Na mednarodni konferenci Dnevi korporativne varnosti sta predstavnika družbe Eles predstavila uporabo umetne inteligence za zaznavanje in avtomatiziran odziv na kibernetske grožnje ter za napoved odjema električne energije in zajemanje in pregledovanje satelitskih posnetkov.
Avtor: Nadja Novak
Na konferenci so sodelovali tudi strokovnjaki družbe Eles. Mag. Venčeslav Perko in Urban Bavčar sta predstavila, kako v okviru varnostno-operativnega centra slovenske elektroenergetike za zaznavanje in avtomatiziran odziv na kibernetske grožnje uvajajo umetno inteligenco ter kako za napoved odjema električne energije in zajemanje in pregledovanje satelitskih posnetkov razvijajo model in orodje, ki uporabljata umetno inteligenco.
Umetna inteligenca kot pomoč v varnostno operativnem centru slovenske elektroenergetike
Električna energija mora biti uporabnikom na voljo ves čas in izpadi niso sprejemljivi. Tudi zato zakonodaja sistemskim operaterjem elektroenergetskih omrežij predpisuje stroge zahteve za zagotavljanje kibernetske varnosti. Pri izpolnjevanju omenjenih zahtev se srečujejo s številnimi izzivi – na eni strani s pomanjkanjem osebja in znanja ter na drugi z zaznavanjem kibernetskih groženj v realnem času, določanjem prioritet in pravočasnim ukrepanjem.
Varnostno operativni center (VOC) je bil v investicijski načrt družbi Eles umeščen že leta 2018, ustanovljen pa je bil leta 2022. Elektrodistribucijska podjetja so svoj VOC ustanovila 2019 v podjetju Informatika. Kljub vzpostavljenima VOC so obstajale pomanjkljivosti, ki so si jih vključeni deležniki prizadevali odpraviti. Eden izmed korakov je bilo oblikovanje evropskega projekta ALiEnS-SOC, ki bo z uvajanjem inovativnih sistemov in orodij v slovenskem elektroenergetskem sektorju prispeval k učinkovitejšemu predvidevanju, zaznavanju in nevtralizaciji kibernetskih groženj. Ob tem projekt predstavlja tudi vzvod za vzpostavitev VOC slovenskega elektroenergetskega sektorja, je poudaril mag. Venčeslav Perko, koordinator omenjenega projekta.
Z uvajanjem umetne inteligence v delovanje VOC bodo po besedah Perka izboljšali zaznavanje groženj, saj bo umetna inteligenca s strojnim učenjem vzorcev lažje prepoznavala anomalije, in skrajšali odzivni čas, saj bodo določeni obrambni ukrepi, kot so blokade naprav in omejevanje dostopov, potekali avtomatizirano. Z analizo trendov in ranljivosti ipa bodo lahko tudi zboljšali predvidevanje napadov. Pomemben del uvajanja umetne inteligence je tudi kognitivno povezovanje in izmenjava podatkov z drugimi VOC in s tem gradnja širše kibernetske slike elektroenergetskega sistema.
Natančnejše napovedovanje odjema in učinkovitejše načrtovanje vzdrževanja infrastrukture ob pomoči umetne inteligence
Krepitev kibernetske varnosti seveda ni edino področje, na katerem v elektroenergetiki testirajo uvajanje umetne inteligence. V okviru evropskega projekta Sunrise, ki je namenjen vzpostavitvi aktivnega sodelovanja partnerjev s ključnih področij kot so energetika, telekomunikacije, transport, vodovod in zdravstvo ter razvoju orodij, ki bodo v primeru novo-nastale pandemije ali drugih kriznih situacij služile nemotenemu obratovanju partnerjev na njihovih področjih delovanja, je družba Eles vključena v razvoj modela za napoved odjema električne energije in orodja za zajemanje in pregledovanje satelitskih posnetkov, ki uporabljata umetno inteligenco.
Drugo orodje, ki ga v okviru projekta razvija Eles, je orodje za zajemanje in pregledovanje satelitskih posnetkov, ki bo iz vesolja zajemalo slike infrastrukture in pomagalo pri odkrivanju sprememb na terenu, kot so npr. nedovoljena pozidava območja v bližini daljnovodov ali previsoka vegetacija v območju trase daljnovoda. Podatke bo orodje obdelalo, analize pa bodo v pomoč zaposlenim pri načrtovanju vzdrževanja. »Na ta način bomo lahko izboljšali učinkovitost in varnost upravljanja infrastrukture brez potrebe po stalnih terenskih pregledih,« pravi Bavčar.
Uporaba dronov za odkrivanje napak na elektroenergetski infrastrukturi
Pomemben del aktivnosti družbe Eles je v okviru projekta Sunrise namenjen tudi testiranju uporabe dronov. V prvem pilotu, ki so ga že izvedli, so droni, opremljeni s kamerami in senzorji, leteli v bližini daljnovodov in zajemali podrobne vizualne in termografske podatke. »Te podatke bomo uporabili za zaznavanje težav kot so korozija, pregrevanje ali fizične poškodbe, ki jih je s tal težje opaziti. Zbrani podatki bodo služili za določanje prioritet pri popravilih, pomagali zaposlenim pri učinkovitejšem načrtovanju potrebnih vzdrževalnih del ter s tem prispevali k zmanjševanju tveganja izpadov,« o koristih uporabe dronov razlaga Bavčar. Tako kot s pomočjo satelitskih posnetkov bodo tudi s pomočjo dronov v Elesu omogočili varnejši in stroškovno učinkovitejši pregled infrastrukture v bistveno krajšem času.
»Tehnologija omogoča hitro zaznavo odstopanj, samodejno poročanje ter prostorsko-časovno usmerjeno ukrepanje, vendar so interpretacija podatkov, razumevanje konteksta in presoja nujno še vedno v rokah izkušenih strokovnjakov,« je prepričan Bavčar.
VIR: Naš stik
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

Predsednik Državnega sveta RS Marko Lotr...

Največ kontejnerjev z ene ladje doslej

Slovenske Konjice tudi v 2025 prostovolj...

Vabilo na delavnico - SKRITI POTENCIALI...

Umetna inteligenca napoveduje odjem in š...

Selnica ob Dravi prižgala rdečo luč za Č...

SPAR širi svojo lokalno mrežo trgovin: o...

AIPA intervju z Uršo Menart: Ni boljšega...

Zakaj je zdravje naša skupna odgovornost...
