristojnim za energetiko, mag. Bojanom Kumrom gostil strokovni posvet Vizija 2040 – Preskrba Slovenije z električno energijo.

Namen prvega posveta predsednika vlade, na katerem so med drugim sodelovali Roman Bernard iz podjetja NGEN, dr. Dejan Paravan iz družbe GEN energija, doc. dr. Žiga Zaplotnik s Fakultete za matematiko in fiziko, mag. Aleksander Mervar iz Elesa, mag. Stane Merše (iz Instituta Jožef Stefan, Dušan Plut iz (Slovenske akademije znanosti in umetnosti, dr. Jonnas Sonnenschein iz Umanotere, dr. Tomaž Štokelj iz HSE in mag. Vekoslav Korošec iz GZS, je bil spodbuditi dialog med strokovnjaki in odločevalci ter prepoznati prednostne naloge na področju energetike za prihodnja leta, s poudarkom na možnih scenarijih za preskrbo Slovenije z električno energijo in ključnih ukrepih za razogljičenje slovenske elektroenergetike do leta 2040.

Predsednik vlade dr. Robert Golob je poudaril, da je razvoj na področju čistih energetskih tehnologij razvoj skorajda najhitrejši. Zato je po njegovem mnenju treba glede teh vprašanj imeti izdelano lastno vizijo in lahko odločitve sprejemamo na podlagi čim širše razprave. S serijo posvetov vlada želi z različnih perspektiv osvetliti in sooblikovati vizijo oskrbe Slovenije z električno energijo do leta 2040. Ključni cilj pa je do leta 2050 v celoti razogljičiti našo družbo. Premier je dodal, da se moramo pri tem odločiti za kombinacijo tehnologij, ki bo dala najboljše rezultate z vidika doseganja okoljskih, družbenih in ekonomskih ciljev.

Ob koncu posveta je premier dr. Robert Golob poudaril pomen strokovne javne razprave in osvetlitev problematike prihodnosti energetike. Kot je poudaril, se pri vsaki odločitvi, tudi v energetiki, močno zaveda pomena ne samo naravoslovcev, ampak tudi družboslovcev in humanistov. Pri odločitvah bomo sodelovali vsi in moramo biti vsi tudi upoštevani. Dodal je, da ima Slovenija v zadnjih letih odlične rezultate na področju zelenega prehoda in ugled na področju OVE, sicer nam ne bi zaupali predsedovanja Mednarodni agenciji za obnovljivo energijo. (pb)

VIR: NAŠ STIK

. . .

Editor

Avtor pri si24.news