V organizaciji javne agencije SPIRIT Slovenija v sodelovanju z Združenjem Manager, Veleposlaništvom Republike Slovenije v Tokiu in japonsko agencijo JETRO je danes v Tokiu potekal velik poslovni forum, ki so se ga pod vodstvom predsednika Državnega sveta RS Marka Lotriča udeležila slovenska podjetja.
Tokio, 19. maj 2025 – V organizaciji javne agencije SPIRIT Slovenija v sodelovanju z Združenjem Manager, Veleposlaništvom Republike Slovenije v Tokiu in japonsko agencijo JETRO je danes v Tokiu potekal velik poslovni forum, ki so se ga pod vodstvom predsednika Državnega sveta RS Marka Lotriča udeležila slovenska podjetja. Poslovni forum z naslovom Ustvarjanje novih poslovnih sinergij med Slovenijo in Japonsko – trendi in izzivi avtomobilske industrije je združil slovenska in japonska podjetja, poslovne organizacije ter ključne predstavnike avtomobilske in tehnološke industrije obeh držav. Glavni namen dogodka je bil odpiranje vrat novim poslovnim priložnostim na enem najbolj naprednih in zahtevnih trgov na svetu.
Forum, ki je potekal v hotelu v središču Tokia, je bil posvečen iskanju novih poslovnih priložnosti in razpravi o izzivih prihodnje mobilnosti, avtomobilski industriji 5.0 ter digitalno-zeleni preobrazbi. V imenu Republike Slovenije je forum otvoril predsednik Državnega sveta Marko Lotrič, ki je v svojem nagovoru poudaril pomen poglobljenega gospodarskega sodelovanja med državama ter izpostavil konkretne priložnosti za povezovanje.
V uvodnem govoru je predsednik Lotrič poudaril, da Slovenija z današnjim forumom in obiskom na Japonskem začenja novo poglavje strateškega gospodarskega povezovanja z Azijo. Izpostavil je štiri ključna sporočila:
1. Slovenija kot most med Japonsko in Evropo:
»Naše geografsko in gospodarsko središče v Evropi nas postavlja v vlogo idealnega partnerja za japonska podjetja, ki iščejo vstop na evropski trg – ponujamo stabilnost, znanje in predvidljivo okolje.«
2. Vizija skupne prihodnosti v avtomobilski industriji:
»Slovenski avtomobilski dobavitelji so majhni po velikosti, a veliki po inovativnosti in prilagodljivosti. Skupaj lahko razvijamo pametne, trajnostne in varne mobilnostne rešitve prihodnosti.«
3. Primer dobrega sodelovanja: projekt ELES–NEDO:
Lotrič je posebej izpostavil uspešen primer sodelovanja med slovenskim elektroenergetskim operaterjem ELES in japonsko agencijo NEDO pri razvoju pametnega elektroenergetskega omrežja – kot dokaz zaupanja in potenciala za sodelovanje tudi na področju energetske tranzicije.
4. Skupne vrednote kot temelj dolgoročnega partnerstva:
»Slovenija in Japonska delita zavezanost tehnološki odličnosti, spoštovanju okolja in dolgoročnemu razmišljanju. Gradimo odnose na zaupanju – in to je največji kapital prihodnosti.«
Dr. Iztok Seljak, predsednik Združenja Manager, koordinator slovenske avtomobilske industrije in član uprave družbe Hidria, je v svojem govoru izpostavil nujnost strateškega premisleka o prihodnosti evropsko-japonskega gospodarskega sodelovanja. Spomnil je, da sta bila Evropa in Japonska še nedavno vodilni globalni sili, a sta ju v zadnjem desetletju prehiteli drugi tekmici. »Če želimo znova prevzeti vodilno vlogo, se moramo predrugačiti – vrniti h koreninam, k našim osnovnim vrednotam in k tistemu, kar najbolje znamo,« je poudaril. Po njegovem mnenju je čas, da nehamo zgolj slediti svetovnim trendom in začnemo ponovno postavljati standarde in ustvarjati prihodnost sami – samozavestno, inovativno in usmerjeno v lastno vizijo razvoja.
V nadaljevanju je slovensko poslovno in investicijsko okolje prisotnim predstavil dr. Zoran Stamatovski, iz SPIRIT Slovenija, ki je poudaril, da je Slovenija za japonske partnerje zanimiva kot stabilno, odprto in visoko inovativno okolje s strateško lego v osrčju Evrope, dobro razvito infrastrukturo in dostopom do evropskega trga, hkrati pa kot država z izjemnim znanjem na področjih, kot so zelene tehnologije, napredna proizvodnja in robotika.
Uradni del foruma je zaključil veleposlanik Republike Slovenije na Japonskem Jurij Rifelj, ki je v svojem govoru poudaril, da so bilateralni odnosi med Slovenijo in Japonsko odlični, z živahnim in rednim političnim dialogom na visoki ravni. Obe državi povezuje skupno razumevanje pomembnosti ohranjanja multilateralnega svetovnega reda, kar se odraža v enakomiselnem pristopu k globalnim izzivom. Veleposlanik je izpostavil, da sodelovanje med državama ne temelji na velikosti trgov, temveč na kakovosti rešitev in zaupanju – Slovenija lahko Japonski ponudi visokokakovostno znanje, vrhunske inženirje in inovativne tehnološke rešitve. Obe državi si delita tudi vrednote varnosti, stabilnosti in zanesljivosti, kar krepi temelje za dolgoročno gospodarsko sodelovanje. Kot primer kulturne povezave je omenil tudi napovedano gostovanje Slovenske filharmonije na Japonskem, kar dodatno potrjuje trdno prijateljstvo in raznoliko sodelovanje med državama.
V okviru obiska se bodo predstavniki slovenskega gospodarstva srečali s potencialnimi japonskimi partnerji, obiskali podjetja v Tokiu in Osaki ter si v drugem delu obisku ogledali slovenski paviljon na svetovni razstavi EXPO 2025 Osaka, ki že zdaj velja za ključno globalno stičišče inovacij in vizij prihodnosti.
Delegacijo sestavljajo vodilna slovenska podjetja iz različnih panog – od avtomobilske industrije do visokih tehnologij. »Japonska ni samo tehnološka velesila, ampak tudi strateški trg, kjer kakovost, inovacije in dolgoročni odnosi štejejo največ. Z delegacijo postavljamo temelje za bolj prepoznavno, samozavestno in trajnostno prisotnost slovenskega gospodarstva v regiji,« so prepričani udeleženci delegacije na Japonsko.
Več informacij o gospodarskih aktivnostih Slovenije v času svetovne razstave EXPO 2025 Osaka je na voljo na: www.exposlovenia.eu
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

Kontron in ameriški NT Fiber obeležujeta...

Prostovoljstvo: Zgodbe, ki navdihujejo....

Tudi letos bomo na Ljubljanici veslali z...

Podjetje SiDG išče kadrovske okrepitve

Na poslovnem forumu v Tokiu o novih sine...

Predsednik Državnega sveta RS Marko Lotr...

Ob svetovnem dnevu čebel v Ivančni Goric...

Tudi Nemčija ni več proti jedrski energi...

Poseben dan za TE-TOL: Delež premoga le...
