Predsednik vlade dr. Robert Golob se je danes udeležil predstavitve nacionalnega in mednarodnega razvoja dosežkov Slovenije na področju umetne inteligence v okviru multilateralnega sodelovanja s poudarkom na dosežkih znanstveno-raziskovalne sfere in gospodarstva. Srečanje je potekalo na Inštitutu Jožef Stefan, predsednik vlade je zbrane tudi nagovoril.
Predsednik vlade dr. Robert Golob se je danes udeležil predstavitve nacionalnega in mednarodnega razvoja dosežkov Slovenije na področju umetne inteligence v okviru multilateralnega sodelovanja s poudarkom na dosežkih znanstveno-raziskovalne sfere in gospodarstva. Srečanje je potekalo na Inštitutu Jožef Stefan, predsednik vlade je zbrane tudi nagovoril.
»Če je bila nekoč umetna inteligenca predvsem eno od orodij, s katerimi smo si raziskovalci in raziskovalke pomagali pri doseganju boljših rezultatov, je danes postala tako vseprisotna in tako pomembna za prihodnost, da se z njo ukvarjamo voditelji po celem svetu,« je uvodoma povedal premier dr. Golob. Dodal je, da umetna inteligenca danes ni več le orodje. »Verjamem, da bo umetna inteligenca v prihodnjih petih, najkasneje desetih letih spremenila vse. Ne samo, kako boste raziskovalci delali, ampak kako bomo vsi skupaj živeli. Zaradi tega je še toliko bolj pomembno, da preidemo iz posameznih raziskovalnih okolij, institucij, skupin v celovit pogled, ki bo združeval ne samo tehnike in naravoslovja, ampak tudi družboslovje in humanistiko,« je dejal premier in dodal, da se družba usmerja skozi ti dve panogi.
V nadaljevanju se je dotaknil tudi prijave na razpis za novi superračunalnik. »Vesel in zadovoljen sem, da se je pri tej prijavi združilo več institucij, ki so pred tem na neki način celo med seboj tekmovale v znanstveni odličnosti. V teh časih se moramo začeti združevati, če želimo vsaj približno slediti tempu, ki ga narekujejo Združene države Amerike na eni strani in Kitajska na drugi strani. Tega se zaveda cela Evropa, ki je žal v zaostanku, ne po znanju, ampak po povezovanju znanja v uporabna orodja za celotno družbo,« je povedal premier dr. Golob. Dodal je, da je prepričan, da bodo to teme, ki bodo zaposlile tudi nadaljnje korake Evropske komisije oz. Evropske unije, pa tudi evropskih držav.
»Verjamem, da se bodo različne institucije tudi v prihodnje povezovale v skupnih projektih in da bomo Slovenijo, ki je že na zemljevidu umetne inteligence, v znanstvenih krogih premaknili na ta zemljevid tudi na ostalih področjih,« je zaključil predsednik vlade dr. Robert Golob.
Ministrica Klampfer je v nagovoru izpostavila dva ključna projekta, ki bosta pomembno prispevala k razvoju umetne inteligence v Slovenije, t.j. vzpostavitev novega superračunalnika ter vzpostavitev Kompetenčnega centra za umetno inteligenco.
Spomnimo: predsednik vlade dr. Robert Golob je sicer že večkrat poudaril, se Vlada Republike Slovenije zaveda pomena znanosti in razvoja, zato je bila prva naloga vlade ta, da je kljub vsem krizam izdatno povečala sredstva za znanost, razvoj in inovacije. Po besedah predsednika vlade je vlaganje v znanje edino zagotovilo, da bomo lahko kot družba napredovali.
To je v svojem nagovoru izpostavil tudi minister Papič, saj so se sredstva povečala na 702 milijona letos, še predlani je bilo za inovacije, raziskave in razvoj namenjenih 628 milijonov. Tudi direktor IJS dr. Boštjan Zalar je izrekel pohvalo vladi, da je prepoznala potencial slovenske skupnosti na področju umetne inteligence in jo bo s povečanjem sredstev tudi izdatno financirala.
Predstavitev aktivnosti je potekala tik pred Akcijskih vrhom o umetni inteligenci v Parizu, na katerem se bodo prihodnji teden zbrali voditelji in voditeljice držav in vlad ter mednarodnih organizacij, predstavniki podjetij, znanstveno-raziskovalnih institucij, nevladnih organizacij, umetniki in člani civilne družbe. Na vrhu bo Slovenija predstavila svoje dosežke in prispevala k razvoju standardov za trajnostno umetno inteligenco, predvidoma pa se ga bo udeležil tudi premier dr. Golob.
VIR: Kabinet predsednika Vlade Republike Slovenije
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano
![](https://news-pages-images.s3.eu-central-1.wasabisys.com/01JKB0VKM1MB2GC4PK3ZRG68W6.jpg)
Mednarodni dan epilepsije
![](https://news-pages-images.s3.eu-central-1.wasabisys.com/01JKB09ST3W8HEEP3C3HY82GKY.jpg)
Pomen znanja na področju biotehnike
![](https://news-pages-images.s3.eu-central-1.wasabisys.com/01JKAYYAGD1VYS81M50GTB3G44.webp)
Francoski medij: V Revozu z 2027 tudi pr...
![](https://news-pages-images.s3.eu-central-1.wasabisys.com/01JKAYQ9DFD5PTARTJWK9X52ZP.jpg)
Zadnji teden za prijavo na razpis za naj...
![](https://news-pages-images.s3.eu-central-1.wasabisys.com/01JKAYNH29ZFKXE3VFF8TAMG5K.jpg)
V Marinči vasi nameščen prikazovalnik hi...
![](https://news-pages-images.s3.eu-central-1.wasabisys.com/01JKAYKBSB8GEPB8HWY0HCVVCX.jpg)
Na reki Muri ne bo novih hidroelektrarn
![](https://news-pages-images.s3.eu-central-1.wasabisys.com/01JKAYF1PA1NNQ1QJY165MGJZQ.jpg)
Premier dr. Golob: Verjamem, da bo umetn...
![](https://news-pages-images.s3.eu-central-1.wasabisys.com/01JKAYCSGB388DGG73NQ3DFF2W.jpg)
V članicah EU leta 2023 zaznan zmeren up...
![](https://news-pages-images.s3.eu-central-1.wasabisys.com/01JKAYBDA6NNVQMV9NB73RJ5RW.jpg)
HESS v skrbi za mokrišča
![](https://news-pages-images.s3.eu-central-1.wasabisys.com/01JKAY7RVF1DDY7QXKJC4DWZXB.png)