Aplikacija VešKajJeš je nadgrajena z uradnim logotipom EU za ekološka živila. Ekološka pridelava ima pomembno vlogo pri varovanju okolja, skrbi za dobrobit živali in ohranjanju naravnih virov.
Ljubljana, 14. maj 2025 – Aplikacija VešKajJeš je nadgrajena z uradnim logotipom EU za ekološka živila. Ekološka pridelava ima pomembno vlogo pri varovanju okolja, skrbi za dobrobit živali in ohranjanju naravnih virov. S posodobitvijo aplikacije želijo Inštitut za nutricionistiko, Zveza potrošnikov Slovenije in Institut »Jožef Stefan« uporabnikom olajšati sprejemanje informiranih odločitev ter jih spodbuditi k trajnostnim izbiram pri nakupovanju živil. Raziskave kažejo, da pomemben del potrošnikov slabo poznaa pomen ekološkega logotipa, zato hkrati poteka tudi ozaveščanje o ekoloških živilih, pravilih pridelave in predelave ter o nadzoru nad takšnimi izdelki. Sodobna mobilna aplikacija VešKajJeš je bila razvita leta 2019 ob podpori Ministrstva za zdravje RS, letošnja nadgradnja z ekološkim logotipom EU pa je bila izvedena s sofinanciranjem Evropske unije in EIT Food v okviru projekta SuScan. EIT Food deluje s podporo Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo (EIT), neodvisnega organa Evropske unije.
Ekološki logotip EU
Ekološki logotip EU potrošnikom omogoča prepoznavanje ekološko pridelanih živil. »Evropski ekološki logotip se lahko uporablja samo za označevanje proizvodov, ki izpolnjujejo vse zahteve skladnosti z ekološko zakonodajo in za katere je bil s strani pooblaščenega certifikacijskega organa izdan certifikat. Če ne prihaja do nepooblaščene uporabe logotipa, stoji za vsakim logotipom na proizvodu popoln nadzor s strani pooblaščenih certifikacijskih organov na vseh stopnjah pridelave, priprave oz. predelave, skladiščenja in distribucije,« je pojasnila Andreja Kolar z IKC – Inštituta za kontrolo in certifikacijo UM.
To pomeni, da izpolnjujejo stroge pogoje glede načina pridelave, predelave, prevoza in skladiščenja. Logotip se lahko uporablja samo na izdelkih, ki vsebujejo najmanj 95 odstotkov ekoloških sestavin in izpolnjujejo stroge pogoje za preostalih 5 odstotkov sestavin. Poleg ekološkega logotipa EU morata biti navedena še šifra nadzornega organa in kraj pridelave.
Sodobna aplikacija VešKajJeš je bila razvita ob podpori Ministrstva za zdravje RS in javnosti prvič predstavljena leta 2019. Za uporabnike je brezplačna in slovenski potrošniki so jo odlično sprejeli. »Aplikacija ima že vrsto let pomembno vlogo pri spodbujanju prehransko bolj ugodnih in premišljenih nakupnih odločitev. Uporabnikom omogoča izbiro živil na podlagi interpretacije hranilne vrednosti živila v barvah prehranskega semaforja, informira pa tudi o prisotnosti sladil in kofeina. Uporaba je izjemno preprosta – uporabnik prek aplikacije zajame črtno kodo živila in na zaslonu telefona se v hipu pokažejo podatki o sestavi živila. Premišljene izbire lahko dolgoročno izboljšajo kakovost življenja in zmanjšajo tveganje za kronične nenalezljive bolezni. Zadnja novost v aplikaciji je še nadgradnja s prikazom ekološkega logotipa EU,« je poudarila Jasmina Bevc Bahar z Zveze potrošnikov Slovenije.
Aplikacija vključuje že več kot 50.000 izdelkov, od katerih jih je več kot 3000 označenih z ekološkim logotipom. Prof. dr. Igor Pravst, Inštitut za nutricionistiko: »Mobilna aplikacija podatke črpa iz različnih virov. Osnovi vir predstavljajo popisi živil na trgu, ki jih izvaja Inštitut za nutricionistko pri vseh večjih trgovcih. V podatkovno bazo nato vključujemo tudi nove izdelke, ki jih dnevno pošiljajo uporabniki mobilne aplikacije VešKajJeš, svoje izdelke pa lahko dodajajo in urejajo tudi proizvajalci živil.«
V okviru zbiranja podatkov o ekoloških živilih je bilo pregledanih na deset tisoče fotografij označb izdelkov, v veliko pomoč pri tem pa so tudi sodobna informacijska orodja. Matevž Ogrinc, Institut »Jožef Stefan«: »Poleg zagotavljanja nemotenega delovanja in nadgradnje mobilne aplikacije VešKajJeš smo na IJS razvili tudi posebno orodje, ki s pomočjo umetne inteligence preiskuje fotografije izdelkov in prepoznava izdelke z logotipom. Ta napredna tehnologija omogoča hitrejše dopolnjevanje baze z informacijo o certificiranih izdelkih in izboljšuje uporabniško izkušnjo.«
Dr. Matjaž Pirc, strokovnjak za potrošniško vedenje na Zvezi Potrošnikov Slovenije, je poudaril: »Digitalna orodja, kot je aplikacija VešKajJeš, so učinkovit vzvod pri premoščanju razkoraka med potrošnikovimi vrednotami in njegovim dejanskim vedenjem. Z jasnimi in zanesljivimi informacijami v trenutku odločanja za nakup potrošniku omogočajo premišljeno in trajnostno izbiro.«
Skrb za verodostojne podatke
