Kultura

AIPA gostila regionalno srečanje organizacij za kolektivno upravljanje AV pravic

Konec januarja smo v prostorih AIPA gostili regionalno srečanje organizacij za kolektivno upravljanje avdiovizualnih (AV) pravic iz Hrvaške, Srbije in Severne Makedonije.

. . .

Datum objave: 04.02.2025

Konec januarja smo v prostorih AIPA gostili regionalno srečanje organizacij za kolektivno upravljanje avdiovizualnih (AV) pravic iz Hrvaške, Srbije in Severne Makedonije. Osrednji namen je bil okrepiti regionalno sodelovanje, deliti ključne raziskovalne ugotovitve in razviti inovativne rešitve za učinkovitejše upravljanje pravic AV ustvarjalcev. Združili smo vodilne strokovnjake s področja avtorskih pravic, predstavnike kolektivnih organizacij ter pravne in tehnološke strokovnjake.

Prvi dan dogodka je bil namenjen izmenjavi znanj in poglobljenemu dialogu o izzivih, s katerimi se soočajo kolektivne organizacije na področju avtorskih pravic. V uvodu so predstavniki AIPA poudarili pomen sodelovanja med organizacijami v regiji, kar je ključno za učinkovito zastopanje interesov avtorjev. Razprave so se nato osredotočile na obstoječe pobude za tesnejše povezovanje med državami nekdanje Jugoslavije. Sodelujoči so delili izkušnje in iskali možnosti za vzpostavitev regionalnih struktur, ki bi okrepile zaščito avtorskih pravic in izboljšale položaj ustvarjalcev v širšem evropskem prostoru.

Pomemben del srečanja so bile tudi raziskovalne predstavitve, ki so ponudile dragocen vpogled v različne vidike AV industrije. Od raziskav o nadomestilih za privatno kopiranje in gledalskih ter potrošniških navadah obiskovalcev kina do analize programske ponudbe televizijskih izdajateljev – vse skozi prizmo pomembnosti AV repertoarja v dejavnosti zavezancev za plačilo nadomestil.

Iskanje pravnih in tehnoloških rešitev

Drugi dan je bil posvečen pravnim in tehnološkim izzivom, s katerimi se sooča kolektivno upravljanje avtorskih pravic. Posebno pozornost je pritegnila analiza pravnega okvira v tukajšnji regiji, kjer so udeleženci izpostavili pomanjkljivosti trenutne zakonodaje in potrebo po skupnem nastopu pri lobiranju za boljše rešitve.

Predstavitev inovativnih digitalnih orodij za upravljanje avtorskih pravic, vključno s predlogom za poenoteno elektronsko prijavo imetnikov pravic, je pokazala, kako lahko tehnologija izboljša administrativne postopke in poveča učinkovitost zaščite pravic ustvarjalcev.

Povezanost in usklajenost pri zastopanju v regiji

Osrednje sporočilo srečanja je bila potreba po večji povezanosti in usklajenosti pri zastopanju interesov AV avtorjev. Gregor Štibernik, direktor AIPA, je ob tem poudaril: "Regionalno povezovanje je ključnega pomena za učinkovito zaščito pravic avtorjev in ustvarjanje enotnega prostora, kjer lahko ustvarjalci dosežejo pravične pogoje dela. AIPA kot ugledna kolektivna organizacija igra osrednjo vlogo pri tem procesu – ne le kot zagovornik avtorskih pravic, temveč tudi kot povezovalec različnih deležnikov v AV industriji." Le z enotnim nastopom in strateškim sodelovanjem lahko namreč avtorji v regiji dosežejo pravičnejše nadomestilo za svoje delo ter povečajo svoj vpliv v globalni industriji.

Ob koncu dogodka se želimo zahvaliti posameznikom, ki so s svojim znanjem in angažiranostjo pripomogli k uspehu srečanja. Med njimi so Srdjan Dragojević, Stefan Gelineo, Danilo Šerbedžija, Danko Stefanović, Peter Kep in Uroš Rožič iz AIPA, Nikola Sekulović iz KOPRIVA ter Vera Kozmik Vodušek in Di@log, ki so s svojimi prispevki omogočili kakovostno razpravo in oblikovanje smernic za prihodnje sodelovanje.

Tovrstna srečanja predstavljajo pomembne korake k močnejši regionalni mreži, ki bo z združenimi močmi ustvarjalcem zagotovila boljše pogoje dela in pravično zaščito njihovih pravic.

Foto: AIPA
VIR: AIPA


. . .

Editor

Avtor pri si24.news