Univerzitetni klinični center Maribor koordinira mednarodni raziskovalno-inovacijski projekt SHIELD (ŠČIT), ki se je pričel v maju. Projekt je osredotočen na zgodnje odkrivanje raka trebušne slinavke, predvsem pri posameznikih z visokim dednim genetskim tveganjem. Štiriletni multidisciplinarni projekt povezuje 26 partnerjev iz 13 evropskih držav.
Rak trebušne slinavke je eden od rakov z najslabšo prognozo. V letu 2020 je ta bolezen v Evropi terjala 132.134 življenj, s čimer se uvršča na četrto mesto med najpogostejšimi vzroki smrti zaradi raka. Ključni razlog za slabo prognozo je pozna diagnoza zaradi tihe, neznačilne simptomatike in omejene možnosti zdravljenja. Samo petina bolnikov je ob postavitvi diagnoze primerna za kirurško zdravljenje, v več kot polovici primerov pa je bolezen ob diagnozi že razširjena.
Omejitve trenutnih diagnostičnih pristopov pri raku trebušne slinavke
Zgodnje odkrivanje pankreatičnega duktalnega adenokarcinoma (PDAC), najpogostejše oblike raka trebušne slinavke, predstavlja velik izziv. Zaenkrat tumorski biomarker, ki se uporablja za raka trebušne slinavke, ne zagotavlja zadostne občutljivosti in specifičnosti, da bi lahko predstavljal zanesljivo metodo za zgodnje odkrivanje bolezni. Tudi slikovne diagnostične metode pogosto ne zaznajo bolezni v zgodnjih fazah. Poleg tega so povezane z visokimi stroški in omejenim dostopom, kar predstavlja dodatno obremenitev za zdravstvene sisteme.
V tem kontekstu je raziskava, ki temelji na obetavnih začetnih rezultatih inovativnega krvnega testa, velikega pomena, saj bi lahko bistveno pripomogla k zgodnjemu odkrivanju raka trebušne slinavke – dejavniku, ki pomembno vpliva na preživetje bolnikov.
Cilji projekta
Prvenstveno je projekt namenjen identifikaciji in testiranju zdravih posameznikov z gensko obremenitvijo, ki predstavlja visoko tveganje za razvoj raka trebušne slinavke. Običajno so to svojci obolelih. Če bo ta inovativen pristop dovolj učinkovit in strokovno utemeljen, ga bo mogoče v prihodnje obravnavati kot možnega kandidata za vključitev v nacionalne presejalne programe. To je tudi eden od dolgoročnih strateških ciljev projekta, s katerim želi do leta 2035 povečati petletno stopnjo preživetja bolnikov z zdajšnjih manj kot 10 % na 30 %. Profesor Roland Andersson, klinični koordinator projekta in mednarodno priznani strokovnjak na področju raka trebušne slinavke, je ta cilj označil kot »ambiciozen, vendar dosegljiv«.
Po mnenju dr. Sonje Tomšič, dr. med., koordinatorice Državnega programa obvladovanja raka, je raziskovanje na področju raka trebušne slinavke, ki bo prispevalo k zgodnejši diagnozi, izredno pomembno, saj potrebujemo preboje, ki bodo doprinesli k boljši prognozi in izidom zdravljenja te bolezni. Ob tem poudarja, da dejstvo, da projekt vodi Univerzitetni klinični center Maribor, pomeni veliko priznanje za slovensko medicino in utrjuje položaj slovenske medicine v mednarodnem raziskovalnem prostoru.
Vključevanje v raziskavo
V klinični del raziskave, ki se še ni pričela, bodo na podlagi celovite ocene družinske anamneze in genetskega testiranja ciljano povabljeni posamezniki z visokim tveganjem za razvoj PDAC. Vabljeni bodo tudi bolniki z na novo diagnosticiranim diabetesom. Sladkorna bolezen se namreč v nekaterih primerih pojavi kot zgodnji simptom PDAC.
Projekt SHIELD, katerega pilotna študija bo potekala v Sloveniji, Grčiji in Litvi, je financiran s strani Evropske unije ter Švicarskega državnega sekretariata za izobraževanje, raziskave in inovacije (SERI).
Več o projektu SHIELD si lahko pogledate na strani koordinatorja UKC Maribor: Mednarodni projekti – UKC Maribor
Vir: UKC Maribor
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

Nizozemsko sodišče zavrnilo prošnjo

Projekt SHIELD (ŠČIT) – pilotni projekt...

80 let energije, ljudi in napredka: Izšl...

Rekordne Športne igre mladih 2025: več k...

Samsung širi globalni doseg funkcije za...

Zakaj je pomembno dokončati celotno cepi...

Začasno bodo ugasnili peč, odpuščanj naj...

Poleti leta 2026 se bo na Bledu odprl Mu...

Slovensko-srbski poslovni forum
