Po poročanju Financial Times Namčija ne bo več ovirala francoskih prizadevanj za pravno izenačenje jedrske energije z obnovljivimi viri v zakonodaji EU. Čeprav nemški kancler Friedrich Merz ne načrtuje ponovnega zagona starih reaktorjev, je jasno, da je jedrski energiji naklonjen.
Datum objave:
torek, 20. maj 2025
Avtor:
Mare Bačnar
Po poročanju Financial Times Namčija ne bo več ovirala francoskih prizadevanj za pravno izenačenje jedrske energije z obnovljivimi viri v zakonodaji EU. Čeprav nemški kancler Friedrich Merz ne načrtuje ponovnega zagona starih reaktorjev, je jasno, da je jedrski energiji naklonjen.
Nemčija odpravlja blokado jedrske energije: preobrat Merzove vlade omogoča energetski zavezništvo s Francijo
Kot je včeraj poročal Financial Times, tudi Nemčija opušča dolgoletno nasprotovanje jedrski energiji, kar predstavlja prvi konkreten znak približevanja Franciji pod novo konservativno vlado kanclerja Friedricha Merza. Berlin naj bi tako Parizu sporočil, da ne bo več oviral francoskih prizadevanj za pravno izenačenje jedrske energije z obnovljivimi viri v zakonodaji EU.
Sprememba nemškega stališča prihaja v trenutku, ko kancler Merz razmišlja o vključitvi Nemčije v francoski jedrski obrambni ščit kot zaščito pred morebitno prihodnjo rusko agresijo. »Zdaj smo končno pripravljeni govoriti s Francijo o jedrskem odvračanju za Evropo. Bolje pozno kot nikoli,« je dejal nemški uradnik.
Evropa je jedrski energiji naklonjena vedno bolj
To novo zavezništvo na področju energije in varnosti so pozdravili tudi analitiki. Guntram Wolff iz bruseljskega think-tanka Bruegel je poudaril: »To je dobrodošlo približevanje, ki bo poenostavilo energetsko vprašanje znotraj EU. Politično Merz razmišlja tudi o jedrskem dežniku.«
Merz je že v volilni kampanji ostro kritiziral izstop Nemčije iz jedrske energije leta 2011, ki ga je izvedla njegova strankarska tekmica Angela Merkel. Po njegovem mnenju je Nemčija s tem izgubila vir »cenovno ugodne in zanesljive elektrike«. Kritičen je bil tudi do kanclerja Scholza, ki je zaprl zadnje tri jedrske elektrarne kljub visokim cenam energije. Čeprav Merz ne načrtuje ponovnega zagona starih reaktorjev, zagovarja vlaganja v prihodnostne tehnologije, kot so mali modularni reaktorji (SMR) in jedrska fuzija – tehnologija, ki »ne proizvaja dolgoživega radioaktivnega odpada.«
Preobrat Berlina temelji tudi na spremenjeni realnosti evropskega energetskega trga. Po ruski invaziji so cene plina dosegle rekordne ravni, kar je povzročilo preporod zanimanja za jedrsko energijo. Več držav, kot so Nizozemska in Belgija, se je odmaknilo od načrtovanega zaprtja jedrskih reaktorjev. Avstrija ostaja edina članica EU, ki še vedno odločno nasprotuje jedrski energiji.
Pismo 12 članic EU so uniji napisali pismo
V pismu Evropski komisiji, ki ga je videl Financial Times, so ministri iz 12 držav članic, ki uporabljajo jedrsko energijo, zapisali, da je »nujno, da EU prizna komplementarno naravo jedrske in obnovljive energije.« Pozvali so tudi k posodobitvi pregleda stanja jedrskega sektorja v EU, kar bi odprlo pot državni pomoči za jedrske projekte ter »poslalo jasen signal podjetjem in vlagateljem o prednostih jedrske energije.«
Francoski predsednik Emmanuel Macron je med Merzovim obiskom v Parizu 7. maja jasno podprl nov pristop: »Za zagotovitev naše energetske suverenosti ob spoštovanju nacionalnih odločitev pozivamo k odpravi vse diskriminacije na evropski ravni proti nizkoogljičnim virom energije, ne glede na to, ali gre za jedrsko ali obnovljivo energijo.«
Nova drža Nemčije pomeni, da bo zdaj tudi vodik, proizveden z uporabo jedrske energije, obravnavan enakovredno kot vodik, pridobljen iz vetra ali sonca. Kot je zaključil francoski uradnik: »To pomeni, da bo tema energije postala v EU precej lažja.«
VIR: Naš Stik
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

Kontron in ameriški NT Fiber obeležujeta...

Prostovoljstvo: Zgodbe, ki navdihujejo....

Tudi letos bomo na Ljubljanici veslali z...

Podjetje SiDG išče kadrovske okrepitve

Na poslovnem forumu v Tokiu o novih sine...

Predsednik Državnega sveta RS Marko Lotr...

Ob svetovnem dnevu čebel v Ivančni Goric...

Tudi Nemčija ni več proti jedrski energi...

Poseben dan za TE-TOL: Delež premoga le...
