Lokalno

Na celjskem Glavnem trgu na ogled fotografska razstava Krajina. Včeraj. Danes? Jutri!

V prostoru začasne rabe GT8, ki se ponaša z nazivom Urbactova dobra praksa, bo do 15. maja na ogled fotografska razstava Krajina. Včeraj. Danes? Jutri!. V svetovnem mesecu krajinske arhitekture so jo pripravili v Društvu krajinskih arhitektov Slovenije v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije in Zavodom Celeia Celje.

. . .

V prostoru začasne rabe GT8, ki se ponaša z nazivom Urbactova dobra praksa, bo do 15. maja na ogled fotografska razstava Krajina. Včeraj. Danes? Jutri!. V svetovnem mesecu krajinske arhitekture so jo pripravili v Društvu krajinskih arhitektov Slovenije v sodelovanju z Zbornico za arhitekturo in prostor Slovenije in Zavodom Celeia Celje.


V aprilu, ko obeležujemo svetovni mesec krajinske arhitekture, so v Društvu krajinskih arhitektov Slovenije pripravili ponovitev razstave Krajina. Včeraj. Danes? Jutri! Razdeljena je na dva dela. Prvi obsega dela iz prvotne razstave iz leta 2019, drugi pa dopolnitev s fotografijami iz Celja in prikazom starih (Stare vedute in fotografije Celja) ter novih podob (avtorice fotografij Klavdije Peperko) istega prostora. Te dokazujejo, da se spreminja tako podoba slovenske krajine koti tudi samega Celja. »Razstava sicer s serijo fotografij, prikazom starih in novih podob istega prostora izpostavlja, da podoba slovenske krajine ni statična, temveč je odraz naravnih danosti in človekovega delovanja in se skozi čas spreminja. Pod vprašaj postavlja enačaj med krajinami v naši zavesti in tistimi, v katerih živimo. Spodbuja nas k razmisleku o dvojnosti, ko po eni strani Slovenijo opredeljujemo kot deželo neprecenljivih krajinskih lepot, na katere se navsezadnje navezuje tudi naša nacionalna identiteta, prostorska realnost pa hkrati marsikje kaže povsem drugačno sliko, tudi izgubljanje kakovosti (teh) krajin. Zato je razstava pomembna za razumevanje nastajanja in spreminja podobe slovenske krajine,« so ob razstavi povedali člani Društva krajinskim arhitektov Slovenije. V slednjem so jo, 30 let po izidu monografije Slovenske krajine, pripravili kot poklon utemeljiteljema slovenske krajinske arhitekture, zaslužnima profesorjema Univerze v Ljubljani, Janezu Marušiču in Dušanu Ogrinu.

Eden glavnih razlogov za obuditev razstave je bila tudi potrditev slovenskega projekta kot zglednega dosežka (angleško exemplary achievement) za nagrado Sveta Evrope za krajino 2023-2024. Gre za projekt Varstvo in razvoj slovenske krajine: Izhodišča za oblikovanje krajinske politike, ki so ga izdelali člani Društva krajinskih arhitektov Slovenije v sodelovanju z IPoP - Inštitut za politike prostora in CIPRA Slovenija. Projekt je nastal v letih 2018/19 in sprožil vključujoč proces priprave rešitev za celovito varstvo, načrtovanje in upravljanje krajine kot podlago za kasnejšo pripravo Krajinske politike Slovenije v skladu z usmeritvami Evropske konvencije o krajini Sveta Evrope.


Fotografska razstava Krajina. Včeraj. Danes? Jutri! bo v prostoru začasne rabe GT8, ki se sicer ponaša z nazivom Urbactova dobra praksa (tega preko programa Interreg podpira Evropska unija) brezplačno na ogled do 15. maja 2025. V Društvu krajinskih arhitektov Slovenije vabijo na vodene oglede, 14. maja 2025 pa tudi na priložnostno srečanje s predstavniki Mestne občine Celje, pristojnega ministrstva in zainteresirano javnostjo.


VIR: Zavod za kulturne prireditve in turizem Celeia Celje

. . .

Editor

Avtor pri si24.news