Sprejeta Uredba o državnem prostorskem načrtu za sončni elektrarni Zlatoličje-Formin je podlaga za izdajo gradbenega dovoljenja, ki ga v Dravskih elektrarnah Maribor pričakujejo do konca leta.
Datum objave:
petek, 09. maj 2025
Avtor:
Brane Janjič
Avtor fotografij:
Arhiv DEM
Sprejeta Uredba o državnem prostorskem načrtu za sončni elektrarni Zlatoličje-Formin je podlaga za izdajo gradbenega dovoljenja, ki ga v Dravskih elektrarnah Maribor pričakujejo do konca leta.
Obstoječim sončnim elektrarnam na brežinah HE Zlatoličje in Formin se bodo kmalu pridružile še nove.
Skupina HSE, katere del so tudi Dravske elektrarne, ima veliko načrtov vezanih na uvajanje obnovljivih virov energije, in sicer v HSE načrtujejo izgradnjo hidroelektrarn na srednji Savi, izgradnjo črpalne hidroelektrarne Kozjak, postavitev večjih vetrnih elektrarn, izrabo geotermalne energije in izkoriščanje sončne energije. Kot pravi izvršni direktor investicij v HSE Miha Pečovnik imajo v skupini HSE pripravljenih celo vrsto zanimivih projektov, ki so usmerjeni k doseganju zastavljenih nacionalnih podnebno-energetskih ciljev in zelenemu prehodu: » se pa pri njihovi izpeljavi precej zatika, predvsem zaradi dolgotrajnih in zapletenih postopkov umeščanja v prostor.«
Kot vse kaže, naj bi se v kratkem premaknilo vsaj pri načrtovani postavitvi sončne elektrarne Zlatoličje-Formin, saj je vlada včeraj zanjo sprejela Uredbo o državnem prostorskem načrtu, ki je podlaga za izdajo gradbenega dovoljenja. Kot so pojasnili na Ministrstvu za naravne vire in prostor, je Uredba o DPN vključevala številne faze usklajevanja, pri čemer so vpletene občine Starše, Hajdina, Gorišnica in Markovci v postopku priprave državnega prostorskega načrta podale pozitivno mnenje. Prav tako pa ni bilo bistvenih pripomb na razgrnjena gradiva s strani zainteresirane javnosti.
Skupna dolžina načrtovanih sončnih panelov, ki jih bodo postavili na dovodnih in odvodnih kanalih HE Zlatoličje in Formin znaša dobrih devet kilometrov, pri čemer njihova moč v samem državnem prostorskem načrtu zaradi napredka tehnologij ni natančno opredeljena, podaja pa robne pogoje za umestitev posegov v prostor, pri čemer je predvidena izhodiščna moč približno 30 MW, ocenjena skupna proizvodnja pa okoli 37 GWh na leto.
VIR: Naš Stik
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

Video utrinki rušitve za nov Kulturno-up...

Zelena luč za sončni elektrarni Zlatolič...

EU stopila naproti avtomobilski industri...

Nova trgovina SPAR partner v Naklem

Družinski dan in trail tek Zelene Doline...

Eurotas hoteli s prenovo hotela Arena do...

Delna in občasna popolna zapora ceste pr...

Gala koncert z legendarnim Vincem Mendoz...

10. KNJIŽNI SEJEM NA ZRAKU
