V Tednu slovenske hrane bodo predstavniki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS), Zveze slovenske podeželske mladine (ZSPM) in Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) štiri dni (od ponedeljka, 17. do četrtka, 20. novembra) simbolno delili slovenski med z zaščiteno geografsko označbo in slovenska jabolka na izbranih rednih potniških linijah Slovenskih železnic po vsej Sloveniji. Namen akcije je ozaveščanje potrošnikov o pomenu slovenske hrane in spodbujanje k nakupu slovenskih živil.
V Tednu slovenske hrane bodo predstavniki Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije (KGZS), Zveze slovenske podeželske mladine (ZSPM) in Čebelarske zveze Slovenije (ČZS) štiri dni (od ponedeljka, 17. do četrtka, 20. novembra) simbolno delili slovenski med z zaščiteno geografsko označbo in slovenska jabolka na izbranih rednih potniških linijah Slovenskih železnic po vsej Sloveniji. Namen akcije je ozaveščanje potrošnikov o pomenu slovenske hrane in spodbujanje k nakupu slovenskih živil.
Ključne besede: Teden slovenske hrane, jabolka in med, Slovenske železnice, Čebelarska zveza Slovenije, Zveza slovenske podeželske mladine
Jabolka in med po vsej državi
V štirih dneh bodo ekipe čebelarjev, kmetov in kmetijskih svetovalcev (v ekipi bosta po dva čebelarja in po trije predstavniki kmetov) z vlaki prepotovale Slovenijo. Potnikom bodo delili med in jabolka, simbola slovenske tradicije in pridelave (seznam linij je v prilogi). Medtem bodo s potniki klepetali o pomenu lokalno pridelane hrane in kratkih transportnih poti z namenom spodbuditi večjo prepoznavnost slovenske hrane ter ljudi, ki jo pridelujejo in soustvarjajo podobo slovenskega podeželja, kot ga potniki opazujejo skozi okna vlakov.
Boštjan Noč, predsednik Čebelarske zveze Slovenije:
»Le pravi med, ki so ga nabrale čebele, je v resnici koristen za naše zdravje. Ker je na evropskem trgu kar vsak drugi kozarec medu ponarejen, je še toliko pomembneje, da med kupujemo pri lokalnih čebelarjih. Priporočamo, da potrošniki izberejo med iz shem kakovosti: Slovenski med z zaščiteno geografsko označbo, Kočevski gozdni med, Kraški med, Istrski med z zaščiteno označbo porekla ali med iz ekološke pridelave. Ob nakupu v trgovini pa izberimo med z jasno označenim poreklom Slovenija ali vsaj iz držav Evrope. Kupujmo lokalno, kupujmo slovensko!«
V ponedeljek, 17. novembra 2025, bodo na liniji Grosuplje – Ljubljana (odhod vlaka iz Grosupljega ob 9. 11, prihod vlada v Ljubljano ob 9.38) jabolka in med delili predsednik Čebelarske zveze Slovenije Boštjan Noč, predsednik Kmetijsko-gozdarske zbornice Slovenije dr. Jože Podgoršek, direktor Potniškega prometa na Slovenskih železnicah Miha Butara in predsednica Zveze slovenske podeželske mladine Eva Golob. Deljenje jabolk in medu se bo zaključilo po prihodu vlaka v Ljubljano, ko bo sledila skupna tiskovna konferenca. Projektu »Lokalna hrana na vlakih« se bodo pridružili tudi slovenski župani, ki bodo delivce pozdravili na vstopnih linijah.
Miha Butara, direktor Potniškega prometa na Slovenskih železnicah:
»Odločitev, da se pridružimo akciji, je bolj logična, kot se morda sprva zdi. Kdo je pravzaprav boljši promotor vožnje z vlakom kot slovenski kmetje in pridelovalci, ki skrbno obdelujejo našo zemljo in ohranjajo pokrajino – čudovito kuliso, ki jo naši potniki občudujejo skozi okna vlakov. Trajnost ni in ne sme biti mrtva črka na papirju – uresničuje se v naših vsakodnevnih izbirah. V odločitvi, ali bomo za zajtrk na kruh namazali tuji ali sosedov med, ugriznili v tropski sadež ali v slovensko jabolko. In nenazadnje – v tem, ali se bomo v službo odpeljali z vlakom, ki ni le udobnejši, temveč tudi precej »čistejši« od avtomobila, saj pusti kar desetkrat nižji ogljični odtis. Verjamem torej, da si vsi skupaj prizadevamo za isti cilj: z majhnimi in premišljenimi dejanji ustvarjati velike spremembe.«
Ozaveščanje o pomenu lokalne hrane in slovenskega kmetijstva
Namen akcije kmetijskih organizacij, Čebelarske zveze Slovenije in Slovenskih železnic je ozaveščanje potrošnikov o pomenu domače hrane in slovenskega kmetijstva. Lokalna hrana je sveža, okusnejša in bolj zdrava od uvožene. Z nakupom domačih živil podpiramo domače kmete, zmanjšamo vpliv na okolje zaradi krajšega prevoza, ohranjamo lokalno gospodarstvo, delovna mesta ter lepo in poseljeno kulturno krajino.
