Splošno

Globalna precepljenost otrok stabilna

Več kot 14 milijonov dojenčkov ostaja necepljenih

. . .

ŽENEVA/NEW YORK, 15. JULIJ 2025 – Leta 2024 je 89 odstotkov dojenčkov po svetu – oz. približno 115 milijonov – prejelo vsaj en odmerek cepiva proti davici, tetanusu in oslovskemu kašlju (DTP), 85 odstotkov oz. približno 109 milijonov pa je prejelo vse tri odmerke, kažejo novi podatki o nacionalni precepljenosti, ki sta jih danes objavila UNICEF in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO). 

V primerjavi z letom 2023 je lani približno 171.000 otrok več prejelo vsaj eno cepivo, milijon otrok več pa je prejelo celotno serijo treh odmerkov DTP. Čeprav so dosežki skromni, kažejo na nadaljnji napredek držav, ki si prizadevajo za zaščito otrok, čeprav se soočajo z vse večjimi izzivi. Še vedno pa je lani skoraj 20 milijonov dojenčkov zamudilo vsaj en odmerek cepiva proti DTP. To vključuje 14,3 milijona otrok, ki niso prejeli niti enega samega odmerka cepiva, kar predstavlja 4 milijone več otrok kot je opredeljeno v cilju za leto 2024, vezanem na doseganje ciljev Programa cepljenja 2030. Hkrati je to 1,4 milijona več otrok kot v letu 2019, ki je bilo izhodišče za merjenje napredka. 

“Cepiva rešujejo življenja in pomagajo posameznikom, da izpolnijo svoj polni potencial, prav tako pa tudi družinam, skupnostim, gospodarstvu in narodom,“ je povedal dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus, generalni direktor WHO. “Spodbudno je, da se število cepljenih otrok še naprej povečuje, čeprav nas do cilja čaka še veliko dela. Drastično zmanjšanje humanitarne pomoči skupaj z napačnimi informacijami o varnosti cepiv grozi, da bo izničilo desetletja napredka. Svetovna zdravstvena organizacija ostaja zavezana sodelovanju s partnerji pri podpori državam pri razvoju lokalnih rešitev in povečanju domačih naložb, da bi vsem otrokom zagotovili dostop do cepiv, ki rešujejo življenja." 

Otroci pogosto ostajajo necepljeni ali premalo cepljeni zaradi kombinacije različnih dejavnikov, kot so omejen dostop do storitev cepljenja, motena oskrba z zalogami cepiv, konflikti in nestabilnost ali širjenje napačnih informacij o cepivih.  

Dostop do cepiv ostaja neenak 
Od leta 2019 podatki iz 195 držav kažejo, da je 131 držav s prvim odmerkom DTP oskrbelo vsaj 90 % otrok, vendar pri širjenju te skupine ni bilo bistvenih premikov. Med državami, ki so leta 2019 dosegle manj kot 90 % otrok, jih je le 17 v zadnjih petih letih uspelo povečati stopnjo pokritosti. Medtem se je v 47 državah napredek ustavil ali poslabšal. Med njimi je 22 držav, ki so leta 2019 dosegle in presegle 90-odstotni cilj, vendar se je ta od takrat zmanjšal. 

Podatki kažejo, da lahko konflikti in humanitarne krize hitro ogrozijo napredek pri cepljenju. Četrtina vseh dojenčkov na svetu živi v zgolj 26 državah, ki jih zaznamujejo nestabilnost, konflikti ali humanitarne krize, a prav ti otroci predstavljajo kar polovico vseh necepljenih otrok na svetu. Zaskrbljujoče je, da se je v polovici teh držav število necepljenih otrok močno povečalo – s 3,6 milijona leta 2019 na 5,4 milijona leta 2024, kar poudarja nujnost vključevanja cepljenja v humanitarne odzive. 

Pokritost s cepljenjem v 57 državah z nizkimi dohodki, ki jih podpira zavezništvo za cepiva Gavi, se je v zadnjem letu izboljšala in se je zmanjšala za približno 600.000 necepljenih in premalo cepljenih otrok. Čeprav države, ki jih podpira Gavi, ščitijo več otrok pred več boleznimi kot kdaj koli prej, pa zaradi konfliktov in rasti prebivalstva še vedno obstajajo veliki izzivi. Hkrati se v državah z višjimi srednjimi in visokimi dohodki, ki so doslej ohranjale vsaj 90-odstotno pokritost, pojavljajo znaki zaostajanja. Že majhno zmanjšanje obsega cepljenja lahko dramatično poveča tveganje za izbruh bolezni in dodatno obremeni že tako preobremenjene zdravstvene sisteme. 

“Dobra novica je, da nam je uspelo s cepivi, ki rešujejo življenja, precepiti več otrok. Vendar je na milijone otrok še vedno brez zaščite pred boleznimi, ki jih je mogoče preprečiti, kar bi nas moralo vse skrbeti,” je povedala Catherine Russell, UNICEF-ova izvršna direktorica. “Zdaj moramo odločno ukrepati, da premagamo ovire, kot so zmanjševanje proračunov za zdravstvo, krhki zdravstveni sistemi, širjenje napačnih informacij in omejen dostop do pomoči potrebnih zaradi spopadov. Noben otrok ne bi smel umreti zaradi bolezni, ki jo znamo preprečiti.” 

