Kulinarika

V Mariboru ponovno navdušila hrvaška kuharska zvezda, chef David Skoko

Srednja šola za gostinstvo in turizem Maribor je že drugo leto zapored gostila priznanega istrskega chefa Davida Skoka, ki je na novinarski konferenci in praktični delavnici pokazal, zakaj velja za eno najbolj prepoznavnih kuharskih imen v regiji. Dogodek je potekal v sklopu izobraževalnih aktivnosti in projekta Erasmus +, s katerimi SŠGT Maribor spodbuja svoje dijake k vrhunskemu kulinaričnemu ustvarjanju in trajnostnemu pristopu v gastronomiji.

. . .

Srednja šola za gostinstvo in turizem Maribor je že drugo leto zapored gostila priznanega istrskega chefa Davida Skoka, ki je na novinarski konferenci in praktični delavnici pokazal, zakaj velja za eno najbolj prepoznavnih kuharskih imen v regiji. Dogodek je potekal v sklopu izobraževalnih aktivnosti in projekta Erasmus +, s katerimi SŠGT Maribor spodbuja svoje dijake k vrhunskemu kulinaričnemu ustvarjanju in trajnostnemu pristopu v gastronomiji.

Postrežba

David Skoko – ambasador trajnostne kulinarike in mojster istrske kuhinje

Chef David Skoko, znan tudi kot Ribarov sin, je izjemno prepoznaven kuharski mojster, ki že več kot 25 let vodi družinsko restavracijo Batelina v Banjolah pri Pulju. Njegova restavracija, ki slovi po inovativnem pristopu k pripravi ribjih jedi in je med drugim gostila tudi svetovno znane kulinarične osebnosti, kot sta Anthony Bourdain ter Gordon Ramsay. Skoko je postal prepoznaven tudi kot televizijski chef na programu 24Kitchen ter prav tako domači HTV, kjer širi svojo filozofijo trajnostne in zero waste kulinarike. 

Ob tej priložnosti so imeli dijaki izjemno priložnost učiti se od enega najboljših v regiji. Skupaj so pripravil edinstveno degustacijo, ki je vključevala lokalne in sezonske sestavine. Na meniju, ki so ga pripravljali so se znašle roladice ribe lokarde, krema mlade blitve s feta sirom, sipin ragu s polento, ohrovtov čips, file gofa s pirejem iz sladkega krompirja in kave, pastinakov čips ter mini potice, ki so jih dijaki samostojno pripravili in postregli. Skoko je poudaril pomen uporabe lokalnih sestavin ter smotrne porabe vseh delov živil ter ohranjanja tradicije skozi sodobne tehnike kuhanja.

»Pri nas gre za družinsko tradicijo, ki se je prenesla že v četrto generacijo. Nikoli si nisem mislil, da bo komu mar, kaj imam za povedati, zato sem še posebej vesel, ker lahko svoje znanje predajam naprej mlajšim generacijam,« je dejal Skoko in dodal, da že vrsto let z veseljem sodeluje v različnih izobraževalnih projektih.

Pomen dodatnih izobraževanj in mednarodnih izkušenj za dijake

Oba, ravnatelj Dušan Erjavec in profesor praktičnega pouka, Tomaž Krajnc sta izpostavila ključno vlogo projekta Erasmus+, ki dijakom omogoča pridobivanje neprecenljivih izkušenj v tujini. Krajnc je razložil, da se je pred kratkim 12 dijakov vrnilo iz španskega otoka Tenerife, kjer so opravljali prakso na področju kuharstva, gostinstva in turizma. »Že kmalu bodo nadaljevali prakso na Kreti v priznani restavraciji Steliosa Fanourakisa, ki smo ga pred kratkim gostili, kar dokazuje, da naši dijaki že med šolanjem pridobivajo mednarodno prepoznavnost in konkurenčnost,“ je dejal Krajnc.


»Veseli smo, da se dijaki tako zagnano prijavljajo na gostovanja, za katera se mesta vedno zelo hitro zapolnijo,« je še povedal Krajnc. 

Ravnatelj Dušan Erjavec pa je ob tem poudaril: »Naš cilj je ustvarjati pogoje, ki bodo mlade motivirali za kariero v gostinstvu in turizmu. K temu nam pritrjujejo tudi podatki, saj opažamo porast vpisa na našo šolo, čeprav še vedno nismo dosegli optimalnega vpisa. Gostovanje strokovnjakov, kot je David Skoko, pa mlade navdihuje in jim omogoča neposreden stik s svetovno priznanimi kuharskimi mojstri.«

Chef Skoko: Mladi so prihodnost gastronomije

David Skoko je bil navdušen nad pripravljenostjo dijakov ter njihovo predanostjo kulinariki: „Vidim ogromno potenciala v mladih, ki se izobražujejo na tej šoli. Pomembno je, da se jih podpira, da se spoštuje njihovo delo in jih motivira k vztrajnosti v poklicih gostinstva. Sam ne kuham trendovske kuhinje, saj so trendi minljivi. Raje se osredotočam na lokalne sestavine, tradicijo in znanje, ki ga lahko prenesem na mlade.“

Dodal je še, da se je na obisku na Srednji šoli za gostinstvo in turizem Maribor počutil odlično in da se v Maribor vedno rad vrača ter že komaj čaka na novo vabilo.

