Prek 130 slovenskih in alžirskih gospodarstvenikov se je udeležilo današnjega poslovnega foruma na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), ki je potekal ob priložnosti uradnega obiska predsednika Alžirije Abdelmadjida Tebbouneja z močno ministrsko in gospodarsko delegacijo v Sloveniji. Dogodka se je skupaj s predsednikom Alžirije udeležila tudi predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar.
Ljubljana, 13. maj 2025 – Prek 130 slovenskih in alžirskih gospodarstvenikov se je udeležilo današnjega poslovnega foruma na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS), ki je potekal ob priložnosti uradnega obiska predsednika Alžirije Abdelmadjida Tebbouneja z močno ministrsko in gospodarsko delegacijo v Sloveniji. Dogodka se je skupaj s predsednikom Alžirije udeležila tudi predsednica Republike Slovenije Nataša Pirc Musar. Oba predsednika sta se ob tej priložnosti vpisala v Knjigo častnih gostov Gospodarske zbornice Slovenije (GZS). Dogodek je organizirala GZS v sodelovanju z Javno agencijo SPIRIT Slovenija, Ministrstvom za gospodarstvo, turizem in šport ter Ministrstvom za zunanje in evropske zadeve. Pred poslovnim forum sta bila v prostorih Predsedniške palače podpisana tudi memorandum o sodelovanju med Gospodarsko zbornico Slovenije in Gospodarsko in industrijsko zbornico Ljudske demokratične republike Alžirije ter memorandum o sodelovanju med SPIRIT Slovenija in Alžirskim svetom za gospodarsko prenovo (CREA).
Pred začetkom poslovnega foruma sta v prostorih Predsedniške palače predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Tibor Šimonka in generalni direktor Gospodarske in industrijske zbornice Ljudske demokratične republike Alžirije Chakib Kouidri podpisala memorandum o sodelovanju med Gospodarsko zbornico Slovenije in Gospodarsko in industrijsko zbornico Ljudske demokratične republike Alžirije, ki se osredotoča na spodbujanje in promocijo gospodarskega sodelovanja ter na povezovanje podjetij s ciljnimi poslovnimi, tehnološkimi in investicijskimi partnerji.
Kot je na forumu izpostavil predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Tibor Šimonka, »memorandum utrjuje pot za neposredno komunikacijo ter učinkovito organizacijo poslovnih srečanj, v interesu poslovnih deležnikov obeh zbornic.« Izjemen potencial za tesnejše gospodarsko sodelovanje vidi »v več strateških področjih in sektorjih, ki vključujejo tehnično in tehnološko sodelovanje, visokotehnološke industrije, zdravje in dobro počutje, energetiko, avtomobilsko industrijo, transportno logistiko in prehrambni sektor. Na teh področjih lahko ustvarimo strateška partnerstva in inovativne podvige.« Skupno udeležbo na poslovnem forumu je označil kot priložnost za tkanje zaupanja vrednih odnosov in partnerstev za skupne visokotehnološke projekte prihodnosti ter diverzifikacijo zunanjetrgovinskih partnerjev.
Chakib Kouidri, generalni direktor Gospodarske in industrijske zbornice Ljudske demokratične republike Alžirije, vidi obisk alžirske delegacije kot del prizadevanj za iskanje novih priložnosti za sodelovanje med državama in vzpostavljanje neposrednih stikov med gospodarskimi subjekti obeh držav, k čemur bo prispeval tudi podpisan memorandum o sodelovanju med zbornicama. Kot je poudaril, si bodo prizadevali za dvig ravni gospodarskega sodelovanja na raven odličnih političnih odnosov.
V prostorih Predsedniške palače je bil podpisan tudi memorandum o sodelovanju med SPIRIT Slovenija in Alžirskim svetom za gospodarsko prenovo (CREA), ki sta ga podpisala Tamara Zajec Balažič, vršilka dolžnosti direktorice SPIRIT Slovenija, in Kamel Moula, predsednik CREA.
Ob tej priložnosti je Tamara Zajec Balažič poudarila pomen krepitve gospodarskih vezi med državama: »Med Slovenijo in Alžirijo obstaja veliko še neizkoriščenih priložnosti. Prepričana sem, da bo partnerstvo med obema agencijama spodbudilo rast trgovinske menjave in povezovanje ključnih industrij ter podjetij med državama. Priložnosti vidimo na številnih področjih – od vesoljske znanosti, biotehnologije, obrambe in civilne zaščite, do energetike, inženiringa, avtomobilske industrije, logistike, informacijske tehnologije in še mnogo drugih. Verjamem, da bodo skupne pobude in aktivnosti v prihodnje vodile do številnih uspešnih poslovnih zgodb med slovenskimi in alžirskimi podjetji.«
