Lokalno

Z 22. seje občinskega sveta

Na današnji seji so občinski svetniki Občine Radovljica obravnavali osnutka proračunov za leti 2026 in 2027 ter ju po opravljeni splošni razpravi tudi sprejeli. Javna razprava, namenjena zbiranju predlogov in pripomb na osnutka proračunov, bo na občinski spletni strani odprta do vključno 6. novembra 2025 do 15. ure.

. . .

Na današnji seji so občinski svetniki Občine Radovljica obravnavali osnutka proračunov za leti 2026 in 2027 ter ju po opravljeni splošni razpravi tudi sprejeli. Javna razprava, namenjena zbiranju predlogov in pripomb na osnutka proračunov, bo na občinski spletni strani odprta do vključno 6. novembra 2025 do 15. ure.

Temeljna izhodišča za pripravo proračunov so bila: pokrivanje zakonskih obveznosti, nadaljevanje začetih investicij, izvedba investicij, ki se sofinancirajo z nepovratnimi sredstvi, vzdrževanje občinskega premoženja in zagotavljanje sredstev za pokrivanje obratovalnih stroškov.

Skupna višina proračuna za leto 2026 znaša 34,9 milijona evrov, za leto 2027 pa 32,8 milijona evrov. Za izvedbo načrtovanih investicij je v letu 2026 predvidena namenska zadolžitev v višini 3 milijone evrov, v letu 2027 pa 2,5 milijona evrov. Investicijski odhodki v letu 2026 predstavljajo približno 45 % vseh proračunskih odhodkov, v letu 2027 pa 40 %.

Največji delež investicijskih sredstev bo v obeh letih namenjen odpravi posledic ujme v avgustu 2023. Ostale večje investicije, ki so vključene v oba proračuna, so ali bodo sofinancirane z nepovratnimi sredstvi in sicer so predvidene:

  • nadgradnja centrale čistilne naprave Radovljica,
  • zagotovitev dodatnih prostorov v OŠ Antona Janše Radovljica,
  • obnova kuhinje v OŠ A. T. Linharta Radovljica,
  • obnova Plečnikovega paviljona v Begunjah,
  • obnova podlage na atletskem parku OŠ A. T. Linharta Radovljica,
  • obnova prostorov za fizioterapijo v Zdravstvenem domu Radovljica in
  • obnova Begunjske ceste v Lescah.

Svetniki so sprejeli Odlok o Občinskem podrobnem prostorskem načrtu za prostorsko enoto RA 02b (Radovljica centralno območje) - OPPN. Odlok je bil pripravljen na podlagi pobude zasebnih fizičnih in pravnih oseb, ki so izdelavo tega prostorskega akta tudi financirale. Novi OPPN bo na območju prostorske enote RA 02b nadomestil veljavni Zazidalni načrt za centralno območje Radovljice (ZN), saj tega v skladu z določili prostorskega reda ni bilo dovoljeno spreminjati ali dopolnjevati. Območje urejanja meri 19,3 hektarov.

Pobude za izdelavo OPPN ne spreminjajo urbanistične zasnove območja in tudi ne predvidevajo sprememb na že zgrajeni infrastrukturni opremi območja, kot sta določeni z ZN, predlagane pa so spremembe naslednjih določil:

  • v območju kareja I (za upravno enoto), kjer se namesto nove stavbe banke predvideva umestitev poslovno stanovanjskega objekta,
  • glede vrste dopustnih dejavnosti v pritličju obstoječih objektov na območju kareja H (Vurnikov trg) za potrebe bivanja in v mansardnem delu obstoječega gasilskega doma v območju kareja K za potrebe bivanja,
  • za gradnjo objekta Gorenjska cesta 28 v območju kareja D za potrebe prizidave kletne etaže,
  • za prenovo obstoječega poslovnega objekta Gorenjska cesta 41, ki ni zajet v ZN, je pa vključen v območje novega OPPN.

Občinski svet je potrdil Predlog Doma dr. Janka Benedika, ki v občini Radovljica izvaja storitev pomoč družini na domu, za plačilo dodatnih stroškov izvajanja storitve v obdobju od januarja do junija 2025, in sicer v višini 48.433,99 EUR. Veljavna cena namreč  ni pokrila nastalih stroškov, ki jih je imel dom z izvajanjem storitve, zato je nastal primanjkljaj, ki bremeni izvajalca in ogroža vzdržnost izvajanja storitev ter dostopnost storitve za uporabnike. Svetniki so pri tej točki dodatno naložili Domu dr. Janka Benedika Radovljica, da svetnike četrtletno obvešča o finančnem stanju izvajanja dejavnosti pomoči na domu.

Svetniki so za prihodnje leto potrdili tudi uskladitev cen. Povprečne gradbene cene stanovanj in povprečne stroške komunalnega urejanja stavbnih zemljišč država in občine lahko brez cenitve uporabljajo za določanje vrednosti nepremičnin do 20 tisoč evrov. V letu 2026 bodo zaradi uskladitve s povprečnim indeksom cen za stanovanjsko gradnjo višje za 1,2 odstotka. Za 2,3 odstotka pa bo višja vrednost točke za izračun občinske takse, upoštevajoč napoved inflacije za leto 2026, ki jo je v okviru letošnje jesenske napovedi gospodarskih gibanj pripravil Urad za makroekonomske analize in razvoj.

VIR: Občina Radovljica



. . .

Editor

Avtor pri si24.news