Ponudba živil na trgu se neprestano spreminja, zato se podatke sproti dopolnjuje. Zelo dobrodošla je pomoč uporabnikov, od katerih so iz aplikacije VešKajJeš dobili podatke že za tisoče novih izdelkov. Pomemben vir podatkov so tudi proizvajalci živil, ki imajo možnost dostopa do posebnega informacijskega sistema NutriBase, v katerem lahko dodajajo svoje izdelke in urejajo podatke o sestavi in označevanju, vključno s prisotnostjo znaka ekološke proizvodnje. Najodgovornejša podjetja sama skrbijo, da so v podatkovni bazi posodobljeni podatki za njihove izdelke. Lep primer dobre prakse je trgovska družba Tuš, ki v podatkovni bazi redno posodablja podatke o več sto živilih njihove blagovne znamke.
Pomanjkljivo razumevanje ekološkega logotipa
»Anketa o poznavanju ekološkega logotipa EU je pokazala, da gre za zaupanja vreden logotip, ki je v pomoč pri nakupovanju, vendar pa kar tretjina anketiranih ni ustrezno prepoznala pomena znaka,« je pojasnila doc. dr. Anita Kušar z Inštituta za nutricionistiko. Rezultati ankete kažejo na potrebo po ozaveščanju in promociji znaka med potrošniki, kar bi lahko prispevalo k bolj trajnostnim izbiram in navadam potrošnikov. V aplikacijo VešKajJeš je zato dodan poseben modul, ki uporabnike po eni strani obvešča o pomenu ekološkega logotipa, po drugi strani pa jih informira o podrobnostih ekološke proizvodnje posameznega živila – in sicer glede geografskega izvora in oznake certifikacijskega organa.
Kaj zagotavlja ekološki logotip EU?
· Najmanj 95 odstotkov sestavin je ekološko pridelanih.
· Certificiranje s strani pooblaščenega nacionalnega organa.
· Strogo nadzorovan proces pridelave, predelave, prevoza in skladiščenja.
· Omejena uporaba aditivov, kot so konzervansi in barvila.
· Omejena raba gnojil, herbicidov in pesticidov.
Projekt SuScan za bolj trajnostne izbire živil
Nadgradnja aplikacije VešKajJeš z ekološkim logotipom EU je del aktivnosti v okviru evropskega projekta SuScan, sofinanciranega s strani Evropske Unije in Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo (EIT Food). Cilj projekta je potrošnike spodbuditi k okolju prijaznejšim in bolj trajnostnim izbiram hrane. Projekt skupaj izvajajo Inštitut za nutricionistiko, Zveza potrošnikov Slovenije, Institut »Jožef Stefan« ter Univerza iz Aarhusa na Danskem. V prvi fazi projekta so bili obravnavani različni vidiki podatkov o trajnosti na označbah živil, raziskovalci pa so preučevali tudi razumevanje takšnih oznak med potrošniki in vplive na nakupne odločitve. Raziskave v Sloveniji in na Danskem so naslavljaje izzive zelo različnih vidikov trajnosti na označbah živil, vključno z ekološko pridelavo. Rezultati raziskav so bili uporabljeni pri nadgradnji mobilne aplikacije VešKajJeš in bodo v nadaljevanju podpirali učinkovitejše ozaveščanje prebivalcev za bolj trajnostne izbire živil.
Potrošnike, podjetja in pridelovalce vabimo k sodelovanju!
Za nadaljnje bogatenje baze ekoloških izdelkov vabimo podjetja in pridelovalce, da svoje certificirane izdelke vpišejo v podatkovno bazo NutriBase, kjer bodo dostopni uporabnikom aplikacije VešKajJeš. Prav tako vabimo potrošnike, da ob skeniranju izdelkov z ekološkim logotipom EU, ki še niso v bazi, le-te vnesejo v aplikacijo VešKajJeš in tako pripomorejo k posodabljanju podatkov.
O EIT Food
EIT Food je največja in najbolj dinamična inovacijska skupnost na področju hrane na svetu. Pospešujemo inovacije za oblikovanje prehranskega sistema prihodnosti, ki bo zagotavljal zdravo in trajnostno hrano za vse.
Ob podpori Evropskega inštituta za inovacije in tehnologijo (EIT), organa Evropske unije, vlagamo v projekte, organizacije in posameznike, ki delijo naše cilje zdravega in trajnostnega prehranskega sistema. Odklepamo inovacijski potencial podjetij in univerz ter ustvarjamo in širimo zagonska podjetja na področju agroživilske industrije, da bi nove tehnologije in izdelke pripeljali na trg. Podjetnikom in strokovnjakom nudimo znanja in veščine, potrebne za preoblikovanje prehranskega sistema, ter postavljamo potrošnike v središče našega dela, s čimer pomagamo graditi zaupanje in jih znova povezujemo z izvorom njihove hrane.
Smo ena od devetih inovacijskih skupnosti, ki jih je ustanovil Evropski inštitut za inovacije in tehnologijo (EIT), neodvisni organ EU, ustanovljen leta 2008 z namenom spodbujanja inovacij in podjetništva po vsej Evropi.
Več informacij najdete na www.eitfood.eu. Spremljajte nas tudi na družbenih omrežjih: LinkedIn, Facebook, YouTube in Instagram.
VIR: ZPS
Editor
Avtor pri si24.newsNajbolj brano

Drugošolci so postali pravi bralci – ZEL...

Nagradna igra: Zlate točke, zlata E3 igr...

Inženiringi pri zelenem prehodu izjemneg...

Popolna zapora ceste Na Trati v Lescah

GEOPLIN in alžirska družba SONATRACH pod...

Ford Puma Gen-e

Alžirski predsednik z močno gospodarsko...

Mali šef Slovenije se je vrnil – z novo...

Mladi čebelarji ponovno navdušili – leto...