Številčna prisotnost podjetij obeh strani na današnjem poslovnem forumu priča o skupni želji, da bi poglobili sodelovanje na področju gospodarstva med obema državama, je povedal Moula Kamel, predsednik CREA. Danes se svet spreminja in spreminjajo se pravila konkurenčnosti. Alžirija je pred časom zagnala več reform, da bi izboljšala svoje poslovno okolje in se odprla za tuja podjetja. Zaradi strateškega položaja je Alžirija vstopna točka za afriški kontinent. Zakonodaja v državi je naklonjena vzpostavljanju trajnostnih partnerstev, saj ponuja številne priložnosti v različnih sektorjih. S skupnim sodelovanjem bi slovenska in alžirska podjetja lahko ustvarila številne nove zgodbe ter dosegla nove trge, je še dodal Kamel.
Udeležence sta nagovorila tudi predsednika obeh držav.
Tako je predsednica republike dr. Nataša Pirc Musar dejala, da današnji forum potrjuje trdne vezi med Slovenijo in Alžirijo. Državi že leta negujeta prijateljske odnose in sta sposobni graditi odnose, ki se razvijajo v resnično partnerstvo. To je rezultiralo tudi v odprtju obeh veleposlaništev v preteklem letu. Med neizkoriščenimi priložnostmi je izpostavila neposredne tuje naložbe in dodala: »Slovenija ponuja ugodno lokacijo v osrčju Evrope z dobro razvito infrastrukturo, izobraženo delovno silo in visokim življenjskim standardom, kar ustvarja naložbam prijazno poslovno okolje. Verjamem, da bodo današnji pogovori gospodarstvenikov obeh držav prispevali tudi k oblikovanju idej za večji obseg investicijskih dejavnosti ali celo morebitna skupna vlaganja.«
Predsednik Alžirije Abdelmadjid Tebboune je potrdil odlične politične odnose med državamu in izpostavil željo, da se tudi gospodarski odnosi okrepijo. »Skupaj moramo izboljšati blagovno menjavo, da bo odražala naš siceršnji odnos,« je dejal. Državi imata po njegovih besedah zelo močne prijateljske vezi. Priložnosti vidi med drugim na področju umetne inteligence, farmacije, čiščenja in reciklaže voda, vesoljskih tehnologij in znanosti. Izpostavil je, da je Alžirija tretje največje gospodarstvo v Afriki, edino, ki ni zadolženo in ki ima politično in gospodarsko neodvisnost. V državi je preko 100 fakultet, imajo tudi nekaj edinstvenih šol, kot je šola za umetno inteligenco, inštitut za robotiko in za nanotehnologijo. Stopnja gospodarske rasti je bila v lanskem letu 4,5 odstotka. V letošnjem letu načrtujejo zaključiti prek 13000 investicijskih projektov.
***
Vrednost izvoza slovenskega blaga v Alžirijo je v lanskem letu znašala 95,3 mio EUR, kar alžirski trg umešča na 45. mesto med slovenskimi izvoznimi trgi, medtem ko je neposredni uvoz blaga v vrednosti 0,3 mio EUR Alžirijo umeščal na 109. mesto po vrednosti uvoza. Med vodilne tri skupine proizvodov, ki so jih slovenska podjetja izvozila v lanskem letu v Alžirijo se umeščajo razrezan les, mlinski kamni, brusi in brusilne plošče, krvni preparati in cepiva, medtem ko med uvoznimi skupinami proizvodov iz Alžirije prednjačijo medicinski aparati in oprema, poliacetali, polietri, poliestri ter deli in pribor za motorna vozila.
Fotografije s foruma so objavljene na Flickr računu Gospodarske zbornice Slovenije na povezavi.
Fotografije lahko prosto uporabite ob pripravi novic in člankov, prosimo pa, da kot vir navedete: Foto: Gospodarska zbornica Slovenije.
Pred začetkom poslovnega foruma sta v prostorih Predsedniške palače predsednik Gospodarske zbornice Slovenije Tibor Šimonka in generalni direktor Gospodarske in industrijske zbornice Ljudske demokratične republike Alžirije Chakib Kouidri podpisala memorandum o sodelovanju med Gospodarsko zbornico Slovenije in Gospodarsko in industrijsko zbornico Ljudske demokratične republike Alžirije.
VIR: GZS
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

Drugošolci so postali pravi bralci – ZEL...

Nagradna igra: Zlate točke, zlata E3 igr...

Inženiringi pri zelenem prehodu izjemneg...

Popolna zapora ceste Na Trati v Lescah

GEOPLIN in alžirska družba SONATRACH pod...

Ford Puma Gen-e

Alžirski predsednik z močno gospodarsko...

Mali šef Slovenije se je vrnil – z novo...

Mladi čebelarji ponovno navdušili – leto...