Širjenje zaščite pred boleznimi, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem  
Kljub tem izzivom države – zlasti tiste, ki jih podpira Gavi – še naprej uvajajo in širijo cepiva, vključno s cepivi proti HPV, meningitisu, pnevmokoknim boleznim, otroški paralizi in rotavirusom. Na primer, zaradi obsežnega nacionalnega širjenja cepljenja proti HPV in prizadevanj za oživitev cepljenja v državah, ki so cepivo že uvedle, se je v zadnjem letu globalna precepljenost povečala za 4 odstotke. Leta 2024 je 31 odstotkov upravičenih mladostnic po vsem svetu prejelo vsaj en odmerek cepiva proti HPV - večina odmerkov je bila uvedena v državah, ki uporabljajo shemo z enim odmerkom. Čeprav je to daleč od cilja 90-odstotne pokritosti do leta 2030, je to znatno povečanje glede na 17-odstotno pokritost v letu 2019.     

“Leta 2024 so države z nižjimi dohodki zaščitile več otrok kot kdaj koli prej, pri čemer se je stopnja pokritosti povečala pri vseh cepivih, ki jih podpira Gavi,” je povedala dr. Sania Nishtar, izvršna direktorica zavezništva za cepiva Gavi. “Vendar pa rast prebivalstva, nestabilnost in konflikti predstavljajo velike ovire za doseganje enakosti, zaradi česar so najbolj ranljivi otroci in skupnosti izpostavljeni tveganju. Nadaljnja zavezanost vlad in partnerjev bo ključnega pomena za reševanje življenj in zaščito sveta pred nevarnostmi nalezljivih bolezni.” 

V 2024 se je izboljšala tudi pokritost proti ošpicam, saj je 84 odstotkov otrok prejelo prvi odmerek, 76 odstotkov pa drugega, kar je nekoliko več kot leto prej. Ocenjuje se, da je bilo leta 2024 doseženih 2 milijona več otrok, vendar je ta pokritost daleč od 95-odstotne, ki je potrebna v vsaki skupnosti za preprečevanje izbruhov. Več kot 30 milijonov otrok ostaja nezadostno zaščitenih. Posledično se povečuje število držav, ki se soočajo z obsežnimi in motečimi izbruhi nalezljivih bolezni. Leta 2024 se je število držav z velikimi izbruhi ošpic oz. izbruhi, ki močno obremenjujejo zdravstvene sisteme, povečalo na 60, kar je skoraj dvakrat več kot leta 2022, ko jih je bilo 33.

Obljuba o zaščiti vsakega otroka je ogrožena  
Čeprav je povpraševanje skupnosti po cepljenju otrok še vedno veliko in se zaščita pred več boleznimi širi, najnovejše ocene opozarjajo na zaskrbljujoč trend. Pomanjkanje nacionalnih in svetovnih finančnih sredstev, vse večja nestabilnost po svetu in naraščanje širjenja napačnih informacij o cepljenju grozijo, da bodo še bolj zaustavili ali celo obrnili napredek, kar bi pomenilo tveganje za povečanje števila hudih bolezni in smrti zaradi bolezni, ki jih je mogoče preprečiti s cepljenjem. 

UNICEF in WHO pozivata vlade in ustrezne partnerje: 
- Zapolniti je treba vrzel v financiranju za naslednji strateški cikel programa Gavi (2026-2030) za zaščito milijonov otrok v državah z nižjimi dohodki in globalno zdravstveno varnost. 
- Okrepiti je treba cepljenje v konfliktnih in nestabilnih okoljih, da bi dosegli več necepljenih otrok in preprečili izbruhe smrtonosnih bolezni. 
- Dajati je treba prednost lokalno vodenim strategijam in domačim naložbam ter cepljenje vključiti v primarne zdravstvene sisteme, da bi odpravili neenakosti. 
- Zmanjšati je treba širjenje napačnih informacij o cepljenju in še povečati uporabo cepiv s pristopi, ki temeljijo na dokazih. 
- Za učinkovite programe cepljenja je treba investirati v boljše podatkovne sisteme in sisteme za nadzor nad boleznimi. 

UNICEF Slovenija z donacijami omogoča cepljenje najranljivejših otrok
UNICEF Slovenija zbira donacije za cepljenje otrok v državah v razvoju. Pomagati je mogoče s poslanim SMS-om s ključno besedo OTROCI10 na 1919 (darujete 10 evrov) ali preko spleta.  

Donacije zbirajo tudi preko dobrodelnega projekta UNICEF-ove punčke iz cunj. Punčke iz cunj, ki jih izdelujejo prostovoljke iz vse Slovenije, si je mogoče izbrati na www.punckeizcunj.si, z donacijo pa se zagotovi cepljenje enega otroka proti osmim nalezljivim boleznim v državah v razvoju. S projektom Punčka iz cunj so samo v Sloveniji omogočili cepljenje že več kot 22.000 otrok v državah v razvoju. 

Foto: Mahmoud, zdravstveni delavec v oddaljeni lokalni skupnosti Agig v zvezni državi Rdeče morje v Sudanu, s svojo terensko ekipo mesečno obiskuje odmaknjene vasi v dolini Barqiq in izvaja rutinsko cepljenje otrok. Otrok na fotografiji je prejel cepivo proti otroški paralizi in vitamin A. Dolina Barqiq je več kot 40 kilometrov oddaljena od središča lokalne skupnosti Agig. Pot do tja se začne z avtomobilom in nadaljuje s kamelami in z osli. © UNICEF/UNI563016/Elfatih


Avtor: Uredništvo

. . .

Editor

Avtor pri si24.news