Energetika

Selnica ob Dravi prižgala rdečo luč za ČHE Kozjak

Na zboru občanov Občine Selnica ob Dravi so se krajani soglasno izrekli proti načrtovani gradnji ČHE Kozjak. V Dravskih elektrarnah Maribor obžalujejo, ker niso bili povabljeni na zborovanje, da bi lahko predstavili celovite informacije in izražajo upanje v nadaljevanje konstruktivnega dialoga, saj gre za projekt širšega nacionalnega pomena.

. . .

Avtor: Brane Janjič

Avtor fotografij: Arhiv DEM

Županja dr. Vlasta Krmelj je zbor občanov sklicala na pobudo tamkajšnje civilne iniciative, ki naj bi, kot je bilo zapisano na vabilu, na zboru predstavila tematiko in vsebino, ki jo skrbi, nanaša pa se na poplavno varnost, potek povezovalnega daljnovoda, transportne poti v času gradnje in ustrezne odškodnine. Na zboru naj bi oblikovali tudi stališča do omenjenih zahtev civilne iniciative, a do tega potem ni prišlo in so se navzoči občani na koncu zgolj izrekli proti projektu ČHE Kozjak. 

Dravske elektrarne: Na zboru so bile podane nepopolne in zavajajoče informacije

Na dogajanje na zboru občanov občine Selnica ob Dravi so se odzvali tudi v Dravskih elektrarnah Maribor, kjer so izrazili presenečenje, saj skušajo glede projekta ČHE Kozjak že od začetka vse vpletene deležnike celovito informirati s potekom priprave projekta, ter hkrati tudi obžalovanje, ker niso bili povabljeni na zbor občanov, da bi lahko podali celovite informacije.
V Dravskih elektrarnah poudarjajo, da je tehnologija črpalnih hidroelektrarn preverjena, zanesljiva in v uporabi po vsem svetu, pri čemer gre za globalno uveljavljeno rešitev za shranjevanje energije, ki jo poznamo tudi v Sloveniji, kjer je primer dobre prakse ČHE Avče, ki uspešno obratuje že več kot desetletje. »Očitki, ki se pojavljajo v javnosti, da v tujini ni primerov črpalnih hidroelektrarn v bližini poseljenih območij, nikakor ne držijo. ČHE Goldisthal v Nemčiji in ČHE Dlouhé Stráně na Češkem sta le dva primera sodobnih objektov, umeščenih v neposredno bližino naselij, ki sobivajo z lokalnim okoljem. Ti primeri potrjujejo, da je takšne objekte mogoče varno, trajnostno in v sodelovanju s skupnostjo umestiti v prostor,« pravijo v Dravskih elektrarnah.

Gre za nepotrebno strašenje ljudi

V Dravskih elektrarnah odločno zavračajo očitke, da naj bi kot investitor ignorirali pobude iz lokalnega okolja in dodajajo, da bi lahko na zboru, kamor pa žal niso bili povabljeni, predstavili dejstva in strokovne odgovore na morebitna vprašanja krajanov.« Namesto dialoga se je ustvaril prostor za širjenje napačnih in zavajajočih informacij ter nepotrebno strašenje ljudi. Verjamemo, da bi se temu lahko izognili in da bi razprava ob predstavitvi vseh argumentov potekala v drugačnem duhu ter z drugačnimi zaključki.«
V Dravskih elektrarnah ob tem še dodajajo, da so na nedavnem sestanku v Selnici ob Dravi sprejeli vse pobude skupine gospodarstvenikov, jih jasno zabeležili in se zavezali k ukrepanju. Na podlagi njihovih pobud so sprožili postopke za naročilo dodatnih neodvisnih strokovnih študij, in sicer o varnosti akumulacijskega jezera (poplavna in potresna varnost), o možnosti delne izvedbe kablovoda na trasi daljnovoda ter o alternativah transportnih poti. Prav tako pa so se dogovorili, da bodo predstavniki omenjene skupine vključeni v pripravo študij, kar presega običajne prakse v Sloveniji, spodbuja neodvisnost in kaže na zavezanost družbe transparentnosti in sodelovanju.

Vse dokončne študije bodo javno dostopne

Kot pravijo v Dravskih elektrarnah, pri pripravi projekta sodelujejo številni neodvisni strokovnjaki iz Slovenije in tujine. Doslej je bilo izvedenih že osemnajst strokovnih študij in raziskav, vezanih na daljnovodno povezavo, ter deset, ki se nanašajo na transportne rešitve in akumulacijsko jezero.. Številne strokovne podlage so glede na fazo projekta še v pripravi, doslej pa je bilo zaključenih že več kot devetdeset različnih strokovnih podlag. Te bodo predstavljale osnovo za pripravo presoje vplivov na okolje, ki je v skladu z veljavno zakonodajo naslednji korak v postopku priprave projekta. Takrat bodo vse raziskave – skupaj z njihovimi rezultati – tudi javno objavljene in predstavljene tudi vsem prebivalcem območja, kamor je umeščena ČHE Kozjak.


Naslovna slika: Simulacija pogleda na akumulacijo ČHE Kozjak.

VIR:: Naš stik


. . .

Editor

Avtor pri si24.news