Splošno

Okoli 50 brigadirjev začenja 26. Študentsko delovno brigado v Osilnici

V petek, 18. julija 2025 se v občini Osilnica začenja že 26. Študentska delovna brigada ŠOUM, ki jo vse od njenega začetka izvaja Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM).

. . .

V petek, 18. julija 2025 se v občini Osilnica začenja že 26. Študentska delovna brigada ŠOUM, ki jo vse od njenega začetka izvaja Študentska organizacija Univerze v Mariboru (ŠOUM). Okoli 50 študentov ter drugih prostovoljcev bo vse do 26. julija opravljalo različna opravila in sicer na več kot desetih deloviščih. V vseh letih je projekt postal simbol prostovoljstva v Sloveniji in med mladimi ohranja ozaveščenost pomoči potrebnim.

Že vse od leta 1999 se med poletnimi počitnicami na pobudo ŠOUM vsako leto na Študentski delovni brigadi zbere okoli 50 študentov, ki so pripravljeni prostovoljno pomagati pomoči potrebnim. Pomoč nudijo prebivalcem krajev, ki so jih prizadele naravne nesreče ali pa so demografsko ogroženi.

Študentska delovna brigada je največji prostovoljni projekt Študentske organizacije Univerze v Mariboru in se je v zadnjih letih močno zasidrala med največje prostovoljne dogodke v Sloveniji. Doslej je na Študentskih delovnih brigadah sodelovalo že preko 1350 študentov, skupaj pa so opravili več kot 75.000 prostovoljnih ur.

Kaj bodo delali?

Tokrat se Študentska delovna brigada odpravlja v občino Osilnica, kjer je prvič gostovala že leta 2002. Občina Osilnica je po številu prebivalstva najmanjša občina v Sloveniji. Na kvadratnem kilometru živi le okoli 10 prebivalcev. Ima 19 naselij, med katerimi je občinsko središče naselje Osilnica. Osilnica je znana tudi po tem, da tamkaj deluje najmanjša šola v Sloveniji.

Prostovoljci se bodo med drugim lotili naslednjih opravil:

  • obnova lesenega paviljona;
  • obnova mostov in pomola;
  • obrez dreves na poti na Sv. Ano;
  • brušenje, barvanje in obnova miz ter klopi ob cestah;
  • obnova košev za smeti ob cestah;
  • čiščenje lesenega kipa Petra Klepca, ki je simbol Osilniške doline;
  • izkopavanje ter odstranjevanje invazivnih vrst rastlin;
  • čiščenje ter obnova mostu čez potok Belica;
  • čiščenje ter urejanje poti do plezališča;
  • markiranje planinskih poti v sodelovanju s Planinsko zvezo Slovenije;
  • pomoč starejšim in onemoglim domačinom pri vsakdanjih opravilih (priprava drv za kurilno sezono, praznjenje sob in garaž, beljenje bivalnih in nebivalnih prostorov …) ter
  • potencialna druga dela, ki jih bodo tekom dogodka identificirali skupaj s predstavniki Občine Osilnica.

Kako poteka brigadirski dan?

Prostovoljci se vstajajo ob 7. uri, po zajtrku pa se odpravijo na delovišča po vnaprej razdeljenih skupinah. Delo traja večinoma med 8. in 15. uro, po potrebi pa katera od skupin z delom podaljša. V popoldanskem času so za prostovoljce pripravljene različne aktivnosti: od skupnega druženja v brigadirskem kampu, do ogledov znamenitosti v kraju in druženja z domačini.

Vsi prostovoljci spijo v šotorih, ki jih že pred dogodkom postavi organizacijska ekipa ŠOUM. S pomočjo Slovenske vojske je postavljen tudi veliki štabni šotor, ki služi kot skupni prostor za vse obroke ter druženje.

Zala Urbanija, predsednica ŠOUM: »S projektom spodbujamo prostovoljstvo med študenti, pomembno pa je tudi druženje, saj se tu sklenejo prijateljstva, ki trajajo še dolgo po zaključku brigade. Do sedaj so prostovoljci na vseh izvedbah dosegli zadane naloge in jih velikokrat celo presegli, zato verjamemo, da bomo tudi letos pustili pomemben pečat. Veseli smo, da so predstavniki Občine Osilnica prepoznali delo študentov in da bomo lahko pripomogli k temu, da bodo mladi ostajali v teh krajih.«

Kaj več o Študentski deovni brigadi in njeni bogati zgodovini pa si lahko prebereš tukaj.

Vir: ŠOUM
Avtor: Uredništvo

. . .

Editor

Avtor pri si24.news