Informativni dnevi na SŠGT Maribor

Ravnatelj Dušan Erjavec je izkoristil priložnost in povabil tudi na informativne dneve, ki bodo v prostorih šole potekali 14. in 15. februarja. Dijaki in profesorji bodo obiskovalcem in bodočim dijakom predstavili šolske programe ter ponudili vpogled v raznolike priložnosti, ki jih nudi izobraževanje na SŠGT Maribor. »Lani smo ponovno zaznali rast zanimanja za vpis, a še vedno si želimo, da bi poklici v turizmu in gostinstvu postali med mladimi še bolj cenjeni. S tovrstnimi dogodki in sodelovanji s svetovno priznanimi kuharskimi mojstri dokazujemo, kako perspektivno in ustvarjalno je to področje,« je zaključil prvi mož SŠGT Maribor.

Dogodek se je zaključil s skupnim kosilom, kjer so novinarji in gostje lahko iz prve roke okusili vrhunske jedi, pripravljene po filozofiji kulinarike chefa Davida Skoka, in se pogovorili z dijaki, ki so prevzeli glavno vlogo pri strežbi in pripravi jedi.

Za več informacij o dogodkih in programih SŠGT Maribor obiščite uradno spletno stran šole www.ssgt-mb.si in se udeležite informativnih dni.

VIR: Srednja šola za gostinstvo in turizem Maribor

Foto: Mediaspeed

SPODAJ PREDSTAVLJAMO NEKAJ RECEPTOV

ROLADICE LOKARDE, KREMA MLADE BLITVE S FETA SIROM


Sestavine za 6 oseb:

1 kg lokarde

500 g mlade blitve

125 g feta sira

150 g mlade čebule

1 strok česna

50 g oljčnega olja

1 žlička dimljene paprike

1 paket vlečenega testa

sol

poper

Priprava:

Lokardo očistimo kosti in narežemo na kockice.

Začinimo s soljo in poprom, dodamo drobno sesekljano mlado čebulo in dimljeno papriko. Začinjeno zmes sotiramo v ponvi. Pustimo, da se ohladi.

Blitvo očistimo, blanširamo in ocedimo. Blitvo damo v blender, dodamo feto, pol stroka česna, solimo in popramo. Zblendamo v fino kremo.

Vlečeno testo narežemo na trakove 10x15 cm. Testo pokapljamo z oljčnim oljem. Dve žlici nadeva zavijemo v testo (2 plasti) v obliko »TOBLERONE«. Spečemo v ponvi na malo olja. 

Serviramo s kremo blitve.



SIPIN RAGU, POLENTA, OHROVTOV ČIPS

Sestavine za 6 oseb:

1 kg sipe

200 g polente

1 l mleka

400 g mascarpone sira

1 žlica kurkume

sol, poper

500 g rumene čebule

300 g korenja

200 g pastinaka

150 g gomolja zelene

500 g kodrolistnega ohrovta

1 žlica mediteranskih začimb

1 žlica paradižnikove mezge

100 g oljčnega olja

vino za kuhanje

Priprava:

Sipe očistimo in narežemo na manjše kose. Nato jih z zmeljemo v aparatu za mletje mesa. 

Čebulo očistimo, sesekljamo in dušimo na oljčnem olju. Korenasto zelenjavo zmeljemo ali drobno sesekljamo in dodamo čebuli. Dodamo še zmleto sipo.

Dodamo mediteranske začimbe, sol, poper, paradižnikovo mezgo in zalijemo z vinom. Kuhamo 45 minut na nizki temperaturi. 

Ohrovt ocvremo v vročem olju (140℃) 5-7 minut. Odcedimo na papirnati brisači. 

Polento skuhamo v mleku. Med kuhanjem dodamo žličko soli in žličko kurkume. Na koncu vmešamo mascarpone.

Ragu serviramo na kremni polenti in dekoriramo s čipsom.

GOF, PIRE SLADKEGA KROMPIRJA IN KAVE, PASTINAKOV ČIPS


Sestavine za 6 oseb:

1 kg gofa

600 g sladkega krompirja

300 g rumene čebule

200 g pastinaka

100 g masla

sol, poper

150 g oljčnega olja

1  espresso 

kisana stebla mladega česna


Priprava:

Gofa očistimo in filiramo. Fileje narežemo na porcijske kose. Solimo, popramo in premažemo z oljčnim oljem.

Sladki krompir olupimo, narežemo na manjše kose in na pol skuhamo. 

Čebulo sesekljamo in na oljčnem olju dušimo. Kuhani sladki krompir dodamo dušeni čebuli, solimo, popramo. Damo v blender, dodamo espresso in maslo ter zblendamo v gladko kremo.

Pastinak na mesoreznico  narežemo na tanke rezine. Cvremo v olju do bakrene barve.

Fileje gofa opečemo na žaru. Serviramo s kremo sladkega krompirja in okrasimo s pastinakovim čipsom in kislimi stebli mladega česna.


. . .

Editor

Avtor pri si24.news