Energetika

HESS v skrbi za mokrišča

Družba HESS se zaveda pomena trajnostnega prostorskega razvoja in ohranjanja narave. Pri načrtovanju hidroelektrarn daje prednost varstvu mokriščnih habitatov. Pomemben primer tega je projekt HE Mokrice, v okviru katerega bo nastalo novo mokrišče na površini 4,4 hektarja.

. . .

Datum objave:

sreda, 05. februar 2025


Avtor:

Mare Bačnar


Avtor fotografij:

arhiv HESS

Družba HESS se zaveda pomena trajnostnega prostorskega razvoja in ohranjanja narave. Pri načrtovanju hidroelektrarn daje prednost varstvu mokriščnih habitatov. Pomemben primer tega je projekt HE Mokrice, v okviru katerega bo nastalo novo mokrišče na površini 4,4 hektarja.

Pomen mokrišč za ekosistem

Mokrišča so izjemno pomembni ekosistemi, ki zagotavljajo čisto vodo, hrano ter naravno zaščito pred nesrečami. Zagotavljajo odpornost na podnebne spremembe in ohranjanjo biotsko raznovrstnost. Ogrožajo jih urbanizacija, kmetijstvo in podnebne spremembe, zaradi česar izginjajo hitreje kot gozdovi. Njihovo varovanje je zato nujno za prihodnost planeta. Mokrišča niso le zatočišče številnih rastlinskih in živalskih vrst, ampak delujejo tudi kot naravne čistilne naprave, ki izboljšujejo kakovost vode. Poleg tega so naravni zbiralniki in zadrževalniki vode, ki igrajo pomembno vlogo pri uravnavanju podnebja. Zaradi hitrega izginjanja mokrišč pa je ogrožena tudi kakovost in dostopnost pitne vode.

HESS in skrb za mokriščna območja

V HESS se zavedajo pomena trajnostnega razvoja prostora in varovanja naravnega okolja. Pri načrtovanju hidroelektrarn daje poseben poudarek zaščiti mokriščnih ekosistemov. Dober primer tega je projekt HE Mokrice, v okviru katerega bo nastalo novo mokrišče na 4,4 hektarja veliki površini. S tem se bodo izboljšali življenjski pogoji za ogrožene vrste, kot so kačji pastir, nižinski urh, veliki pupek in močvirska sklednica. Poleg tega bo novo mokrišče pripomoglo k zadrževanju in prečiščevanju vode ter prispevalo k estetski vrednosti pokrajine. V preteklosti je HESS že izvedel več ukrepov za varovanje mokrišč. Ob izgradnji HE Brežice so bili urejeni habitati, ki omogočajo preživetje dvoživk in edine slovenske avtohtone sladkovodne želve – močvirske sklednice. V okviru projekta so nastali nadomestni habitati, vključno z mlakami in mokrišči, ki služijo kot varno zatočišče za številne ogrožene vrste.

Naložba v prihodnost

Ohranjanje mokrišč je več kot zgolj okoljska odgovornost – predstavlja pomembno naložbo v prihodnost. Zavedanje njihove vrednosti in aktivno prispevanje k njihovemu varstvu sta nujna za dolgoročno ohranjanje naravnih virov. HESS bo tudi v prihodnje nadaljeval s trajnostnimi rešitvami, ki omogočajo sobivanje energetike in narave ter prispevajo k blaginji prihodnjih generacij. Svetovni dan mokrišč, ki smo ga letos obeležili minulo nedeljo, naj ne bo le opomnik, ampak predvsem spodbuda za odgovorna dejanja v prid naravi in skupnosti. Le z odgovornim ravnanjem bo mogoče zagotoviti, da bodo mokrišča ostala del zdravega ekosistema tudi za prihodnje rodove.

VIR: NAŠ STIK

. . .

Editor

Avtor pri si24.news