Lokalno

Tridnevno srečanje partnerjev projekta Danube Dance Alliance v Velenju

Danube Dance Alliance z gibom sodobnega plesa pripoveduje zgodbe preteklosti in v pozabljene objekte s tehnologijo prihodnosti vnaša nove vsebine.

. . .

Danube Dance Alliance z gibom sodobnega plesa pripoveduje zgodbe preteklosti in v pozabljene objekte s tehnologijo prihodnosti vnaša nove vsebine. 


Velenje, 8. maja – V Velenju so se na srečanju partnerjev evropskega projekta Danube Dance Allliance, ki ga je pripravil Festival Velenje, med 6. in 8. majem zbrali predstavniki osmih institucij iz šestih držav, ki sodelujejo v projektu (Slovenija, Hrvaška, Bosna in Hercegovina, Srbija, Bolgarija in Madžarska). Mednarodni projekt Danube Dance Allliance sodobni ples odpelje iz klasičnih središč in ga poveže z arhitekturo, potopitveno tehnologijo ter predvsem skupnostjo. Na petih plesnih predstavah v Trbovljah, Velenju, Svetvinčenatu, Beogradu in Sarajevu občinstvo povabi v opuščen dimnik, opustelo kopališče, premogovniški rov, v park in v naravo ter ga aktivno vključi v sooblikovanje doživetja. S sodobno tehnologijo tke povezave med več kot 11.000 udeleženci. 


Včeraj zvečer je v sklopu projekta v Galeriji Velenje potekala okrogla miza, ki je odprla vprašanje, kaj lahko ples ponudi za višjo kakovost življenja posameznikov in družbe. Svoje poglede so predstavili Kim Komljanec (svetovalka v kabinetu ministrice za kulturo, Ministrstvo za kulturo RS), Gregor Deleja (direktor občinske uprave MO Celje), Nik Rajšek (plesalec in koreograf, Trbovlje; Station Noord, Nizozemska), Nina Mavec Krenker (plesalka in koreografinja, Plesni studio N, Velenje) in Monika Žvikart (SIJ Metal Ravne, del SIJ, d. d.). Okroglo mizo je povezovala Mateja Softić (Zavod Iskriva). Sledilo je odprtje razstave fotografij avtorice Ksenije Mikor, ki Balkan Dance Project skozi fotografsko oko spremlja že vse od začetka. 


Danes pa smo na novinarski konferenci v preddverju Doma kulture Velenje projekt D. Dance Alliance podrobneje predstavili. O projektu so spregovorile Špela Pavli Perko (direktorica Delavskega doma Trbovlje), Mojca Majcen (plesalka in predstavnica projekta Balkan Dance Project), Mateja Softić (soustanoviteljica in partnerka v Zavodu Iskriva) in Barbara Pokorny (direktorica Festivala Velenje). Predstavili smo tudi pet koreografov in režiserko, ki bodo oblikovali predstave: Nik Rajšek v Trbovljah, Maša Kolar v Velenju, Aleksandar Saša Ilić v Beogradu, Ognjen Vučinić v Svetvinčenatu, Branko Mitrović v Sarajevu, v skupno VR izkušnjo pa jih bo povezala Enya Belak. 




Program v Velenju se je danes zaključil s plesno predstavo Plenir, ki je bila premierno predstavljena v Sloveniji, v gib pa ujame kolektivni spomin slovenske Primorske in obudi zgodbe pogumnih primorskih žena - šavrink, kruharic, mlekaric ... V predstavi plešejo Mojca Majcen, Luka Ostrež, Branko Mitrović in Igor Sviderski, koreografijo pa je oblikovala Daša Grgič. Plenir je nastal v produkciji platforme Balkan Dance Project, predstavo pa so si v sklopu kulturne vzgoje Festivala Velenje ogledali tudi velenjski dijaki.


Med majem in septembrom 2025 se bodo v Trbovljah, Velenju, Svetvinčenatu, Beogradu in Sarajevu odvile prve delavnice, ki bodo povezale priznane plesalce z lokalnimi ustvarjalci, umetniki, podjetniki in vsemi, ki bi želeli deliti svoj pogled na nekdanji in sedanji utrip svoje skupnosti. Pet koreografov bo pridobljene podatke in ideje povezalo z gibanjem ter oblikovalo dela, ki bodo sodobni ples umestila v odprte prostore v sozvočju z okolico. Vsaka koreografija bo prilagojena skupnosti, v kateri bo nastala, vseh pet pa bo  povezovala univerzalna rdeča nit. Hkrati bo nastajala plesna predstava v 360° okolju. Sodobna potopitvena tehnologija bo posamezne predstave ponesla med državami ter tako ustvarila globlje razumevanje med kulturami ter pripomogla k večji dostopnosti sodobnega plesa. 


Delavnice bodo potekale od 30. maja do 1. junija na festivalu Solo v Beogradu in Novem Sadu, od 8. do 12. junija na Dnevih sodobnega plesa v Sarajevu, v Svetvinčenatu, od 6. do 12. septembra na Pikinem festivalu v Velenju ter od 17. do 20. septembra na festivalu Speculum Artium v Trbovljah. Končne produkcije bodo na ogled prihodnje leto na že omenjenih festivalih, plesna predstava v 360° okolju pa bo obiskala še dodatnih 10 mest v Podonavju, v Sloveniji tudi Ravne na Koroškem.


V projektu Danube Dance Alliance sodelujejo Delavski dom Trbovlje kot vodilni partner, partnerji Zavod Iskriva, iskrišče za razvoj lokalnih potencialov, Festival Velenje, Kolektiv (Колективът), Zagrebački plesni ansambl, Institut za umetničku igru in Sarajevski Ratni Teatar SARTR, pridruženi partnerji: Europäische Donau-Akademie, Donaubuero, Ars Electronica, MOME Budapest in Stiftung HfG Ulm. Projekt je nastal na pobudo mednarodne plesne platforme Balkan Dance Project v sodelovanju z mrežo New European Bauhaus on the Danube in ga sofinancira Evropska unija v okviru programa Kreativna Evropa. Skupna vrednost projekta je 1.093.783,96 EUR, Evropska unija pa sofinancira 70% in sicer 765.648,77 EUR.



VIR: Festival Velenje




. . .

Editor

Avtor pri si24.news