Dr. Jože Podgoršek, predsednik Kmetijsko gozdarske zbornice Slovenije:
»Računamo na to, da bomo slovenske potrošnike spomnili na slovensko hrano prek jabolka, ki ga bo nekdo zjutraj dobil v roke, verjamem, da tudi z veseljem pojedel in se mnogokrat spomnil na to, zakaj je potrebno kupovati hrano slovenskega porekla. Ne zgolj zaradi kakovosti in zdravja, ampak tudi zato, da imamo lepo in obdelano slovensko krajino.«
Lokalni kmetje imajo posebno vlogo v verigi preskrbe s hrano. S svojim vsakodnevnim trudom ne zagotavljajo le kakovostnih domačih živil, temveč soustvarjajo značilno podobo slovenske podeželske krajine. Krajina z urejenimi pašniki, travniki, njivami, sadovnjaki, vinogradi in gozdovi ni le vir hrane, temveč tudi neprecenljiv del naše kulturne dediščine, ki vedno znova navdušuje obiskovalce iz Slovenije in tujine. Z razumevanjem in spoštovanjem vloge slovenskih kmetov, lahko mlajšim generacijam približamo pomen lokalne samooskrbe in trajnostnega odnosa do prostora, v katerem živimo. Zavedanje, da trajnostno pomeni predvsem to, da lahko ljudje, ki kulturno krajino ustvarjajo, na podeželju s svojim delom dostojno preživijo in ostanejo del živega podeželja, je ključno tudi za prihodnost naše prehranske varnosti.
Eva Golob, predsednica Zveze slovenske podeželske mladine:
»Ko kupujemo slovensko hrano, vemo, kdo stoji za pridelkom, vemo, da je pridelek pridelal bližnji sosed, bližnji sorodnik. Za ta izdelek se je res potrudil, dal vsako kapljico svoje moči, da ga je pridelal. Vemo, da je zelo pomembno, da se mladi odločajo za ta poklic, kdo bo sicer v prihodnosti kmetoval, obdeloval našo prelepo naravo. Z veseljem sodelujemo pri projektu, naši člani bodo pomagali pri razdelitvi jabolk in medu na vlakih.«
»Povezani z zemljo. Povezani drug z drugim«
Zadružna zveza Slovenije (ZZS) bo v Tednu slovenske hrane pričela s komunikacijsko kampanjo Pomen povezanosti slovenskega podeželja, kmetov in zadrug. Slogan »Povezani z zemljo. Povezani drug z drugim.« izraža bistvo zadružništva – spoštljiv odnos do narave in sodelovanje med ljudmi in lokalnimi skupnostmi, ki skupaj skrbijo, da je hrana, pridelana na slovenskih družinskih kmetijah, dragoceno darilo narave za moč korenin naše dežele. Kampanja je zastavljena za daljše časovno obdobje in bo prisotna v TV oglaševanju, tisku, digitalnih medijih in sejemskih predstavitvah.
Borut Florjančič, predsednik Zadružne zveze Slovenije:
»Slovenijo obdelujejo družinske kmetije, več kot 95 odstotkov površin je v rokah družinskih kmetij in pomembno je, da smo med sabo povezani. Prav je, da se pridela in prav je, da se kvalitetno in dobro predela in da imajo živila močne blagovne znamke, kajti le tako bomo kos vse močnejšim trgovcem, ki gradijo na trgovskih blagovnih znamkah, kjer naše domače blagovne znamke izpodrivajo izdelki iz tujine. Naša kampanja je namenjena ravno temu.
Nova kampanja ZZS gradi zavedanje, da brez kakovostne hrane ni zdrave prihodnosti – zato skupaj čuvajmo naše korenine in ostanimo dežela res dobre, domače hrane.
VIR: KGZS
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano
                                        Županov sprejem gospodarstvenikov, podje...
                                        Vrhunska telefona serije Huawei Pura 80...
                                        Lokalna hrana na vlakih
                                        Marles predstavil dosežke leta in pogled...
                                        2. ABONMAJSKI KONCERT: Bachovi korali in...
                                        Beletrinin tedenski novičnik
                                        Podaljšanje veljavnosti letnih vinjet
                                        Esotech z donacijo obeležil 11 let delov...
                                        Zlatarstvo Tadina obeležilo 30 let delov...